Müller Cecília a TV2 műsorában elismételte a vírussal kapcsolatos tudnivalókat, hogy egy DNS vírus okozza, ezért komolyabb munka diagnosztizálni. A betegség állatról emberre terjed, először majmoknál azonosították, innen ered a neve, tényleges terjesztői azonban a rágcsálók, emberről emberre pedig ritkán, szoros kontaktuson keresztül terjed – írja a Portfolio.
A bevezető tünetek között említette a fejfájást, izomfájdalmat, a nyirokcsomó duzzanatot, ezeket követően jönnek a hólyagok, amelyek jellemzően először az arcon jelennek meg, majd szétterjednek a tenyérre és a test többi részére. A hólyagok belsejében van jelen nagy számban a vírus, amely más egyéb testváladékban is előfordulhat, ezért kell kerülni a szoros kontaktust – magyarázta.
Különlegessége a vírusnak, hogy ritkábban vihető át tárgyakkal és légúton, emellett kezeletlenül gyógyul, a hólyagok maguktól pörkösödnek, majd leválnak, ilyenkor már nem fertőzőképesek. A fertőzőképességet a tünetek kezdetétől a pörkök leszáradásáig mondják, ez átlagosan 2-4 hetes időszak. A maximális lappangási idő eddig 21 nap volt – tette hozzá Müller Cecília.
Fontos, hogy a fertőzötteket el kell különíteni, a gyanús esetekre is oda kell figyelni. A betegség elleni védőoltással kapcsolatban úgy fogalmazott az országos tiszti főorvos, hogy ez csak ott lehet indokolt, ahol nagyon sok beteg van. Itthon a fekete himlő elleni védőoltás áll rendelkezésre, ami a vizsgálatok szerint 85 százalékban véd a fertőzéssel szemben.
Forrás: ATV/Portfolio; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS