Megkérdeztem Szergej Lavrovot, hogy rajtam kívül kivel találkozott az Európai Unióból, de más találkozója uniós külügyminiszterrel nem volt – fogalmazott az ENSZ-közgyűlés negyedik napjának végén készített Facebook-videóban Szijjártó Péter külügyminiszter, aki úgy vélte, békét párbeszéd nélkül nem lehet teremteni, ezért hibás az elzárkózás politikája, és súlyos probléma, hogy az ENSZ közgyűlése nem teremtett alkalmat ilyen tárgyalásokra. Szijjártó Péter hangsúlyozta: „a bajokra egyetlen megoldás van, a béke, Magyarország békét akar”.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel is tárgyalt az ENSZ-közgyűlés alkalmával Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter Facebook-videóban számolt be a találkozóról, ahol elmondta: orosz kollégájának hangsúlyozta, hogy Magyarországot is rendkívül súlyosan érinti a háború, eddig másfélmillió menekült érkezett hazánkba. Európában elszabadult az infláció, emelkednek az árak.
Mindezekre a bajokra egyetlen megoldás van, a béke, Magyarország békét akar
– hangsúlyozta Szijjártó Péter, kiemelve: béke viszont nem lehet tárgyalások nélkül.
Az ENSZ közgyűlése a legjobb lehetőséget kínálja, kínálta arra, hogy ezek a megbeszélések meginduljanak, azonban sajnálattal kell megállapítani, hogy ilyen megbeszélések nem voltak, és valószínűleg már nem is lesznek
– jelentette ki a külügyminiszter, megjegyezve:
megkérdeztem Szergej Lavrovot, hogy rajtam kívül kivel találkozott az Európai Unióból, de más találkozója uniós külügyminiszterrel nem volt.
Szijjártó Péter úgy vélte, békét párbeszéd nélkül nem lehet teremteni, ezért hibás az elzárkózás politikája, és súlyos probléma, hogy az ENSZ közgyűlése nem teremtett alkalmat ilyen tárgyalásoknak. Szijjártó Péter arra is kitért, hogy a kétoldalú együttműködések egyik fontos területe az energiaellátás.
Magyarországon a gazdaság nem tudna működni, és a magyar emberek nem tudnának fűteni, meleg vizet használni vagy éppen főzni. Ezt a tényt lehet szeretni vagy nem szeretni, attól ez még tény. Ez egy fizikai törvényszerűség. A közép-európai infrastrukturális adottságok azt diktálják, hogy mind a kőolaj-, mind a földgázfelhasználás területén Oroszországnak rendkívül fontos szerepe van
– hangsúlyozta, kiemelve: ezért is fontos hazánk számára a megbízható orosz energiaszállítás, amelyet az orosz Gazprom teljesít is. Szijjártó Péter megjegyezte azt is: mára a Török Áramlat gázvezeték lett a legmegbízhatóbb szállítási útvonal, enélkül Magyarország nagy bajban lenne.
Magyarország egy felelősségteljes energiapolitikát folytat. A nemzeti érdekünk azt diktálja, hogy Oroszországgal, a Gazprommal egy megbízható, kiszámítható együttműködést folytassunk, ezen együttműködés nélkül ugyanis Magyarország földgázellátása nem állna biztos lábakon, és mi vállaltuk, hogy biztosítjuk azt, hogy a magyar embereket ne kényszeríthesse senki arra, hogy ők fizessék meg annak a háborúnak az árát, amelyért ők egyáltalán nem felelősek, és mi Magyarországon minden egyes háztartás, minden család, minden vállalkozás számára biztosítjuk azt, hogy mennyiségi korlátozással ne kelljen szembesülniük
– jelentette ki Szijjártó Péter.
A külügyminiszter arról is szólt: amennyiben 2030-ra megépül Pakson a két új blokk, azzal jelentős mértékben nő hazánk energiabiztonsága, és az árakra is pozitív hatással lesz. Kitért arra: nemrégiben újabb fűtőelem-szállítmány érkezett a paksi atomerőműbe Oroszországból, így az atomerőmű működése a következő időszakra is garantált, Magyarország megfelelő mennyiségű fűtőelemmel rendelkezik.
Forrás/videó: Facebook; Fotó: MTI/EPA/Az orosz külügyminisztérium sajtószolgálata
Facebook
Twitter
YouTube
RSS