A baloldalhoz köthető fontosabb közvélemény-kutatók elismerték, hogy a választások előtt szoros eredményeket mutató felméréseket azért tették közzé, hogy részvételre sarkallják a baloldali választókat, elhitessék velük, hogy van esély nyerni. Tették mindezt akkor, amikor a valós felmérések a Fidesz tetemes előnyéről árulkodtak. A tavaly ősszel kiszivárgott felmérés őszintén megmutatta a valós helyzetet, a kampányüzemmódra teljesen rácsavarodott Márki-Zay Péter ezt minősítette hamisnak akkor. A manipulált kutatások elismerésén túl az összefogás erejének legendája is újabb pofont kapott, maga a választási eredmény után.
Az időnként a kommunista Mérce hasábjain publikáló Róna Dániel, a 21 Kutatóközpont igazgatója világossá tette, hogy a baloldali pártok megkapták a katasztrófájukat előrejelző felméréseket – az egyik ilyen volt a kiszivárgott kutatási eredmény is –, de egyszerűen nem hitték el ezeket. Ehhez tette hozzá – Róna egyetértése mellett – Hann Endre, a Medián vezetője:
„De az igaz, hogy valóban voltak olyan kutatások, illetve inkább közlemények, amik kimondottan a közvéleményt befolyásoló céllal készültek.”
Ugyanez a kutató, aki amúgy tanácsadóként segítette 2006-ban Gyurcsány Ferencet, most olyan kényes a jó hírnevére, hogy beperelte az Elk*rtuk című filmet, mert abban elhangzik, hogy hamis közvélemény-kutatási adatokkal segít befolyásolni a közvéleményt. Biztos azóta változott meg, és Gyurcsány mellett még becsületes volt.
Ember Zoltán, az Iránytű Intézet vezetője is megtette a maga vallomását, miszerint a választás előtti napokban látta a 14–18 százalékos ellenzéki lemaradást tükröző eredményeket, de olyan nagy volt a pszichés nyomás (szegénykém – a szerk.), hogy önmagát is meggyőzte a csupán 6–8 százalékos különbségről, ami nem jelentett volna kétharmadot a Fidesznek.
„Szándékosan nem publikáltunk semmilyen adatot, csak a választás előtt néhány nappal egyetlen szereplés alkalmával mondtam be a 6–7%-os várakozást. De ha rám tettek volna egy hazugságvizsgálót, akkor az nem jelzett volna.”
Karácsony Gergely másodszori miniszterelnök-jelölti elbukásáról (2018, 2022) is tanulságos dolgok hangzottak el. Róna szerint a főpolgármester maga is tehet arról, hogy a baloldali közvélemény-kutatók gyakorlatilag visszaléptették őt Márki-Zay javára.
„Ha nem lett volna eleve nagy bajban a főpolgármester, és ha nem követett volna el hibákat a két forduló között, akkor ez nem történt volna meg. Nem az van, hogy ereje teljében lévő politikusokat csak úgy levadásznak közvélemény-kutatók. Viszont aki bajban van, azt még mélyebbre lehet lökni.”
További érdekesség is kiderült a 444 által készített négyes nagyinterúból, hiszen ők is eloszlatták az összefogás erejébe vetett vakhitet. Már ha a választási eredmény önmagában nem lett volna elég erre. Azt mondják ugyanis, hogy nagyságrendileg ugyanannyi szavazatot gyűjtöttek volna a külön-külön induló baloldali pártok, mint amennyit az összefogásnak sikerült összegereblyéznie.
Forrás: 444.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS