Minden a választási törvénynek megfelelően zajlott: a 2022. április 3-i választás országos egyéni választókerületi (OEVK) eredményei április 12-ére mindenhol jogerőssé váltak, a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) pedig április 14-én megállapította az országos listás eredményt. A Mi Hazánk Mozgalom – élve a demokráciákban (!) jellemző jogorvoslati jogával – fellebbezést nyújtott be az NVB határozatával szemben, amelyet a Kúria szombaton elutasított. A választás „végeredménye” tehát jogerős: a Fidesz–KDNP 135, a baloldali konglomerátum 57, a Mi Hazánk Mozgalom 6, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata pedig 1 mandátumot szerzett. Itt az ideje a számadásnak és levonni a konzekvenciákat. A baloldal – rendkívül érett és szimpatikus – narratívája szerint Budapestet fölényesen megnyerték, vidéken pedig az ostoba emberek nem tudják, mi a jó nekik. Utóbbit már unalomig cáfoltuk mi is – és a választók is zsinórban négyszer –, nézzük inkább a Budapest-propaganda mögött meghúzódó igazságot!
Az az axiómaként emlegetett feltevés, miszerint a Fidesz–KDNP bázisa a vidék, a baloldalé pedig Budapest, alapvetően megállja a helyét. Az arányok azonban eltolódtak: a kormánypártok megerősítették a pozíciójuk országszerte, míg az ellenzék még Budapesten is gyengült – a vidéki eredményük pedig már a nevetségesség határán is túlmutat.
A fideszes jelöltek – a várakozásokat felülmúlóan – a teljes budapesti agglomerációt, mind a tizenkét Pest megyei választókerületet megnyerték. Vitályos Eszter a Pest megyei 3. számú választókerületben felállította az egy egyéni jelöltre leadott szavazatszám rekordját, kis híján 37 ezer – a végleges eredmény szerint 36 877 – vokssal. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében szintén mindenhol tarolt a jobboldal, a 6. számú választókerületben pedig új rekord született: dr. Koncz Zsófia, 29 737 szavazattal – a voksok 59 százalékát megszerezve – minden idők legjobb fideszes női egyéni képviselői eredményét érte el országgyűlési választásokon, illetve 2010 óta semmilyen párt színeiben nem rendelkezett női politikus ilyen kimagasló arányú támogatottsággal egyéniben.
És akkor lássuk, mi történt Budapesten! A tizennyolc választókerületből mindössze egyet nyert a kormánypártok jelöltje, Dunai Mónika, a 14. számú OEVK-t. Ez önmagában a baloldal elsöprő győzelmét jelentené. És itt jön egy hatalmas „de”! Alább felsoroljuk azokat a választókerületeket, ahol a Fidesz–KDNP növelni tudta a szavazói számát vagy arányát:
- 01. OEVK: Böröcz László 0,8 százalékot javított a négy évvel ezelőtti Fidesz–KDNP-s jelölt eredményén.
- 05. OEVK: Kovács Balázs Norbertre 0,65 százalékkal nagyobb arányban szavaztak a választók, mint a kormánypártok 2018-as jelöltjére.
- 06. OEVK: Sára Botond 1,3 százalékot tudott javítani a választókerület fideszes jelöltjének legutóbbi országgyűlési választási eredményhez képest.
- 07. OEVK: Harrach Tamás 1,9 százalékot javított a saját 2018-as eredményén a köztudottan baloldali bástyaként számontartott, XIII. kerületi központú választókerületben.
- 08. OEVK: Borbély Ádám másfél százalékot javított a kormánypárti jelölt négy évvel ezelőtti eredményéhez viszonyítva.
- 09. OEVK: dr. Pap Sándor 3,2 százalékkal változtatta meg a voksok arányát a Fidesz–KDNP javára.
- 10. OEVK: Bús Balázs nemcsak 4,8 százalékot javított a 2018-as kormánypárti eredményhez képest, hanem 1537 fővel növelni is tudta a támogatói számát.
- 11. OEVK: Wintermantel Zsolt a szimpatikusnak a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető, a közmédiát megrohamozó képviselők egyike, a DK-s Varju László ellen kapott ki, fontos azonban megjegyezni, hogy így is 3,8 százalékot javított a 2018-as szavazatarányokon.
- 12. OEVK: dr. Pintér Gábor személyében a kormánypárti jelölt négy év alatt 1365 szavazattal és 4,85 százalékkal tudta növelni a támogatottságát.
- 13. OEVK: Szatmáry Kristóf, saját korábbi eredményén 2,7 százalékot javítva és 1284 új szavazót maga mellé állítva, mindössze 0,85 százalékkal maradt alul a baloldal jelöltjével szemben.
- 14. OEVK: Dunai Mónika, 3,5 százalékkal és 1330 szavazattal felülmúlva saját maga 2018-as teljesítményét, megnyerte a választókerületet.
- 15. OEVK: dr. Lévai István Zoltán 1318 új választó bizalmát szerezte meg, ezzel pedig a voksok arányán 3,55 százalékot tudott változtatni a saját javára.
- 16. OEVK: Földesi Gyula 5,05 százalékot javítva a 2018-as eredményén, 1418 szavazattal többet kapott, mint négy éve.
- 17. OEVK: Németh Szilárd 4,6 százalékkal tudta növelni a saját támogatói arányát a választók körében, ami 1402 plusz szavazattal ért fel.
- 18. OEVK: Németh Zsoltra 976-tal több ember szavazott, mint 2018-ban.
Ez azt jelenti, hogy a tizennyolcból tizenöt választókerületben tudott javítani a Fidesz–KDNP a támogatottságán Budapesten. A tendencia tehát egyértelmű. Ezzel persze nem azt mondjuk, hogy a fővárosiak többsége jobboldali érzelmű lenne, ahogy azt sem jelentjük ki, hogy a kormánypártok jelöltjei meg fogják nyerni a fővárosi kerületeket 2024-ben – a választási eredmény előre elrendelése egyébként is baloldali műfaj, a nemzeti oldal ezt a választókra bízza. Egy viszont biztos: ha a kormánypártok képviselői továbbra is a magyar érdekek mentén fogják végezni a tevékenységüket, a baloldal pedig folytatja a botránypolitizálást, az egyre a Fidesz–KDNP malmára hajtja majd a vizet, a folyamatra pedig katalizátorként hat Karácsony Gergely megfontolt, sikeres, dugókkal tarkított városvezetése.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS