A Központi Nyomozó Főügyészséghez fordult Tényi István a Jakab Péter által aláírt 80 millió forint értékű frakciószerződés ügyében, amellyel a Magyar Nemzet információi szerint közvetlenül a leváltása előtt próbált pénzt kijuttatni a pártból. Tényi szerint, ha a lapban leírtak így történtek, az a hivatali visszaélés és a hűtlen kezelés tényállását is kimerítheti. Azzal, hogy a jogász bejelentést tett, az ügyészség hivatalos formában szerzett tudomást a bűncselekmények elkövetésének lehetőségéről, így a Be. szerint hivatalból kell elrendelnie a büntetőeljárás lefolytatását.
A Magyar Nemzet a minap írta meg, hogy Jakab Péter, a Jobbik leváltott pártelnöke és frakcióvezetője a félreállítása előtti napokban próbálhatott mintegy 80 millió forintot kijátszani a saját holdudvarának, frakciószerződéseken keresztül. Frakcióvezetőként Jakab még egy személyben rendelkezett aláírási joggal. A 80 millió forint értékű szerződést Jakab Péter – a Magyar Nemzet a Jobbik berkeiből szerzett információi szerint – a leváltása előtti hétvégén írta alá a Képviselői Irodaházban, majd soron kívül küldte be az Országgyűlés Hivatalához. Párttársai állítólag úgy akadályozták meg a pénzkimentést, hogy miután már eldöntött volt a tagságban Jakab menesztése, nem tettek eleget korábban vállalt kötelezettségüknek és nem mondtak le asszisztensi keretükről. Ezáltal a frakciónak nem volt fedezete az ominózus szerződések megkötéséhez.
Tényi István jogi értékelése szerint a cikkben szereplő tényállítások felvetik a hivatali visszaélés, valamint a hűtlen kezelés gyanúját is. Tényi szerkesztőségünknek megküldte a Központi Főügyészségnek írt bejelentését, amelyben azzal érvel, hogy a Btk. 305. § c pontja szerint Jakab Péter országgyűlési képviselőként egyértelműen hivatalos személy, és a Magyar Nemzet által leírt eseménysor (azaz egy személyes aláírási jogkörrel, a párttársak tudta és jóváhagyása nélkül 80 millió forint értékű szerződés leváltása előtti gyors aláírása, majd soron kívüli megküldése az Országgyűlés Hivatalának, hogy az teljesüljön, bármit hoznak a párt belső viharai) felveti a hivatali helyzettel való visszaélést, amely a hivatalos minőséghez kapcsolódó jogosítványok tudatos, a társadalmi rendeltetésükkel ellentétesen, szabályellenes alakilag törvényesnek tűnő eljárás keretében történő gyakorlása.
Tényi rámutat, hogy a Btk. szerint a hivatalos helyzettel való visszaéléssel a hivatalos személy – vagy mások – jogtalan előnyhöz jutnak, vagy másoknak jogtalan hátrányt okoz. A szerződések aláírásával – ha az valóban megtörtént – a kísérlet megvalósulhatott. Bejelentésében a jogász azt írja: az ügyben – bizonyítottság esetén – felmerülhet a hűtlen kezelés bűntett gyanúja is. Akit ugyanis idegen vagyon kezelésével bíztak meg, és ebből folyó kötelességének megszegésével vagyoni hátrányt okoz, hűtlen kezelést követ el a büntető törvénykönyv szerint. A törvényben szereplő értékhatárok szerint 50 millió forint esetén “különösen nagy értékről” beszélünk. Ha a hűtlen kezelés különösen nagy vagyoni hátrányt okoz, a Btk. 376. § 5 pontja szerint a büntetési tétel 2–8 évig terjedő szabadságvesztés. A hivatali visszaélést pedig 3 évig terjedő szabadságvesztéssel rendeli büntetni a törvény.
Korábban az ex-pártelnöknek az Országgyűlés Hivatala által évi 3 millió forintért bérelt Fraknó utcai lakás kapcsán is felmerültek a sajtóban jogsértés lehetőségére utaló információk. Legutóbb arról jelentek meg felvételek, hogy Jakab Péter és kabinetfőnöke egy XVIII. kerületi kertes házból indul el reggelente. Közben az Országgyűlés továbbra is bérli neki a Fraknó utcai lakást, közpénzből lakásbérlet a fővárosban azonban csak vidéki országgyűlési képviselőknek jár. A Metropol ennek kapcsán azt írta: ha Jakab úgy béreltet magának lakást, hogy közben egy másik ingatlanban a fővárosban lakik, az felveti a költségvetési csalás lehetőségét. Ha Jakab lakásügyének firtatása is hatósági szintre jut, akár egy összetett, sok évi börtönnel fenyegető büntetőeljárással is szembenézhet a sajátjai által megpuccsolt politikus.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS