Csütörtökön 21:30-ra hirdetett rendkívüli sajtótájékoztatót Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. A Kormányinfó témája az üzemanyaghelyzet volt, amelynek kapcsán a tárcavezető mellett beszámolt a részletekről és az újságírói kérdésekre is válaszolt Hernádi Zsolt, a Mol vezérigazgatója. A sajtótájékoztató témája volt, hogy hazánkban marad a befagyasztott benzinár az elrugaszkodott világpiaci árak ellenére is, ráadásul az ellenzék által felhozott, a kiapadó benzinkészletekről szóló híresztelések is falsak – hangzott el az eseményen.
Gulyás Gergely a Kormányinfót azzal kezdte, hogy a Nyugaton tapasztalt elrugaszkodott benzinárak ellenére a kormány kitart amellett, hogy fixálják az üzemanyagárakat. A tárcavezető úgy fogalmazott: a koronavírus-járvány és az orosz–ukrán háború az oka annak, hogy megugrott az infláció és az üzemanyagárak; ezek miatt hozott a kormány intézkedéseket, például az árak befagyasztását a benzinkutakon.
Európa több országában több mint kétszáz forinttal drágább a benzin
– közölte Gulyás Gergely, aki szerint teljesen valótlan a hír, miszerint veszélyben lenne az üzemanyag-ellátás, vagy hogy a kormány nem ragaszkodna az árbefagyasztáshoz.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter kijelentette: az utóbbi napokban történt többletfogyasztás azzal magyarázható, hogy a pánikkeltés miatt megugrott a benzinturizmus. A kormány három intézkedést hozott. A 7,5 tonna feletti gépjárműveket és kamionokat, illetve a 3,5 tonna feletti külföldi rendszámú teherautókat csak a nagynyomású kutaknál lehet tankolni, piaci áron.
A miniszter elmondta: a személygépkocsik és a 7,5 tonna alatti járművek továbbra is 480 forinton tankolhatnak a jövőben. Ismertette: a mezőgazdasági erőgépek tonnától függetlenül 480 forinton kapják az üzemanyagot, a kormány ráadásul húsz forinttal csökkenti az üzemanyagok jövedéki adóját. Utasították a rendőrséget, hogy a rémhírterjesztések miatt indítsanak eljárást. Azoknak is van félnivalójuk, akik olyan tartályba tankolnak, amelyek nem alkalmasak az üzemanyag tárolására.
A bevezetett intézkedések este tízkor hatályba léptek. Gulyás Gergely ismertette: pénteken este tíztől kedden este tízig kamionstop lesz érvényben.
Hernádi Zsolt, a Mol vezérigazgatója beszámolójában igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy van elegendő finomítói kapacitás és biztosított az üzemanyag-ellátás, azonban az utóbbi időben drasztikuson megemelkedett a forgalom a kutakon. Az olajipari cég vezetője elmondta: volt példa az elmúlt napokban arra is, hogy valaki nejlonzacskóba (!) tankolt üzemanyagot.
A mi feladatunk az ellátásbiztonság garantálása
– szögezte le, majd azzal folytatta: a Mol készen áll arra, hogy az Adria-kőolajvezetéken keresztül szállítson olajat Magyarországra. Elmondta: kamionok és kisteherautók hátuljában, buszokba tankolnak üzemanyagot a kiskereskedelmi kutakon, sokan visszaélnek a benzinárstop lehetőségével.
A mi feladatunk az ellátásbiztonság garantálása. Korábban a telephelyükön tankoltak ezek a cégek, ők most áttértek a kiskereskedelembe, mert itt 480 forinton kapják az üzemanyag literjét
– fogalmazott.
A megnövekedett vásárlások húsz százalékát teszi ki a benzinturizmus, a növekmény tíz százalékát a pánikvásárlás adja. A Mol ötmillió litert továbbított exportra. A százhalombattai finomító naponta 18,5 millió liter benzint termel jelenleg, miközben a Mol-töltőállomásokon önmagában 15 millió literes kereslet jelent meg. Hernádi Zsolt elmondta: amennyiben a visszaélésszerű használat tovább gyarapszik, újabb intézkedéseket vezethetnek be, hogy a magyar magánszemélyek és vállalkozók biztosan kapjanak üzemanyagot.
Ha négy-öt kamion beáll a kutakhoz nyolcszáz litert tankolni, akkor másoknak, például az autósoknak utánuk nem marad üzemanyag
– közölte a Mol vezetője.
Gulyás Gergely annyit tett hozzá: ha a napi fogyasztás ötmillió egység normál időszakban és ez tizenötmillióra ugrik, akkor előfordulhatnak fennakadások. A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta: az európai országok döntő többségének fáj az orosz energiaszektor szankcionálása, ám véleménye szerint ezen a területen nem szabad korlátozásokat bevezetni. Ismertette: Orbán Viktor mellett a holland kormányfő és a német kancellár is elutasította az orosz energiahordozók szankcionálását. Hernádi Zsolt kijelentette: a cél jelenleg az, hogy mindenki úgy tudjon tankolni, mint korábban.
Nem a határmenti kistelepüléseken megjelent autós benzinárturizmus jelent nagy problémát, hanem a tranzitforgalom
– fogalmazott a Mol vezetője.
Ratatics Péter, a Mol Csoport fogyasztói szolgáltatásokért felelős vezérigazgató-helyettese a PestiSrácok.hu kérdésére elmondta: a fentebb említett, az Adriai-tengertől érkező vezeték teljes egészében tudja pótolni az Oroszországból érkező szállítást, és hazánknak jelenleg kilencven napra elegendő üzemanyag-tartaléka van. A szakember kijelentette: megszűnt az import az üzemanyagok terén, innen jött a hirtelen többletigény a benzin és a dízel üzemanyagok iránt, ez okozott nagy kihívást.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS