Hamarosan a magyar alvilág nagy öregjét, Tasnádi Pétert hallgatja meg a bíróság a Fenyő-gyilkosság perén. A vád szerint a felbujtással összefüggésbe hozott Gyárfás Tamás elsőként Tasnádit bízta meg azzal, hogy szervezze meg embereivel nagy ellensége, Fenyő János médiacézár likvidálását, ám az egykori „keresztapa” nem hajtatta végre az emberölést. Gyárfás szerint ugyanakkor képtelenség, amit Tasnádi Péter állít; szerinte ő csak – miután a rendőrség bedobta Gyárfás nevét a Fenyő-ügyben – esélyt látott arra, hogy ezen pénzt keressen.
Május 31-én és június másodikán egész nap a vád egyik fontos tanúját, Tasnádi Pétert hallgatja meg a Fenyő-gyilkosság perében a Fővárosi Törvényszék. Tasnádi vallomása azért nagyon fontos a vádhatóságnak, mivel ezzel azt próbálják bizonyítani, hogy Gyárfás Tamás valóban meg akarta öletni riválisát, Fenyő Jánost. A vád szerint ugyanis Gyárfás először nem Portik Tamást, hanem az alvilág nagy öregjét bízta meg a gyilkosság megszervezésével 1997 szeptemberében, aki, miután átvett hatmillió forint előleget, nem teljesítette a megbízást. Gyárfás emiatt fordult az éjszakai életben már akkor is jól ismert Portik Tamáshoz, hogy ölesse meg Fenyő Jánost. A vád szerint Portik a megbízást elfogadta, és rávette – az emiatt időközben jogerősen elítélt – Jozef Roháčot a médiamogul megölésére. Roháč 1998. február 11-én a késő délutáni órákban a II. kerület, Margit utcán a piros lámpánál, a gépkocsijában várakozó Fenyőhöz lépett, és egy gépfegyverrel kivégezte a médiacézárt.
Tasnádi egyszer már kipakolt a megbízásról
Tasnádi a Gyárfás-féle megbízásról évekkel ezelőtt a Nemzeti Nyomozó Irodában (NNI), majd a Fenyő-gyilkosság alapügyében (abban az ügyben csak Roháč és feltételezett sofőrje szerepelt, utóbbit felmentették) a bíróságon is beszélt 2014-ben. Akkor elmondta: a Nap TV egykori tulajdonosa (akit régóta ismert akkor már) egy négyszemközti beszélgetésen, a Rubin Hotelben adta ki a megbízást Fenyő János meggyilkolására. Tasnádi úgy emlékezett, Gyárfás azt mondta, ezt az embert „tüntesse el”. A törvénnyel többször összeütközésbe került nehézfiú 12 milliós megbízási díjra emlékezett. Abban is megállapodtak, hogy két részletben, a gyilkosság előtt és után is fizetve lesz a vérdíj Fenyő fejéért. Tasnádi a tárgyaláson kijelentette, hogy esze ágában sem volt végrehajtatni a megbízást, csak a pénz érdekelte. Noha szégyellte, mert Gyárfás jó barátja, de „ilyen magas labdát nem hagyhatott ki”. Elmondta azt is: 1998 februárjában, a gyilkosság időpontjában Las Vegasban volt, ahol a hírekből értesült a merényletről. Tasnádi hangsúlyozta azt is, hogy miután tudomást szerzett a gyilkosságról, „bevasalta” Gyárfástól a második részletet is. „Megtörtént a dolog” – üzente állítása szerint Tasnádi az úszószövetség volt elnökének, majd „megkérte”, hogy másnap legyen az irodájában az összeg, különben a „Fenyővel végző bérgyilkos hozzá is ellátogat”. Tasnádi mindezek mellett nyomatékosította: szerinte nem Gyárfás a Fenyő-gyilkosság megbízója.
Gyárfás szerint ugyanakkor képtelenség, amiről Tasnádi beszélt, és az ellene indult perében is elmondta: a rendőrség hamar „bedobta” a nevét a köztudatba a gyilkossággal kapcsolatban, ez pedig „kapóra jött” az alvilágnak, így Tasnádi és Portik is „esélyt látott” arra, hogy „keressen” az ügyön (Tasnádi a gyilkosság után is pénzt zsarolt ki Gyárfástól). Hozzátette: egy „félreértés” nyomán terjedt el a városi pletyka még 1997-ben, hogy megbízást adott volna Fenyő János megölésére Tasnádinak, akinek „megtetszett a dolog”, mert ezzel fenn tudta tartani a „keresztapa-nimbuszát”. Részletek itt.
Portik likvidálta volna Tasnádit
Tasnádi személye egyébként azokon a Portik–Gyárfás-hangfelvételeken (kettejük beszélgetését Portik rögzítette a 2000-es évek közepén) is szóba került, amelyek ugyancsak a vád alapját képezik. Az egyik beszélgetésben Portik felajánlotta Gyárfásnak, hogy elintézi Tasnádi Pétert (mivel Portik állítása szerint ő tudott róla, hogy jó viszonyban van Gyárfással), ám az úszószövetség volt elnöke ezt visszautasította:
Portik: Elintézem, ha kell? (Tasnádit – PS)
Gyárfás: De nem kell.
Portik: Csak mondom.
Gyárfás: De nem.
Tasnádi erre a hírre úgy reagált, hogy „én például a Portikkal életemben egyszer találkoztam egy sportpályán”.
Soha nem volt vele kapcsolatom. Mindenesetre olvastam, hogy felajánlotta Portik a Gyárfásnak, hogy megöl engem, és a Gyárfás azt mondta, ne
– fogalmazott, majd hozzátette: nagyon hálás, hogy Gyárfás megmentette az életét, de gyakorlatilag ő is megmentette Gyárfás életét azzal, hogy nem ölte meg Fenyőt. (Itt Tasnádi arra utalt: ha végrehajtja, Gyárfás börtönbe kerül. Az ő álláspontja szerint ugyanis Gyárfás rajta kívül mást nem bízott meg, azaz nem ő a Fenyő-gyilkosság megbízója.)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS