Ma helyezik végső nyugalomra II. Erzsébetet. A temetési menet már Windsor, a királynő végső nyughelye felé tart. Tegnap még hosszú sorok várakoztak a királynő ravatalánál. A legtöbben hajlandóak voltak 12-13 órát várakozni, hogy leróják kegyeletüket a koporsónál. A londoni hatóságok már tegnap este azt kérték a lakosságtól, hogy ne álljanak sorba, ugyanis előre jelezték, hogy ma reggel helyi idő szerint fél hétkor bezárják a kapukat. II. Erzsébet királynőt a windsori kastély emlékkápolnájában helyezik majd végső nyugalomra. A windsori kastély előtt már ezrek állnak, hogy utoljára láthassák az uralkodó koporsóját.
Vasárnap óta ezrek várakoznak a temetési menet útvonalán Londonban, de vannak, akik sátrakkal érkeztek már szombaton, hogy biztosan jó helyről láthassák a gyászszertartást. A királynő halála óta tart a gyászidőszak az Egyesült Királyságban. A temetési szertartást szervezők “London Bridge hadművelet” fedőnéven foglalták össze a tennivalókat. A legnagyobb fejfájást a biztonság megszervezése okozta a hatóságoknak. Komolyabb a készültség ma, mint a 2012-es londoni olimpia idején. Nem véletlenül, hiszen a világ vezető politikusait várják az eseményre.
Joe Biden amerikai elnök, Justin Trudeau kanadai kormányfő, Ursula von der Leyen az európai bizottság elnöke és Andrzej Duda lengyel államfő is fejet hajtott a ravatalnál. Magyarországot Novák Katalin köztársasági elnök képviseli.
A gyászszertartás egyik kiemelkedő eseménye a hagyományok szerint a Westminster-apátságban zajlott. Az apátság 1760-ig, II. György haláláig nyughelyül szolgált a legtöbb uralkodó számára, néhány kivétellel, akiket a windsori kastély kápolnájában vagy Canterbury városának katedrálisában temettek el. Ezt követően a királyok és királynők koporsóinak és hamvainak javát Frogmore-nál vagy a Szent György-kápolnában helyezték el.
A Westminsterben megközelítőleg 500 vezető és közméltóság kísérte utolsó útjára II. Erzsébetet. A brit királyi családdal szemben több uralkodó is helyet foglalt: köztük Bhután királya és királynője, Japán császára és császárnéja, Fülöp belga király és Matild királyné, Vilmos Sándor holland király és Máxima holland királyné, valamint VI. Fülöp spanyol király és Letícia spanyol királyné is. II. Erzsébet koporsóját nemrég vitték ki a Westminster-apátságból − a néhai királynő megkezdi utolsó útját a windsori Szent György-kápolnába. A menetet III. Károly király, Kamilla királyné, a yorki herceg és Wessex grófja követi. A walesi herceg és hercegnő gyermekeikkel, Györggyel és Saroltával követik őket. A királynő koporsóját most a Hyde Park Cornerben lévő Wellington Archhoz szállítják.
Mivel a néhai uralkodótól katonai tiszteletadással vettek végső búcsút, így ahogyan az ilyen esetekben lenni szokott, a koporsót egy különleges ágyútalpra helyezik, amelyet a haditengerészet 142 tagja húz kötéllel. A menet az apátság után a parlament felé fordult, jelenleg a Whitehallon tart a Wellington Arch felé. II. Erzsébet királynőt a windsori kastély emlékkápolnájában helyezik majd végső nyugalomra. A windsori kastély előtt már ezrek állnak, hogy utoljára láthassák az uralkodó koporsóját.
Forrás: Hír tv/Index.hu
Vezető kép: MTI/EPA/Brit védelmi minisztérium/Wo1 Rupert Frere
Facebook
Twitter
YouTube
RSS