A baloldal egyik kedvenc mantrája, hogy azt szajkózza: a magyar választási rendszer igazságtalan és a Fidesznek lejt a pálya. Szilvay Gergely a Washington Examinerben megjelent publicisztikájában cáfolta meg ezt az állítást, ahol nemcsak azt fejtette ki, hogy szó sincs igazságtalan választási rendszerről – hiszen az amerikai vagy az angliai rendszerben a Fidesz akár a parlamenti helyek nyolcvanhárom százalékát is megszerezte volna –, de arra is kitért, hogy a magyar médiahelyzet ma kiegyensúlyozottabb, mint valaha.
Szilvay Gergely a Washinton Examinerben megjelent írásában megcáfolta az ellenzék azon narratíváját, miszerint a magyar választási rendszerben a Fidesznek lejtene a pálya. Mint írta, példátlanszámú választási megfigyelő igazolta a választás tisztaságát, és még Márki-Zay Péter is beismerte, hogy akkora különbséggel nyertek a kormánypártok, hogy azt képtelenség a csalásra fogni. Külön kiemelte azt is, hogy az amerikai történelemben például soha nem fordult elő az, hogy egy elnököt a szavazók egyharmada támogatott volna.
Budapest, mint a legtöbb nagyváros, liberális erőd. De ha vetünk egy pillantást a választási térképre, 3155 településből 3117-ben a Fidesz nyert, és csak 38-ban nyert az egyesült ellenzék. Egy ilyen választási térképet lehetetlen „meggerrymanderingelni”. Magyarország narancsország, és már régóta az
– tette hozzá a települések közötti megosztottság kapcsán. A baloldal egyik fő kifogása szerint miközben a Fidesz „csak” a szavazatok 54 százalékát kapta, a parlamenti helyek 68 százaléka lesz az övé (135 a 199-ből), azonban ha feltételezzük, hogy Magyarországon a brit vagy az amerikai választási rendszer volna érvényben, amiben „a győztes mindent visz”, abban a sokkal „demokratikusabb” rendszerben a Fidesz a parlamenti helyek 83 százalékát kapná meg, nemcsak 68-at (mivel 87 egyéni körzetet nyert a 106-ból). Itt megcáfolta azt a baloldali állítást is, miszerint a magyar választási rendszer a nagy pártoknak kedvezne.
Az igazság az, hogy a Fidesz 2010-ben, a régi választási törvény hatálya alatt, nyolc évnyi ellenzékiség után akkorát nyert a választásokon, hogy a brit vagy amerikai rendszerben a parlamenti helyek 98 százalékát kapta volna meg (mivel az akkori 176 egyéni körzetből 173-ban nyert). Aztán a Fidesz megtartotta a kétharmados többségét 2014-ben, 2018-ban és 2022-ben is. Az ellenzék szerint a magyar választási törvény, ami hasonlatos az olaszhoz, a „nagy pártoknak” kedvez, és a kis pártokat arra kényszeríti, hogy együtt induljanak. Valójában azonban a kis pártoknak nem a választási törvénnyel van bajuk, hanem a népszerűség hiányával
– írta, kiemelve azt a tényt is, hogy amíg a magyar középjobb 1990-ben és 1998-ban egy ellenséges médiakörnyezetben nyert választást, 2010-ben pedig mérsékelt konzervatív médiahátszéllel, a magyar médiahelyzet ma kiegyensúlyozottabb és sokszínűbb, mint valaha.
Egyeseknek ez nem tetszik, mert nem szeretik a vita és az eszmék versenyének elképzelését
– zárta elemzését Szilvay Gergely.
Forrás: Washington Examiner; Fotó: Mandiner
Facebook
Twitter
YouTube
RSS