Ózd független polgármestere szerint a rendőrség létszámhiánya a legfőbb probléma, de az egyenruhások hatáskörét is ki kellene bővíteni, hogy szükség esetén azonnal és megfelelő módon eljárhassanak – akkor lehetne elejét venni az olyan eseteknek, mint ami másfél hete Ózd-Centerben történt. A PestiSrácok.hu számolt be róla elsőként, hogy egy általános iskolás ballagást ünneplő 20 fős társaság, akik italos állapotban az út közepén táncoltak, kis híján meglincseltek egy 78 éves helyi traktorost, mert az rájuk mert dudálni, hogy álljanak félre. Janiczak Dávid, illetve az önkormányzat azonnali megoldást keres, hogy a renitens család ne zavarja tovább a környék nyugalmát – megvásárolnák az ingatlant, amiben laknak, mert akkor elköltöznek Ózdról. Ugyanakkor a polgármester szerint foglalkozni kell azokkal az általánosnak mondható problémákkal, amik oda vezettek, hogy a lincselési kísérlet egyáltalán megtörténhetett és a sértett idős férfit egy barátjának kellett megvédenie. A rendőr kevés, egy 20 fős társaságot, ha akarnának sem tudnának hogyan bevinni egyszerre. Telepíttetnének még több térfigyelő kamerát – de nincs kivel. Viszont megalakult a helyi lovas polgárőrség, ami komoly támasza lehet a városi rendészetnek és a rendőrségnek is.
A PestiSrácok.hu két riportban is beszámolt az Ózd Centerben történtekről, illetve a botrányos eset fejleményeiről. Másfél hete szombaton este, Varga Tibor, egy Centerben lakó idős gazda hazafelé tartott üres traktorjával, miután hajnal óta kaszált, majd a lovait is ellátta. Amerre az útja hazafelé vezetett, az út közepén, italos állapotban mulatva ünnepelte az egyik gyerek nyolcadikból való elballagását egy 20 fős társaság, mint kiderült az S. család, akik 2017 óta élnek Ózdon, illetve a messzebbről a városba érkezett rokonaik. “Tibi bácsi”, ahogy a helyiek nevezik a köztiszteletben álló idős embert, rájuk dudált, hogy álljanak arrébb, amit zokon vettek. Elölről, hátulról is felkapaszkodtak a traktorra, az öreget megpróbálták kirángatni. Kiszakították a traktor üveg ajtaját is, úgy ütlegelték a gazdát. Varga Tibor, miközben folyamatos ostrom alatt volt és menekülni próbált, előbb a 112-t tárcsázta, de az adatok felvételénél elakadtak, nem volt lehetősége válaszolni a feltett kérdésekre, végül a hívás előzmények között rányomott egy barátja nevére, aki perceken belül a helyszínen volt és megmentette az életét. A rendőrök csak ez után érkeztek meg az egyik lakó bejelentésére, akkor sem nagyobb létszámban, végül az otthonaikba visszavonult, visszamenekült támadók közül kettőt állítottak elő és gyanúsítottak meg csoportos garázdasággal és a közlekedés veszélyeztetésével. Néhány napra rá, körülbelül 30 gazda ment vissza a helyszínre, nem azért, hogy konfliktusba kerüljenek a családdal, mindössze beszélgettek az utcán felsorakozott traktorjaik mellett – ezzel is jelezve, nincs ez rendben így. Perceken belül 5 rendőrautóval 10 rendőr érkezett és igazoltatta a társaságot. A gazdák ugyan elmondták, hogy a rendőrök rendkívül korrektek voltak velük, de azért azt nem értették, miért nem a ballagás estéjén, éjszakáján voltak ennyien szolgálatban, amikor várhatók incidensek, és miért nem a megtámadott idős ember védelmére vonultak ki ennyien…
Nem jellemzőek Ózdon az ilyen balhék
Portálunk elérte Janiczak Dávid független polgármestert, aki szerint számtalan kérdést felvetnek a történtek, olyan problémákra irányítják rá a figyelmet, amire valamilyen megoldást találni kell, akkor is, ha egyébként a lincselési kísérlet valóban egy rendkívüli esemény, Ózdon jellemzően béke van, nyugodtan élnek egymás mellett a magyarok és a cigányság. Ráadásul a konfliktusban érintett család tagjai többségében nem is cigányok. (Ezt azért fontos megemlíteni, mert a cikkeinkhez érkezett hozzászólások jelentős többsége ezt feltételezte.)
A történet nem bőrszínről hanem egy viselkedési formáról szól, ami elfogadhatatlan. Ez a viselkedés, az ilyen konfliktusok, erőszakos cselekmények Ózdon nem jellemzőek
– húzta alá a városvezető. Janiczak Dávid megerősítette, hogy éppen most zajlik Ózdon a kapitányváltás, július elsejével Soós Attila alezredes, a nyomozók jelenlegi vezetője irányítja az Ózdi Rendőrkapitányságot. Addig is a jelenlegi kapitány helyettessel egyeztetett a sajnálatos eseményekkel összefüggésben.
Ami egyértelműen látszik, hogy kevesen vannak. Kevés a jogkörük. Néha akár félnek is bizonyos intézkedésekbe beleállni, mert nem tudják, hogy mi lesz a következmény rájuk nézve
– mondta a polgármester. Hozzátette, hogy ami később történt, a gazdák helyszíni gyülekezésekor, azt vérlázítónak tartja. Békésen beszélgettek az emberek. Megérti, hogy a bejelentésre ki kellett menni, igazoltatni kellett őket, de azzal hogy 5 rendőrautó vonult ki, a rendőrség szerinte “saját magát csapta arcon”.
Egy lincselésnél alig tudtak kimenni, alig tudtak rendőröket szerezni, végül kettő embert állítottak elő, itt meg, ahol egy békés beszélgetés folyt, rögtön erőt mutatnak, az számomra egy kicsit visszás
– fogalmazott Janiczak. Megjegyezte, még ha a további esetleges összetűzések elkerülése érdekében is volt ekkora rendőri jelenlét, meglátása szerint az eredménye ellentétes azzal, ami a cél kell, hogy legyen, megelőzni az ilyen eseteket.
Ha azt látják, hogy az ő bejelentésükre mozdul meg ilyen rendőri erő, akkor ebből azt veszik le, hogy bármit megtehetnek. Értem, hogy nincsenek könnyű helyzetben egy ilyen esetnél, de azt gondolom, hogy nem ez a jó irány. Nem értek a törvényhozáshoz és nem is akarok beleszólni más dolgába, de mégis csak több jogkör kellene a rendőreinknek, hogy akkor és azokkal szemben lépjenek fel megfelelő módon, akik a veszélyt jelentik az emberek biztonságára
– hangsúlyozta Ózd független városvezetője.
A létszámhiány a legfőbb probléma
Kiemelte, hogy miként megtudta, a rendőrségnek minden eljárása, intézkedése előtt ügyészségi jóváhagyás szükséges. E miatt előfordulhat, hogy napokat kell várni a következő lépésig.
Semmiképpen sem szeretném a rendőrséget bántani, kritizálni, mert ők ismerik a helyzetet, tudják azt is mit kellene tenni, de mintha meg lennének kötözve. Mindenképp rendészeti megoldást kell találni. Amit az önkormányzat tenni tud, azt megteszi, jelen esetben – mert ahogy többen is mondták, ezzel a családdal gyakran van probléma – az elkövetők házat terveink szerint megvásároljuk, ők pedig elköltöznek, de ezzel csak magunktól toljuk el a problémát.
Janiczak Dávid szerint csak a határozott fellépés a visszatartó erő. Jelen esetben ilyen határozott fellépés az lett volna, ha mind a 20 embert beviszik, előállítják. Ennek viszont több akadálya is van.
Az ózdi kapitányságon kettő előállító helyiség van, ide két embert tudnak előállítani. Ha bevisznek egy harmadikat, azt a folyosón egy székhez kell bilincselni és egy rendőr ott kell, hogy álljon mellette. Egy csoportos bűnelkövetésnél, ha mondjuk a legközelebbi nagyobb kapitányságra vinnék be az embereket, azt sem tudom mivel tennék, mert már nincsenek használatban a rendőrségen a rabszállítók. Rendőrautóban pedig kettő rendőr egy előállítandó személyt szállíthat. Ha ezt levetítjük az ózdi lincselésre, a 20 fős támadó csoport előállításához 40 rendőr kellett volna
– részletezte a felmerülő kérdéseket a polgármester, mellyel meg is érkeztünk az alapproblémához, amivel egyébként nem csak a rendőrség, hanem az összes egyenruhás szervezet küzd: a létszámhiány.
Az pedig a jelek szerint pénzzel nem orvosolható. Napjainkban, amikor egy jó gazdasági helyzetben gyakorlatilag mindenhol munkaerőhiány a jellemző, a nem könnyű, ráadásul helyenként nem is veszélytelen munka, szolgálat kevésbé vonzó.
A térfigyelő kamerák lehetnének a rendőrség szeme – és nem a pénzhiány az oka, hogy nincs belőlük több
Ózdon városszerte jelenleg 53 térfigyelő kamera működik – tudtuk meg a polgármestertől. És nem rajtuk múlik, hogy nincs több. Egyszerűen nincs ember, aki telepítse és kezelje, karbantartsa őket.
Arra ugyan nincs kapacitás, hogy valaki a nap 24 órájában élőben kövesse a kamerák képét, de ezek a kamerák rögzítenek. Az ózdi városi rendészet, amelyet az önkormányzat működtet, számtalan esetben használja ezeket. Számtalan esetben segítettek is már a kamerák, hogy a bűnelkövetők nyomára bukkanjanak. Csakhogy alig találunk vállalkozót, aki tudja ezeket a kamerákat üzemeltetni
– mutatott rá a polgármester. Mint mondta, az elmúlt időszakban akár meg is duplázhatták volna a térfigyelő kamrák számát a városban, de nincs, aki telepítené őket. Elmondása szerint vagy egyáltalán nem találtak vállalkozót, vagy ha eredményes volt a közbeszerzés, a vállalkozó nem teljesített és kénytelenek voltak szerződést bontani. 2019 novemberében döntött utoljára a közgyűlés a térfigyelőkamera rendszer bővítéséről, amit 2020-ban kezdtek kivitelezi, de az összes projekthez tartozó kamera még nem működik. Nemrég felcsillant a reménysugár, éppen tárgyal a városi rendészet egy vállalkozóval, aki átvenné a kamerák karbantartását és a rendszer bővítését. Ugyanakkor az MVM-nél egy-egy kamera bekötésére még jellemzően fél évet várni kell.
Az ózdi városvezetés és a rendőrség között folyamatos kapcsolat, élő kapcsolattartás van
– mondta el a városvezető. A városi rendészetet nagyon jó dolognak tartja Janiczak Dávid, mert mint mondta, közvetlenül alájuk tartoznak, jobban tudják összpontosítani őket egy-egy problémára és persze kevesebb szabály köti őket. De a létszámhiány a városi rendészeteknél is komoly probléma.
Tizenhárman vannak most. A múlt héten mondtam a rendészet vezetőjének, hogy vegyünk fel még 5 embert. Nem lehet. És nem azért mert nincs rá pénz. Nincs 5 olyan ember, akit fel lehetne venni. Most van egy, aki úgy néz ki, hogy állományba fog kerülni. De csak jövőre lesz meg az érettségije, ami alap követelménye a szolgálatnak
-panaszolta Janiczak Dávid.
“Ördögi kör, amiben élünk”
A legfőbb probléma tehát mindenhol a munkaerőhiány. Ózdon ez hatványozottan jelentkezik. Ahogy a polgármester elmondta, az elmúlt 30 évben, gyárbezárásokat követően sokan elköltöztek, mert nem találtak maguknak helyben biztos megélhetést, életpályát. Ugyan jöttek új gyárak, üzemek, de akik már elmentek, nehezen jönnek vissza.
Egy ördögi kör, amiben élünk. Egy nagyon összetett probléma, amibe több ponton kellene beavatkozni. Egy-egy fél kevés hozzá, hogy jelentős eredményeket érjük el, csak együtt juthatunk valamire, a kormány, az önkormányzat, a helyi szervezetek…
– vélekedett a polgármester.
Lovas polgárőrök segíthetik a rendészek és a rendőrök munkáját
Végül azért mégis egy pozitív előrelépésről beszélgethettünk, ami nem más, mint egy önkéntes alapon szerveződő lovas polgárőrség, akik mind a rendőrség, mind a rendészet hatékony segítői lehetnek, de a helyi civil életben, hagyományőrzésben is fontos a szerepük.
Ők annak a huszár bandériumnak a tagjai, akik a budai várban is szoktak szolgálatot teljesíteni. Minden egyes önkormányzati rendezvényen ott vannak, közreműködnek, ingyen és bérmentve, valódi elhivatottságból. Biztos vagyok benne, hogy a polgárőri munkát is hasonló odaadással fogják végezni
– mondta Janiczak Dávid.
Az ózdi lovas polgárőrök a napokban kaphatják meg polgárőr igazolványaikat – akinek még nem volt – onnantól fogva tudják megszervezni szolgálataikat. A polgármester azt is elmondta, hogy akár csak a rendészeiktől, a polgárőröktől is azt várják majd, hogy ne csak járőrözzenek, hanem szolgálat ellátás közben beszélgessenek az emberekkel. A rendészek is így kapnak valós képet a városról és a problémákról. A rendészek állandó kapcsolatban vannak a hivatásos rendőrséggel, közös szolgálatot is látnak el. Az önkormányzat a rendészetet és a rendőrséget is túlóra pénzzel támogatja.
Portálunk a témával kapcsolatban természetesen megkereste a rendőrséget is, a hatóság tájékoztatását változtatás nélkül közöljük:
Tisztelt Füssy Angéla! A BM Kommunikációs Főosztályára küldött megkeresésére válaszolva tájékoztatjuk, hogy Janiczak Dávid ózdi polgármester által elmondottakat a rendőrség nem kívánja kommentálni. Tájékoztatjuk továbbá, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság rendelkezik a napi feladataihoz elegendő számú rabszállító gépjárművel, azt szükség esetén a megye bármelyik rendőrkapitánysága igénybe veheti. A rendőrség a napi feladatait a helyismeret, szakmai helyzetértékelés és valószínűség alapján szervezi. Az Ön által említett ózdi eset kapcsán, a helyszínen végrehajtott rendőri intézkedés során jogszerűen két személy előállítására volt lehetőség, figyelembe véve a szakszerűség valamint az arányosság elvét is. Ez azonban nem jelenti azt, hogy amennyiben több személlyel szemben is szükséges lett volna a fenti kényszerintézkedést alkalmazni, azt a rendőrség nem lett volna képes eredményesen, a vonatkozó előírásoknak megfelelően, magas színvonalon végrehajtani. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság jelenlegi létszámával biztosítható a megfelelő szolgálatellátás, az állomány szakmai feladatait maradéktalanul el tudja látni.
Vezető kép: Facebook/Janiczak Dávid hivatalos oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS