Tanúként hallgatta ki a Fővárosi Törvényszék szerdán a Prisztás József megölésének vádjával P. Tamás és két társa ellen folyó büntetőügyben az egyik korábbi gyanúsítottat.
A tanúnak – akivel szemben megszűnt az eljárás – fiatalkori barátja volt még az 1980-as évekből P. Tamás, aki – mint elmondta – “seftelt, csinált dolgokat”. A tanú egy fővárosi szórakozóhelyet felügyelt P. Tamás bizalmi embereként az 1990-es évek második felében, heti 50-60 ezer forintot kapott azért akkoriban, hogy ellenőrizze a személyzet munkáját.
Volt, hogy a tanú a személyi igazolványát egy évre is odaadta P. Tamásnak “pucoláshoz” – mert menekülnie, bujkálnia kellett az elsőrendű vádlottnak -, de az okmányok hiánya nem okozott gondot a tanúnak, hiszen nem mozdult ki Újpalotáról. “Külvárosi srác vagyok” – jegyezte meg.
Arra a kérdésre, kapott-e ellenszolgáltatást személyi okmánya használatának átengedéséért, a tanú úgy reagált: “Egy fillért sem! Ja, dehogynem. Százezer forintot havonta.”
A tanúnak elmondása szerint gyakran eltűntek az iratai, és a mobiltelefonja is, mert “elég rossz életet élt”, nem vetette meg az italt, a kábítószert és a szerencsejátékokat. Továbbá egy alkalommal P. Tamás kérésére bejelentkezett egy fővárosi lakásba, amelyet valójában P. Tamás használt.
A tanút Prisztás megölésével kapcsolatban egyszer már másfél évtizeddel ezelőtt is kihallgatták a rendőrök, ám azt a vallomását a tanú nem tartotta fenn, nem is igen emlékezett rá, mert – mint mondta – egy átmulatott éjszaka után beszéltek vele a rendőrök.
A tanú – több korábban meghallgatott másik tanúval ellentétben – határozottan állította, hogy P. Tamás és Prisztás nem veszett össze. (Az eljárás során eddig több tanú is részletesen beszélt az elsőrendű vádlott és az áldozat közötti jelentős elszámolási vitáról, amely a vádiratban is szerepel.)
Lakatos Andrásról, az alvilág bankáraként is emlegetett Kisbandiról a tanú azt mondta: “linkóci, kaszinós, de jó gyerek”, aki nagyon nagy pénzzel tűnt el.
A tanú elmondása szerint nemcsak P. Tamást ismerte jól, hanem gyerekkorától kezdve Döcher Györgyöt is, akinek a neve akkor lett ismert a szélesebb nyilvánosság előtt, mikor egy máig ismeretlen ember lelőtte őt és bolgár nemzetiségű testőrét a XV. kerületi Palota presszóban 1999-ben. Döcher erőszakos bűncselekmények miatt jogerősen kiszabott ötéves börtönbüntetésének ideje alatt tartózkodott engedéllyel a saját presszójában.)
P. Tamás és társainak büntetőpere továbbra is rendkívüli biztonsági intézkedések mellett folyik. Tucatnyi maszkos, géppisztollyal felfegyverzett büntetés-végrehajtási őr vigyázta szerdán a három vádlottat, és többtucatnyi egyenruhás, illetve civil felügyelte a bíróság épületét, a bíró pedig a tárgyaláson nem engedélyezte a sajtónak a hang-, illetve képfelvétel készítését.
A vádirat szerint P. Tamás, aki 1994 és 2000 között az Energol Rt. vezérigazgatója volt, a cég tevékenysége révén jelentős vagyont szerzett, és egyre nagyobb befolyásra tett szert az alvilágban. 1996-ban kölcsönügyletek folytán elszámolási vitába keveredett a budapesti éjszakai élet másik meghatározó alakjával, Prisztás Józseffel, és elhatározta, hogy megöleti őt. A későbbi áldozatot P. Tamás ismerőse csalta a III. kerületi Ladik utcába 1996. november 1-jén, majd ott P. Tamás testőre pisztollyal fejbe lőtte a kocsijába beszálló Prisztást, aki a helyszínen meghalt. Az eljárás során mindhárom vádlott tagadta bűnösségét.
P. Tamás egy időben a legkeresettebb magyar bűnözők listáját vezette, tavaly júliusban elfogták, és előzetes letartóztatásba helyezték. A hatóságok őt gyanúsították meg Prisztás József meggyilkolása mellett a négy halálos áldozatot követelő 1998-as Aranykéz utcai robbantással, amelyben meghalt a sajtóban rendőrségi informátorként is emlegetett Boros József Károly, továbbá Seres Józsefnek és testőrének meggyilkolásával 1999-ben, Tahitótfaluban.
Portik Tamás neve a közelmúltban azzal összefüggésben vált széles körben ismertté, hogy nyilvánosságra kerültek a 2008-ban, a Gyurcsány-kormány idején a Nemzetbiztonsági Hivatal élén álló Laborc Sándorral folytatott megbeszélései. A két beszélgetésről készült hangfelvételek leirata szerint Portik Tamás félt, hogy 2010-ben a baloldal elveszíti a választásokat, és mindent megtett volna, amit kérnek tőle, Laborc viszont közéleti szereplőkre terhelő információkat várt tőle. Abban az ügyben hivatalos személy által elkövetett bűnpártolás gyanúja miatt folytat eljárást a Központi Nyomozó Főügyészség.
mti / fotó: origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS