#ElezioniPolitiche2022 #Meloni pic.twitter.com/ZVtLmYqPkI
— Giorgia Meloni ?? ن (@GiorgiaMeloni) September 26, 2022
Orbán Viktor gratulált Georgia Meloninak, a jobboldali pártszövetség vezetőjének, miután a szavazatok jóval több mint felének összeszámlálása alapján nagy fölénnyel megnyerték az olaszországi választásokat. A jelek szerint megváltoznak az erőviszonyok az európai politikában. Bár az olasz kormány megalakulására még legalább egy hónapig várnunk kell, az exit poll adatok alapján az már nem kérdés, hogy a jobboldali szövetség megnyerte a választásokat, így Giorgia Meloni lehet az ország első női miniszterelnöke. Amennyiben a szavazatok 44 százalékát megszerzi a szövetség, a képviselőházban és a szenátusban is kétharmados többségbe kerül a konzervatív koalíció. Amennyiben ez bekövetkezik, a konzervatív formáció az ország történetében eddig példátlan többséget szerez, így pedig az alkotmányt népszavazás nélkül is módosíthatják. Utóbbiról egyébként többször beszéltek is a szövetség tagjai, a legfontosabb változás szerint a jövőben közvetlen módon választanák az ország elnökét, aki – az új, prezidenciális rendszerben – a kormányfő is lenne.
Orbán Viktor gratulált Georgia Meloninak, a jobboldali pártszövetség vezetőjének, miután a szavazatok jóval több mint felének összeszámlálása alapján nagy fölénnyel megnyerték az olaszországi választásokat. A magyar miniszterelnök Facebook-oldalán az írta:
Több, mint megérdemelt győzelem. Gratulálok! Bravo, Giorgia!
– és egy közös képet posztolt hozzá.
Úgy tűnik, Giorgia Meloni lesz Olaszország első női miniszterelnöke a második világháború óta a legjobboldalibb kormány élén, miután konzervatív szövetsége diadalmaskodott a vasárnapi választásokon – írja a Reuters hírügynökség. A RAI közszolgálati televízió megbízásából készült felmérés szerint a Giorgia Meloni vezette Olasz Testvérek (FdI), a Matteo Salvini vezette Liga, a Silvio Berlusconi vezette Hajrá Olaszország (FI), valamint más, kisebb pártok alkotta jobbközép szövetség a voksok 41-45 százalékát nyerheti, ami elegendő ahhoz, hogy a törvényhozás mindkét házában többsége legyen. A balközép koalíció, amelyet az Enrico Letta vezette Demokrata Párt (PD), a Zöldek, az Olasz Baloldal (SI) és az Emma Bonino vezette Europa+ alkot, a szavazatok 25,5-29,5 százalékát szerezte meg az előrejelzés szerint. Koalíción kívül indult, az utóbbi öt évben kormányzó, Giuseppe Conte vezette Öt Csillag Mozgalom (M5S) a 13,5-17,5 százalékos, a Carlo Calenda vezette Akció pedig 6,5-8,5 százalék körüli eredményre számíthat.
Bár a legutóbbi olasz választáshoz képest idén kevesebben fordultak meg az urnáknál (este hét óráig a szavazásra jogosultak 51,1 százaléka adta le voksát, a 2018-ban ugyan eddig mért részleges részvételi arány 58,4 százalékos volt) a jelek szerint leginkább a baloldali szavazók maradtak otthon. A legtöbben, százalék Emilia-Romagna tartományban szavaztak. A legkevesebben a déli, hagyományosan baloldali fellegvárnak számító Calabriában mentek el voksolni. Ez a felállás pedig országosan jellemző volt, így a Giuseppe Conte vezetett Öt Csillag Mozgalom (M5S) fellegvárának számító Campaniában, ahol elképesztően visszaesett a szavazási kedv. A baloldal által uralt olasz sajtó szerint természetesen erről az időjárás tehet. El kell ismerni, Dél-Olaszországban valóban rossz volt ma az idő, azonban nemcsak arra voltak baloldali körzetek. A ritka balra húzó északi városok egyike például Bologna, ahol egyáltalán nem lehetett az időjárásra panaszkodni, azonban kollégánk helyszíni képei nem arról tanúskodnak, hogy tolongtak volna az olasz Demokrata Párt szavazói a körzetekben.
Az este tizenegy órás urnazárást a pártok székházaikban és a választásokra felállított sajtóközpontokban várták. Mintegy négyszáz olasz és külföldi újságíró akkreditáltatta magát a Giorgia Meloni vezette Olasz Testvérek (FdI) választási központjába, amelyet egy római szállodában alakítottak ki. Az utoljára két hete közölt felmérésekben a Meloni vezette jobboldali koalíció majdnem húsz százalékpontos előnyt mutatott az Enrico Letta vezette baloldalhoz képest.
Giorgia Meloni lehet az első női miniszterelnök, az ellenzék nem alkuszik
A jobboldali pártok láthatóan nagyobb nyugalommal álltak a kampányhoz is, a baloldal pedig kapkodott. Külön érdekessége volt az olasz kampánynak, hogy míg nálunk a baloldal nem győzte azt kiabálni, hogy Putyin keze eléri a magyar urnákat, az olasz kollégáik szinte pontosan ugyanezt ismételgették, azzal a különbséggel, hogy az orosz elnököt kicserélték a magyar miniszterelnökre. Orbán Viktor nevét egyfajta mumusként szajkózták, aminek bár sok értelme nincs, de azért lássuk be, jólesik, hogy az olasz liberálisok szerint hazánk annyira befolyásos ország, hogy képesek vagyunk befolyásolni a választásukat. Világhatalom vagyunk, na!
Annyiban talán mégis igazuk volt, hogy a magyar modell hatással volt az olaszokra: látták, hogy a mi családpolitikánk működik (Meloni egyik legfontosabb kampányígérete a magyar minta olaszországi megvalósítása volt), hajthatatlanok vagyunk a migráció kérdésében, és a kormány gondoskodik az energiaválság hatásának csökkentéséről, valamit kiáll a béke pártján. Tehát, bár Olaszország még mindig nem a gyarmatunk, de jó példát mutattunk, ami elnyerte az átlagemberek tetszését, akiknek már egyébként is elegük volt a folyamatos kormányválságokból, a kiszámíthatatlan politikusokból, ezért a kezükbe vették a sorsokat és elhozták Európa egyik legnagyobb országában a jobboldali fordulatot!
Meloni jobboldali szövetsége – ami Matteo Salvini jobboldali Liga és Silvio Berlusconi volt miniszterelnök jobbközép Forza Italia pártját is magában foglalja – úgy tűnik, hogy a szenátus és a képviselőház irányítását is átveszi, várhatóan a szavazatok 42,2 százalékát kapta.
Amennyiben a szavazatok 44 százalékát megszerzi a szövetség, a képviselőházban és a szenátusban is kétharmados többségbe kerül a konzervatív koalíció. Amennyiben ez bekövetkezik, a konzervatív formáció az ország történetében eddig példátlan többséget szerez, így pedig az alkotmányt népszavazás nélkül is módosíthatják. Utóbbiról egyébként többször beszéltek is a szövetség tagjai, a legfontosabb változás szerint a jövőben közvetlen módon választanák az ország elnökét, aki– az új, prezidenciális rendszerben– a kormányfő is lenne.
A magyar kormány számára fontos az olasz választás eredménye
Orbán Balázs államtitkár közösségi oldalán úgy fogalmazott:
Nehéz időkben megbízható társak kellenek, közös világnézettel és hasonló válaszokkal Európa kihívásaival szemben. Ezért rendkívül fontos, hogy az EU egyik alapító tagállamában olyan patrióta pártok alakíthatnak előreláthatóan kormányt az exit poll adatok alapján, akikkel kölcsönösen számíthatunk egymásra.
Congratulazioni!
A Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté is üdvözölte az eredményt:
Vitályos Eszter is közösségi oldalán gratulált Meloni győzelmének.
Forrás: MTI nyomán; Fotó: MTI/EPA/Andrea Merola
Facebook
Twitter
YouTube
RSS