A szerdai, több tízezres pedagógus- és diáktüntetés után újabb „sztrájkokkal és szolidaritási megmozdulásokkal” fenyegetőzik a Grund ifjúsági egyesület és más csoportosulások, miközben az Európai Uniótól óriási összeget vár a kormány a tanárok bérfejlesztésére – közölte a Magyar Nemzet. Az országgyűlés elfogadta az oktatásügyet is komolyan érintő uniós források lehívását gyorsító törvényeket, ám a nyíltan baloldali elköteleződésű Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) így is folytatja a lázítást, és a baloldali képviselők sem szavazták meg az ehhez szükséges törvényeket. Úgy tűnik, mindannyiuk számára fontosabb a pedagógusok béremelésénél, hogy legyen mivel támadni a kormányt.
A kormány július végén nyújtotta be az Európai Bizottságnak az uniós forrásokból megvalósítandó operatív programokat, köztük a köznevelésben tervezett, 2021–2027 közti fejlesztéseket. Az Európai Bizottságnak benyújtott Emberi erőforrás-fejlesztési operatív program plusz (EFOP plusz) pályázat teljes keretösszege hazai társfinanszírozással együtt 1105,23 milliárd forint (az összeget 373,9 forint/euró tervezési árfolyamon tüntetik fel).
A fejlesztésre váró öt humán szakterület közül a legtöbb támogatást, mintegy 433,34 milliárd forintot a pedagóguspálya vonzóbbá válására, a tanárok fenntartható utánpótlásának biztosítására, valamint a fiatal, illetve hiányterületeken, például matematikát és természettudományos tárgyakat tanító pedagógusok pályán maradására irányzott elő. A kormány emellett a XXI. századi köznevelés kialakítására is jelentős összeget, mintegy 54,40 milliárd forintot igényelt az uniótól, amelyből a korai iskolaelhagyás megelőzését, az alapkészségek és a kulcskompetenciák fejlesztését, illetve a pedagógiai munkát végzők társadalmi és szakmai elismertségének javítását célozzák. A fejlesztés keretében továbbá egy új továbbképzési rendszer kialakítását, új képzések kifejlesztését, valamint a pedagógusok pályán maradását is ösztönöznék. Az EB-nek év végéig kell elbírálnia a benyújtott programokat.
Mindezek ellenére nem csitulnak a jól ismert, bejáratott ellenzéki hangok a pedagógusok körében, folytatódik az elégedetlenkedés. A már pusztán a logójával is politikai állásfoglalást mutató PDSZ kimondottan a jobboldali kormányzás idején aktivizálta magát, 2010 előtt sokkal elnézőbb volt, pedig iskolabezárásokat és 14 ezer pedagógus elbocsátását kellett viszonylagos csendben végigasszisztálnia. Eközben az Országgyűlés baloldali képviselői nem szavazták meg azokat a törvényjavaslatokat, amelyek az uniós pénzek, így az oktatásügy fejlesztését és a pedagógusbérek emelését célzó források beérkezését gyorsítják.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: debreceninap.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS