Lezárult a Brexit miatt károkat szenvedett vállalatok támogatására szolgáló pályázat második köre, a kormány által megelőlegezett európai uniós alapból így összesen 23 milliárd forinttal járulnak hozzá 63 hazai cég beruházásaihoz – jelentette be hétfőn a tárca közleménye szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Szijjártó Péter a Rovitex Homedeco Kft. által elnyert támogatást tanúsító oklevél átadásán kiemelte, hogy a kormány megelőlegezte, valamint a versenyképesség-növelő programhoz (VNT) hasonlóan beruházásokhoz és a munkahelyek megőrzéséhez kötötte az úgynevezett Brexit Alkalmazkodási Tartalékot. Bár ennek forrásai egyébként csak négy év alatt, 2022 és 2025 között folynak be a költségvetésbe, így már tavaly szeptemberben megnyíltak az első pályázati lehetőségek Magyarországon.
Mi soha nem engedtük, hogy a magyar emberekkel fizettessék meg olyan világpolitikai-világgazdasági fejlemények árát, amelyekről a magyar emberek egyáltalán nem tehettek; ilyen volt a Brexit is
– hangsúlyozta. Hatalmas veszteségnek nevezte az Egyesült Királyság európai uniós kiválását, amely szerinte súlyos stratégiai és gazdasági kihívásokat eredményezett, ugyanis a szigetország az EU bruttó hazai termékének (GDP) 15 százalékát és lakosságának 13 százalékát adta, benne van a G7-csoportban és állandó tagja az ENSZ Biztonsági Tanácsának. Szijjártó Péter aláhúzta: az elmúlt évtized a válságok kora volt, amelyekre a kormány válaszai szinte minden esetben eltértek a fősodortól, azonban mindig sikeresek voltak. Példaként hozta fel, hogy a pénzügyi krízisre radikális adócsökkentési és munkahelyteremtési politikával, míg a migrációs nyomásra a biztonság erősítésével reagáltak. A koronavírus-járvány során pedig a minél gyorsabb oltási programra, illetve a munkahelyek megmentésére fókuszáltak, így Magyarországnak sikerült a maga javára fordítania a világgazdasági status quo megbomlását, és 2021 rekordév lett gazdasági szempontból – jelentette ki.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS