Hogyan alakul a tanárok bérének rendezése? Mi lesz a Paks–2 beruházással? Marad-e a rezsicsökkentés? Hogyan lehet megvédeni a magyar családokat a háború várható negatív gazdasági hatásaitól? Tényleg visszatér-e a kormányba Lázár János? Miért a nagyarányú jobbodali győzelem után küld levelet a Magyarország elleni eljárások megindításáról az EB elnöke? Miről beszélt Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin legutóbbi telefonbeszélgetésük alkalmával? – többek között ezen kérdésekről tartott nemzetközi sajtótájékoztatót Orbán Viktor. A miniszterelnök a PestiSrácok.hu kérésére reagált Jakab Péter Jobbik-vezér azon vasárnapi kijelentésére is, hogy a kormány nem tud majd megbirkózni a gazdasági nehézségekkel és akkor az ellenzéknek ugrásra készen kell állnia a kormányzás átvételére.
Szeretném megerősíteni a választáson ismét győztes kormány vízióját Európáról és Európa jövőjéről, amely változatlan: olyan párt kapott kétharmados felhatalmazást Magyarországon, amely hisz a nemzetállamban
– fogalmazott Orbán Viktor keddi nemzetközi sajtótájékoztatóján. A miniszterelnök kiemelte: “nemcsak abban hiszünk, hogy ez a létünknek a fundamentuma, hanem abban is, hogy ennek a gondolatnak reneszánsza is lesz. Közép-Európában már van, és reménykedünk benne, hogy egész Európára kiterjed.”
A mi világértelmezésünk kicsit leegyszerűsítve úgy hangzik, hogy a sorscsapások – amilyen a népvándorlás, a járvány vagy a háborúk – globális természetűek, a hatékony, gyors válaszok pedig mindig nemzetiek és lokálisak, ezért továbbra is hiszünk a nemzetállamokban
– erről beszélt Orbán Viktor keddi sajtótájékoztatóján. A miniszterelnök hozzátette: a választásokon győztes Fidesz–KDNP pártszövetség szándékainak egy másik pillére, hogy megerősítjük kapcsolatainkat szövetségeseinkkel, az Európai Unióval és a NATO-val. A miniszterelnök kiemelte:
egy mainál is jóval erősebb hadsereget akarunk építeni, ezzel a NATO-t is erősítjük.
Orbán Viktor a sürgős teendők között említette, hogy Magyarország bevesse minden befolyását a tűzszünet elérése érdekében, ez ugyanis a békéhez vezető első lépés.
A háború egyre brutálisabb, és attól tartok, hogy ha sürgősen nem sikerül elérnünk egy tűzszünetet, akkor még sokkal több lesz a szenvedés
– fogalmazott. Hozzátette:
annak a szankciórendszernek, amelyet az EU Oroszországra kivetett, meg fogjuk fizetni az árát. Fel kell készülnünk arra, hogy kezeljük ezt az európai gazdasági válságot és hogy megvédjük a magyar családokat.
Jakab Péter készenlétben várja Orbán Viktor bukását
Úgy veszem észre, hogy a humor része a magyar politikának
– így válaszolt Orbán Viktor miniszterelnök a PestiSrácok.hu és a Pesti TV azon kérdésére, hogy Jakab Péter Jobbik-elnök arról beszélt vasárnap, hogy szerinte a kormány nem tud majd megbirkózni a gazdasági nehézségekkel és nekik ugrásra készen kell állniuk a kormányzás átvételére.
Én is hallottam ezeket a megnyilvánulásokat, de ez is csak azt mutatja, hogy a humor része a magyar politikának
– jelentette ki kérdésünkre Orbán Viktor.
Az ellenzék azért bukott el, mert csak a hatalom megszerzése volt a céljuk
Orbán Viktor arról is szólt: szerinte a jobboldal nagyarányú választási győzelme többek közt annak köszönhető, hogy a magyarok békét akarnak, és miután a szomszédunkban egy háború zajlik, arra szavaztak, aki nagyobb garanciát jelent a békére. Hozzátette: a választók azt is látták, hogy Magyarország egy sikeres ország, Lengyelország mellett a másik legsikeresebb ország Európában. Arra is kitért, hogy az ellenzéki összefogás ugyanakkor csak a hatalom megszerzéséről szólt, ami tisztességtelen a választókkal szemben. Mint fogalmazott,
a választás sosem a politikusokról szól, nem a koalíciókról, nem a miniszterelnök-jelöltekről, hanem az emberekről szól, és aki ezt elfelejti, és csak a hideg számítás meg a választók sértegetése lesz a programja, akkor nem lehet ennek más a vége, mint bukás.
Ugyanakkor hangsúlyozta:
az lenne mindannyiunknak az érdeke, hogyha magas színvonalú, komoly kérdésekről szóló okos, értelmes viták lennének a magyar politikában a jövőben. Ehhez kell az ellenzék is, sok sikert kívánok nekik. Azt nem mondom, hogy nyerjék meg a következő választást, de azért valahogyan szedjék össze magukat.
Tűzszüneti megállapodás Budapesten?
Újságírói kérdésre Orbán Viktor elmondta: valóban beszélt Donald Trump volt amerikai elnökkel, valamint Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a közelmúltban. Mint hozzátette, utóbbinak azt hangsúlyozta, hogy Magyarország tapasztalatai szerint a háborúk minél inkább elhúzódnak, annál brutálisabbá válltak, ezért azt javasolja, jöjjön létre egy megbeszélés Budapesten Vlagyimir Putyin, Volodimir Zelenszkij, a német kancellár és a francia elnök között, amelynek egyetlen célja a tűzszünet, hiszen a béketárgyalások sokkal hosszabb ideig elhúzódhatnak.
A válasz pozitív volt, de azt mondta az orosz elnök, hogy ennek feltételei vannak, amelyekről neki kell megállapodnia az ukrán elnökkel
– fogalmazott.
Ha kell, rubelben fizetünk a gázért
Orbán Viktor arról is beszélt: a francia választások eredményétől is függ, hogy hogyan alakulhat ki egy új politikai frakció az Európai Parlamentben. Ugyancsak újságírói kérdésre elmondta:
ha az oroszok azt kérik, akkor rubelben fizetünk a gázért.
A miniszterelnök kifejtette: Magyarországnak, illetve a jobboldalnak volt egy orosz politikája, amelynek 2008 egy fontos határa volt, amikor eldőlt, hogy a Nyugat nem akarja a NATO-ba felvenni se a grúzokat, se az ukránokat. Mint hozzátette, 2008-ig a Nyugat térnyerésben volt, a bukaresti NATO-csúcsnak pedig ott volt az asztalán a két csatlakozási javaslat; az oroszok is elég gyengék voltak ahhoz, hogy ellenkezzenek, a Nyugat mégis elzárkózott. Orbán Viktor kiemelte: ekkor kellett felismerni, hogy új oroszpolitikára van szükség, és ennek érdekében vette fel Putyinnal a kapcsolatot 2009-ben. Közben létrejött egy, a NATO-t és Oroszországot elválasztó ütközőzóna, délen a grúzokkal, a szomszédunkban pedig Ukrajnával.
Egészen a legutóbbi időkig eszerint is haladtunk. Most itt történt változás ezzel a háborúval, ezért ismét új politikát kell megfogalmazzunk Oroszország irányába. A régiből már jövünk kifele, de még az újat nem ismerjük, a kettő között vagyunk
– fogalmazott Orbán Viktor.
Paks–2 folytatódhat
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a kormány álláspontja a kezdetektől eltér a szankciós politika tekintetében, de az Európai Unió egységének fenntartása érdekében elfogadtak olyan szankciókat, amelyek nem ellentétesek a magyar emberek érdekeivel. Ugyanakkor hozzátette: a nukleáris energia kérdéskörének semmilyen eleme nem szerepel semmilyen európai uniós szankciós javaslatban, ezért abból kell kiindulni, hogy a paksi beruházás a korábban megkötött szerződések szerint folytatódhat. Megjegyezte: sok hazai és nemzetközi támadás érte a beruházást, amely mögött akár geopolitikai érdekek is álhattak, és ezek sok kárt okoztak, hiszen az erőmű már 2023-ban üzemelhetett is volna, ha minden a tervek szerint halad. Úgy vélte, ha nem lettek volna a támadások, amelyek visszavetették a beruházást, most nem kellene aggódnunk az orosz olaj- és gázfüggés miatt.
Elvesztettünk jó néhány évet a támadások miatt, de abban bízom, hogy minél hamarabb megépül az erőmű, és a következő energiaválság idején már sokkal nagyobb biztonságban leszünk mi, magyarok
– hangsúlyozta.
A rezsicsökkentés is megőrizhető, ha az EU elfogadja a magyar javaslatokat
A szankciók gazdasági hatásaival kapcsolatban arról beszélt a miniszterelnök: mindent meg fog tenni azért, hogy ameddig és amennyire csak lehet, megvédjék azoktól a magyar családokat. Mint kifejtette, mivel Magyarország az Európai Unió része, ami ott történik, hatással lesz ránk.
Nem mondom, hogy kivédhetetlen hatással, de valamilyen hatással lesz, azt tompítani, enyhíteni, vagy kivédeni kell
– hangsúlyozta, hozzátéve: minden piaci szereplővel le akar ülni tárgyalni, és elérni, hogy az áremelkedéseket korlátozó intézkedéseket minél hosszabb ideig fenn lehessen tartani. Ugyanakkor a rezsicsökkentés fenntartására is lát lehetőséget, különösen, ha az EU elfogadja a magyar javaslatot az energiahordozókra kivetett adók felfüggesztésére.
Egyelőre elég zavaros, minek is küldött levelet Von der Leyen
A jobboldal látványos győzelme után gyanús hirtelenséggel előrántott jogállamisági mechanizmussal kapcsolatban arról beszélt Orbán Viktor, hogy az egyik legfontosabb cél, hogy megerősödjön a szövetségünk Lengyelországgal, még ha a külpolitikai nézeteink számos kérdésben el is térnek egymástól. A miniszterelnök ugyanakkor arról is beszélt, hogy fontos lenne előbb látni azt a levelet és annak tartalmát, amelyet Ursula von der Leyen emlegetett, annál is inkább, mert meglehetősen érthetetlen. Orbán Viktor kifejtette:
az eljárát arról szól, hogy az újjáépítési alapból megkapott pénzeket, ha szabálytalanul költi el valaki, akkor azt a pénzt vissza lehet venni. De még egy fillért sem kaptunk. Még ha akartuk volna, se tudtuk volna szabálytalanul elkölteni.
Megerősítette: bármi legyen is a levél tartalma, Magyarország nem enged a külföldi nyomásgyakorlásnak a fegyverszállítások, az orosz gázra és olajra kivetett szankciók és a genderpropaganda kérdésében. Orbán Viktor szerint az Európai Bizottság és az Európai Parlament döntéseit rendszeresen baloldali politikai motivációk határozzák meg,
amelyek mögött az van, hogy miután Magyarország az Európai Unión belül a kisebbséghez tartozik, amelyik nemzetállamokban hisz, amelyik konzervatív, amelyik kereszténydemokrata.
Ugyanakkor megjegyezte: bár még hosszú ideig fognak a hazai baloldalnak az EU-n belüli elvtársaik segíteni, a helyzet jelenleg az, hogy
fontos döntések előtt áll az unió, amelyek nem hozhatóak meg Magyarország nélkül, és mi nem leszünk jámbor lúzerek.
A tanárok béremelésének mértéke a magyar gazdaság teljesítményétől függ
Orbán Viktor a tanárok béremelésével kapcsolatban megerősítette: megérti az elégedetlenségüket, mert valóban alacsony a fizetésük.
Azt vállaltuk, hogy ebben az évben is, a következő évben is, meg a rákövetkező évben is 10 százalékos béremelés biztos lesz. Jogosnak tartom, hogy ezt keveslik, de hogy efölött tudunk-e emelni, az a gazdaság teljesítményétől függ. Ezért nem is mertem többet vállalni ennél. De én is örülnék, ha tudnék ennél nagyobbat emelni
– fogalmazott.
Újságírói kérdésre arra is kitért, nem lehetetlen, hogy Lázár János ismét kormányzati pozíciót kap majd, esetleg éppen a külföldi kiskereskedelmi szektorral összefüggésben, ahol a magyar kormány 50 százalék fölé emelné a nemzeti tulajdont.
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS