A nemzetközi diplomáciában az utóbbi időben sajnos egyre inkább érvényesül a „mert azt mondtam” elv, és a külpolitikai nyelvezet ilyen torzulásának egyre aggasztóbb következményei vannak: most például Észak-Korea kijelentette magáról, hogy ők bizony ezentúl atomhatalomnak minősülnek, ezt megkérdőjelezni pedig azért sem jó ötlet, mert az ország új nukleáris doktrinája adott esetben lehetőséget ad megelőző csapás végrehajtására is.
Észak-Korea új törvényt fogadott el, amely magát „atomfegyver-államnak” nyilvánítja. Kim Dzsongun szerint visszafordíthatatlan a döntés. A Koreai Népi Demokratikus Köztársaság nukleáris erőpolitikájáról szóló nyilatkozatot az állami Koreai Központi Hírügynökség (KCNA) közölte pénteken. Kim kijelentette, hogy az ország soha nem adja fel atomfegyvereit, és azt mondta, hogy nem lehet tárgyalni a leszerelésről. Az új törvény rögzíti Phenjan jogát arra is, hogy saját maga védelmében megelőző nukleáris csapásokat mérjen, frissítve korábbi álláspontját, amely szerint csak addig tartaná meg fegyvereit, amíg más országok le nem szerelik arzenáljukat – írja a Híradó.hu.
Bár a nyilatkozat hangsúlyozta, hogy Észak-Korea „nem fenyegetőzik és nem használ atomfegyvereket olyan országokkal szemben, amelyek nem rendelkeznek ilyen típsú fegyverekkel”. A dokumentum öt olyan forgatókönyvet nevezett meg, amelyek alapján a hadsereg nukleáris csapást mérhet, többek között akkor, ha „az országot tömegpusztító fegyverekkel fenyegetik, ha vezetőket vagy fontos stratégiai célpontokat támadás ér, elkerülhetetlen operatív szükségesség esetén a háború kiterjedésének és elhúzódásának megakadályozására”, vagy bármilyen más, a nemzetet vagy annak népét veszélyeztető „katasztrofális válságra” adott válaszként. Az új törvény továbbá tiltja a nukleáris technológia megosztását más országokkal.
A nukleáris fegyverek az állam méltóságát, és abszolút hatalmát képviselik
– mondta Kim, miközben üdvözölte az ország parlamentjének – a Legfelsőbb Népi Gyűlésnek – a döntését, hogy egyhangú szavazással elfogadta az új törvényt.
Kim az elmúlt hónapokban egyre provokatívabban fenyegetőzött nukleáris konfliktussal az Egyesült Államok és ázsiai szövetségesei felé. Eközben Washington egyre inkább aggódik amiatt, hogy Észak-Korea az elmúlt évek első föld alatti nukleáris kísérletére készülhet.
Forrás: Híradó.hu; Fotó: MTI/EPA/KCNA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS