Hosszasan elemzi az amerikai lap, a Wall Street Journal az európai energiaválságot, amelyről már a cikk első felében megállapítják, hogy a kontinensünkön, az orosz szanckiók miatt kialakult krízis egyik nagy gazdasági nyertese Amerika. Ne legyen tehát senkinek kételye afelől, hogy miért nem érdeke az amerikaiaknak a béke. Az elemzők megállapítják azt is, hogy az európai gázellátást az oroszokon kívül más nehezen fogja tudni középtávon kiszolgálni, ez pedig a feldolgozóiparban okozhat életre szóló károkat a kontinensünkön.
A lap kifejti, hogy a magas gázárak miatt több nagy európai vállalat is Amerikába helyezi át a tevékenységét, példaként említve az acél- és a műtrágyaszektort, de ezen kívül a kormányzati támogatás is hívogató számukra. Hozzátették, hogy miközben az energiaárak vad ingadozása és az ellátási láncok tartós problémái az ipari termelés leépülésével fenyegetik Európát, Washington számos ösztönzőt hozott létre a gyártás és a zöld energia támogatására. A konzekvenciákat levonva megállapítja a lap, hogy ezek a folyamatok az USA kezére játszanak, főként a vegyi anyagok gyártása, az akkumulátorok és az enegiaigényes termékek gyártásával foglalkozó vállalatok válthatnak ezért kontinenst. Megállapítják továbbá, hogy bár Amerikában is várhatóan rekordinfláció lesz, de a koronavírus-járványból jól jöttek ki, Európát viszont destabilizálja a háború. Fontos azonban azt látni, hogy Amerikának abszolút nem érdeke, hogy béke legyen az orosz és az ukrán fél között, ugyanis ha ezt akarnák, akkor nem fegyvereznék teljesen fel az ukrán felet.
Kifejtették, hogy a Pandora dán ékszergyártó vállalat és a Volkswagen az év elején jelentett be amerikai terjeszkedést, a Tesla pedig szünetelteti a németországi akkumulátorgyár megvalósítását.
A károk a feldolgozóiparban örök időkre szólhatnak
A Wall Street Journal által felidézett közgazdászok arra figyelmeztettek, hogy a Kanadától az Egyesült Államokon át Katarig terjedő földgázkitermelők középtávon nehezen tudják majd teljes mértékben helyettesíteni Oroszországot Európa ellátásában. Ha ez így lesz, a kontinensnek – legalábbis a gáz esetében – magas árakkal kell szembenéznie még 2024-ben is, ami azzal fenyeget, hogy az európai feldolgozóipart érő károk örökre fennmaradnak.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/EPA/USA TODAY/Robert Deutsch
Facebook
Twitter
YouTube
RSS