Kétségtelen tény sajnos, hogy a válságok korát éljük, 2019-ben a koronavírus-járvány fordította teljesen a feje tetejére a világot, most pedig az orosz–ukrán konfliktus miatt kell szembenéznie Európának az energiaválsággal, a háborús inflációval, de még a népvándorlással is. A szakemberek szerint a recesszió elkerülhetetlen, de hogy mennyire lesz mély, az még kérdés, ahogyan az is, hogy hogyan fogunk kimászni belőle. A Századvég makrogazdasági üzletágvezetője szerint nincs pontos recept arra, hogyan lehet minél hamarabb túllendülni egy válságon, de az mindenképpen segít, ha nem otthon, a fiókban tartjuk a megtakarításunkat, hanem akár állampapírba, akár ingatlanba fektetjük.
Isépy Tamás elmondta továbbá azt is:
2010-hez képest sokkal nagyobb a lakosságnak a megtakarítása, tehát van miből költeni. (…) A lakosság nettó pénzügyi vagyona hatvanezer milliárd fölötti. Ez azt jelenti, hogy háztartásonként leosztva tízmillióval, egyes lakossági piaci szereplőként hatmillió forintnyi megtakarítása van a lakosságnak.
Az MNB alapkamat-emelése miatt viszont sokan félnek most hitelt felvenni, ugyanakkor a szakember szerint most is érdemes, de fix kamat helyett változó kamattal, ugyanis van abban ráció, hogy visszaesik az alapkamat például öt százalékra. Az ingatlanok ára viszont nem fog lejjebb menni.
Nem lenne sokkal jobb a helyzet, ha eurónk lenne
Az ellenzék sokszor felvetette már, hogy be kellene vezetni az eurót Magyarországra is, de ennek feltételei vannak. Azt ugyan vállaltuk, hogy ez meg fog történni, de azt nem, hogy mikor
– mondta el Isépy, hozzátéve, hogy az euró bevezetéséhez szükséges kritériumokat még nem teljesítettük. Arra a kérdésre azonban, hogy az infláció most alacsonyabb lenne-e, ha eurónk lenne, a szakember úgy felelt:
ha az inflációt nézem, akkor van olyan eurózónás ország, ahol magasabb az inflációs ráta, mint Magyarországon – lásd Lettország, Litvánia, Észtország, ott húsz százalék fölötti az infláció. Most nálunk a legújabb adat 13,7 százalék, ez a júliusi adat előtt volt 11,7 százalék, tehát látszik, hogy azért emelkedik ez az inflációs mutató. Tehát ha eurónk lenne, azt láthatnánk, hogy talán átlagosan kisebb az infláció, de látunk olyan országot, ahol magasabb. Tehát nem mondhatjuk azt, hogy az euró bevezetésével megoldódnának nekünk ezek a problémáink.
A benzinárstopot a végsőkig Isépy szerint nem fogja tudni a kormány fenntartani, csak akkor, ha az árak visszaesnek.
Hogy máshol miért nem vezettek be ilyen intézkedést, az azért lehet, mert bizonyos felmérések szerint az EU-ban a legtöbb nyugati országban nem feltétlenül azt az álláspontot foglalja el a lakosság, mint amit a politikai döntéshozók többsége
– mondta el Isépy. A rezsicsökkentést érintve a szakember kiemelte:
fontos lenne, hogy a villamosenergiát jobban használjuk, egyrészt ugyanis jobbak az önellátási esélyeink, jobbak a forrásaink, másrészt pedig olcsóbb.
Fotó: videókivágás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS