Miután kedden civil tüntetést tartottak az Országház előtt a KATA-s adózás módosításáról szóló javaslat ellen, szerdán 18 órára ismét tiltakozó megmozdulást szerveztek, de már erős ellenzéki hátszéllel, a politikamentesnek ígért megmozdulásra ugyanis egyből rárepültek a baloldali pártok – élen a Momentummal –, akik megpróbálták kihasználni, hogy kedden olyan tömeg gyűlt össze, amelyet a baloldali pártok már évek óta nem tudtak összerántani. Le is nyúlták a show-t, a tömeg egy részét pedig a Margit hídra terelték, azt elfoglalták, míg mások rögtön hazaindultak, amint lecsapott a baloldal a civil kezdeményezésre. Jellemző, hogy a legnagyobb vállalkozói Facebook-csoportban is híre ment az esetnek, ahol többen azt fontolgatják, hogy más platformon fejezik ki elégedetlenségüket, mivel nem akarnak a politika játékszerévé válni. Ez persze a szociálisan mindig érzékeny baloldalt egyáltalán nem érdekli: a DK lila tagozata pofátlanul lenyúlta a katás vállalkozók kezdeményezését, és sajátjukként állítják azt be, ezért szerda 18 órára tüntetést szerveztek ismét az Országház elé. Jellemző ez az idegen tollal való ékeskedés, hiszen annak idején egy baloldali párt sem szavazta meg a KATA bevezetését, most azonban sértetten vonulnak utcára annak módosítása miatt. Az eseményről helyszíni riportereink is tudósítanak, kövessék a tüntetés eseményeit a PestiSrácok.hu-n.
Mintegy 3500 emberrel, és elhaló szórványtapssal vette kezdetét a KATA módosítása miatt rendezett tüntetés. Az eredetileg politikamentesnek induló megmozdulásra az egy nappal korábban tartott hídfoglalással egybekötött tüntetés során csapott le a Momentum, akik “civileket” is hoztak, csak úgy a látszat kedvéért. Köztük akad egy anonim ételfutár, akinek üzenetét a párt egyik aktivistája olvasta fel, de felszólalt Tompa Andrea író, Ésik Sándor ügyvéd, a Diétás Magyar Múzsa főszerkesztője, vagy Para-Kovács Szilveszter. Mellettük pedig természetesen a tiszta politikamentesség jegyében Bedő Dávid, a Momentum országgyűlési képviselője hergelte a tömeget, egyfajta műsorvezetőként, előkészítve a terepet Gelencsér Ferencnek, pártja elnökének.
A spontán fideszezésbe torkolló felszólalásokat követően a Momentum elnöke elmondta, hogy szerinte mitől nem védte meg a kormány az embereket, és külön kitért arra, milyen intézkedéseket tett a kabinet az elmúlt hetekben. A forintot “Monopoly pénznek” titulálta, majd az esemény politikamentes jellegét megragadva átváltott demagógba: Gelencsér lenyúlva a katás vállalkozók felindulását eljátszotta a kisvállalkozók nagy barátját kifejtve, ő, és szövetségesei – akik annak idején nem szavazták meg a katás adózási forma létrehozását –, valójában mindig is támogatták a KATA intézményét.
Ugyanebben a kérdéskörben Gelencsérrel hasonlóan koherens álláspontot fogalmazott meg a PestiSrácok.hu kérdésére válaszolva Jámbor András, a Párbeszéd parlamenti frakciójának tagja kifejtve, valójában ők nem szavazták le annak idején a javaslatot, csupán nem szavazták meg azt. Hogy miért nem szavazták meg, arra azonban már nem volt hajlandó válaszolni.
Jakabinus múltiverzum
Jakab Péter kolléganőjével jelent meg az eseményen, ha pedig ott volt, megpróbáltuk megtudni, hogy ha most tüntet mellette, hogy viszonyul ahhoz, hogy pártja annak idején nem szavazott igennel a jogszabályra, mely megteremtette a katás adózás lehetőségét. Jakab minderre csupán annyit reagált, hogy nem szeretne “Mária Teréziáig visszamenni”, őt nem a múlt érdekli, hanem a jelen. Megjegyzendő azonban, hogy az interjút figyelemmel követők szerint a Jobbik hibázott, hogy nem fogadta el annak idején a KATA bevezetését. Mindenesetre egy biztos: Jakab és a tüntetők szerint az, hogy a Jobbik nem szavazott igennel a katára, az a régi múlt, most pedig már új múlt van, amiben már semmi sem számít. Hogy ezen múltak multiverzumában melyik síkon helyezkedünk el éppen, az sosem világos: a Jobbik csúfos lecsúszásáról például Jakab szerint “a jelenlegi elnököt” kell kérdezni, választási fiaskóról pedig nem is hallott a Jobbik bukott elnöke.
Szerdán este 7 óra után nagyon sok tüntető vonult az úttesten a Kossuth tértől a Nyugati tér felé, miután a Parlamentnél véget ért a hivatalos program. Itt a más tüntetésekről megszokott rigmusokkal folytatják a dzsemborit.
Innen a Fidesz székházához vonultak a tiltakozók, rövid megafonos performanszokat követően azonban ismét a Nyugati felé vették az irányt a tüntetők. A vonulók útját végig a rendőrség biztosítja, ahol szülséges, ott a tömegközlekedés is szünetel, vagy terelt útvonalon jár.
Az Oktogonnál ismét megállt a tömeg, itt újabb beszédek, a 4-6 villamos vonalon megállt a járműforgalom, az Andrássy út környékén pedig több helyen is terelik az autósokat. Az időközben mintegy 5 ezresre duzzadt tömeg innen a Blaha Lujza tér irányába folytatja útját. A tiltakozók arról számoltak be, hogy leginkább a KATA alternatívájáról szóló tájékoztatás hiánya aggasztja őket, valamint attól is tartanak, hogy a jövőben magasabb adóterheket kell majd megfizetniük. Természetesen az esemény politikai jellege miatt (a Momentum szervezte az eredeti megmozdulást) a kormányellenes rigmusok sem hiányoznak, a leggyakrabban ismételt követelés azonban az, hogy
Ne írd alá, Kata!
Ezzel a tiltakozók arra utalnak, hogy a törvény életbelépéséhez azt ratifikálnia kell Novák Katalin köztársasági elnöknek is.
A bulinegyeden való áthaladást követően egyre több üveg is előkerült, a kialaluló fesztiválhangulat mellett pedig a balhézás sem maradt el: több busz is a tüntetők által elzárt területen rekedt, ezeket nem engedték át a tiltakozók, amit az utasok szóvá is tettek. Ezt követően volt, aki testével állta el a busz útját, valamint egy rövid dulakodásra is sor került, mielőtt a rendőrök közbeléptek. Az első felgyújtott kukákra egészen 10 óráig kellett várni, akkor azonban rögtön kettőt is sikerült lángra lobbantani, azonban más tüntetők ezt gyorsan el is oltották.
A Karmelitához mennének, de lezárták a Várat
A tömeg a Budai Vár felé folytatta a vonulást, információink szerint a Karmelitához akarnak bejutni, a Rendőrség tájékoztatása szerint azonban nem engedhetnek be senkit, még az újságírókat sem a Vár területére. Ennek ellenére egy csoport tüntető bejutott a Szent György térig.
A csoport számát itt már nehéz megbecsülni, de valamivel kisebb, sokak elindultak haza, a maradók azonban így is ezer fő felett vannak, és “menjünk tovább!” skandálás közepette néznek farkasszemet a rendőrökkel.
Éjfélre a tömeg oszlani kezdett, sokan hazamentek, mások pedig a Margit híd felé vették az irányt, a Karmelita előtt pedig csupán néhány száz ember maradt, akik zenéléssel, dobolással múlatják az időt.
Innen egy órára a maradék tüntető egy része a Margit hídra vonult le, itt már csak 1-2 száz fő marad, nagyobb részt biciklisek, akik lezárva tartják az egyébként is kihalt hidat.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS