Mint arról portálunk is beszámolt, Mirela Adomnicai, a román szociáldemokrata párt parlamenti képviselője arra kérte Bogdan Aurescu román külügyminisztert, hogy tiltsák ki Romániából idősebb Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság volt elnökét és Tóth Kálmánt, a Vasvári Pál Polgári Egyesület társelnökét, mivel Kézdivásárhelyen Vasvári Pál-díjat adtak át Beke Istvánnak és Szőcs Zoltánnak, akiket “terrorizmus vádjával” ítélt el a román bíróság. Idősebb Lomnici Zoltán és Kulcsár-Terza József válaszul a román legfelsőbb ügyészhez, Gabriela Scuteához fordult az ügy kivizsgálásának érdekében.
A kitiltási ügy soron kívüli kivizsgálását kéri Gabriela Scutea román legfőbb ügyésztől Kulcsár-Terza József romániai parlamenti képviselő és idősebb Lomnici Zoltán volt főbíró, az Emberi Méltóság Tanácsa jogvédő szervezet elnöke. Az erről szóló dokumentumot a napokban juttatják el a román legfőbb ügyészhez – közölték az érintettek pénteken délután tartott sajtótájékoztatójukon a Magyar Nemzettel.
Az eseményen emlékeztettek arra, hogy Mirela Adomicai (PSD) román parlamenti képviselő ebben a minőségében még tavasszal kezdeményezte Bogdan Aurescu román külügyminiszternél idősebb Lomnici Zoltán és Tóth Kálmán, a Vasvári Pál Polgári Egyesület társelnöke kitiltását Romániából, mivel Vasvári Pál-díjat adtak át Beke Istvánnak és Szőcs Zoltánnak, akiket terrorizmus vádjával elítélt a román bíróság. Kiemelték, hogy az eljárás jogszerűségét az Emberi Jogok Európai Bíróságra vizsgálja (erről bővebben ITT írtunk).
Nem lehet tudni, hogy mi a vád alapja, mivel a döntő bizonyítékok egy részét titkosították, így azt sem a vádlottak, sem védőik, sem a jogvédő szervezet nem ismerhette meg. A vádlottak bűnösségüket mindvégig tagadták, az elítélés jogszerűségét magas rangú közméltóságok vitatták
– mutattak rá. Felhívták azonban a figyelmet arra, hogy Mirela Adomnicai hivatalos iratában, amelyet a román sajtó teljes terjedelmében közzétett, azt állítja, hogy a két elítélt gázvezetéket kísérelt meg felrobbantani a román nemzeti ünnepen Gyulafehérváron.
Ez teljesen új információ, sem a vádiratban, sem a büntetőeljárás anyagában nem szerepel. Ha ez az állítás a bűnügy titkosított anyagának része, kérdés, hogy a bíróságtól miként szivároghatott ki az államtitok, és azt Mirela Adomnicai milyen jogon hozta nyilvánosságra. A román alkotmány garantálja a bírói függetlenséget, és az állami vagy szolgálati titok felfedése minden jogállamban büntetendő
– fogalmazott idősebb Lomnici Zoltán. Ennek alapján, mivel súlyos jogsértés esete foroghat fenn, kérik az ügy gyors kivizsgálását.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/Mónus Márton
Facebook
Twitter
YouTube
RSS