Keress egy szép szigetet és vedd el egy kommunistától, avagy hogyan lett a Comore-szigetekből zsoldosparadicsom? Bob Denard létrehozta a saját kis birodalmát Afrika partjainál. A zsoldosseregek mára eltűntek, helyüket átvették a magán biztonsági cégek, akik dollármilliókért végzik a piszkos és veszélyes munkát.
1978. május 13-án Bob Denard negyvenhárom legjobb emberével Rhodesiából átrepült a Comore-szigetekre, ahol a kommunista Ali Soilih állt a kormány élén. A terv egyszerű, de nagyszerű volt. Kiiktatni a szovjetbarát elnököt, majd keresni valakit, akit marionettként dróton rángathatunk, de pont elég erős ahhoz, hogy betöltse a kormányfői tisztséget és a hatalmi űrt. Anno a sorozatok még nem a Netflixen jöttek, hanem géppisztolyokból, bár azok nem okoztak függőséget, erre Soilih is rájött, amikor az elnöki palotában beleszaladt Denardék lövedékeibe. A világsajtó puccsról írt és igazából nem is álltak messze a valóságtól.
Denard terve zseniális volt, megegyezett a sziget előző elnökével, Ahmed Abdallahhal, hogy újra pozícióba helyezi. Cserébe a zsoldosok megkapják az állampolgárságot, nem adhatják ki őket egyetlen országnak sem, valamint az ötszáz fős elnöki gárdát Denard katonái biztosítják. A Comore-szigetek attól a pillanattól kezdve Denard kis birodalma lett. Az ex-gyarmati tiszt beilleszkedett, konvertált az iszlámra, felvette a Said Mustapha Mhadjou nevet, megházasodott két helyi nővel és Abdallah elnök tanácsadójaként dolgozott. Denard intelligens volt és remek üzleti érzékkel rendelkezett, amelyből a sziget gazdasága is profitált. Nem hagyott fel a kommunista lázadók irtásával sem. Csapatait sikeresen bevették Angolában és Mozambikban, amikor szovjetbarát lázadók törtek hatalomra. Igaz a sikerek csak ideig-óráig tartottak, mivel a masszív moszkvai beavatkozás érezhető volt sok afrikai államban. Érdekes módon Franciaország titokban támogatta őt titkosszolgálatán keresztül. Nyilván Párizs is félt az egyre jobban növekvő szovjet befolyástól, amely negatívan hatott ki kapcsolataira a volt gyarmatokkal.
Tíz év hűséges szolgálat után Abdallah elnök elkezdett parázni Bob Denardtól, akinek szinte korlátlan befolyása volt a gazdaságra és a politikára. Attól tartott, hogy a zsoldosok totális hatalomra törnek és ő puccsolta meg Denardot. Az elnöki gárdát egy hajnali akcióban lefegyverezték. Igaz ez nem ment zökkenőmentesen, mivel Abdallah elnök belehalt a dologba és Denard is megsebesült. A parázs hangulat már-már polgárháborús lett a szigeten, ezért francia ejtőernyősök segítségével Denardék Dél-Afrikába menekültek. Mohamed Taki Abdulkarim, a Comore-szigetek új elnöke megtiltotta Denardéknak a visszatérést. Rossz döntés volt, amely az életébe került. Feltételezhetően mérgezés végzett vele. Denard az új elnököt, Said Mohammed Djhart is megpuccsolta, de végül a francia hadsereg beavatkozása véget vet a zsoldosparadicsomnak. Denardék egyetlen lövés nélkül megadták magukat és önkéntesen hazatértek.
Denardot 2001-ben Franciaországban és Olaszországban is bíróság elé állították. Hogy miért is? Az a mai napig nem tiszta, mivel a francia és olasz titkosszolgálatok afrikai szerepét nem igen akarták nyilvánosságra hozni. Denard végül négy év börtönt kapott, öt évre felfüggesztve, államcsíny előkészítése miatt (a Comore-szigetek kormánya ellen). Denard 2007. október 14-én költözött át az örök harcmezőkre. Vele véget is ért a zsoldosok kora. Ma már nagy privát biztonsági cégek, mint a Black Water, a Triple Canopy és a Wagner-csoport végzik el azokat a feladatokat, amelyet az állam és a hivatásos hadsereg nem tud, vagy nem akar. Irakban a Blackwater (új nevén Academy) munkatársai, akik amerikai elitalakulatokból kerültek ki végezték el a legveszélyesebb munkákat, mint politikusok védelme, készpénz szállítás, túszok kiszabadítása. Az orosz Wagner-csoport most Maliban vadássza le a radikális iszlamistákat és felreppentek olyan hírek is, hogy szakértőik ott vannak Ukrajnában is. Az afganisztáni fiaskónál is kaptak szerepet a privát biztonsági cégek. Sok ottrekedt külföldit ők mentettek ki, persze komolyan profitáltak a veszélyes bevetésekből. Helikopterekkel radarárnyékben repültek be a tálibok birodalmába és villámgyorsan kihozták a célszemélyeket. Akárhogy is vélekedünk a zsoldosokról, Denard egy legenda és ő teremtette meg a modern magánhadsereg fogalmát, amely titkos csatornákon ugyan, de kötődik az államhoz is.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS