Az ellenzék mindenhova delegált ellenőröket, hogy elcsípjék a turpisságokat. Az EBESZ mintegy 200 megfigyelővel vonult ki Magyarországra. Ketten együtt sem találtak semmit, ezért kénytelenek voltak leírni, hogy szakszerűen zajlott az áprilisi országgyűlési választás. Természetesen azért a tartótiszteknek is meg kell adni, ami jár: ha nincs hiba, hát kreáltak egyet.
Bár a versengő felek nagyrészt szabadon kampányolhattak, a kormánykoalíció és a kormány üzenetei és tevékenységei között jelentős átfedések voltak. A jelöltek regisztrációja inkluzív volt, és a választóknak különböző alternatívákat kínált, de az elfogult híradások korlátozták a választók lehetőségét arra, hogy tájékozott döntést hozzanak − írta az EBESZ az áprilisi választásokon tapasztaltakról készülő jelentésében. A szervezet a dokumentum szerint nem talált semmilyen visszaélést a voksolás kapcsán, ugyanakkor nagyon visszafogottan, de igyekeztek kritikát is megfogalmazni. Külön kiemelendő a bizottság azon megjegyzése, miszerint „a kormánykoalíció és a kormány üzenetei és tevékenységei között jelentős átfedések voltak” – vagyis abban talált kivetni valót az EBESZ, hogy a kormány azt csinálta, amit mondott. Persze, ez az uniós intézmények esetében nem feltétlenül szokás, mindenesetre meglepő kritika. A bizottság az alapvetően pozitív értékelés ellenére is mintegy 30 ajánlást fogalmazott meg, ezeknek jelentős része azonban inkább formai jellegű, mint például a vitakeretek meghatározása, vagy a külföldi választói regisztráció harmonizálása.
Varga Judit igazságügyi miniszter Facebook-posztjában üdvözölte azt, hogy a szervezet
megerősítette, amit a magyar állampolgárok és mintegy 900 nemzetközi megfigyelő már áprilisban is megállapíthatott, azaz hogy az április 3-án megtartott parlamenti választások és a népszavazás lebonyolítása szakszerű és jól szervezett volt, a jogszabályi környezet pedig megfelelő alapot biztosít a demokratikus választások lebonyolításához.
Forrás: Index, Facebook; Fotó: MTI/Komka Péter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS