Hiába a segítségnyújtás, hiába a menekültek befogadása, egyes ukrán vezetők továbbra is azon vannak, hogy eltöröljék a magyarság történelmének nyomait Kárpátaljáról. Most a munkácsi váron álló Turul-emlékmű került a támadások célkeresztjébe.
Az Ukrainszka Pravda értesülései szerint a Munkácsi Városi Tanács arra utasította a város történelmi múzeumának vezetőségét, hogy távolítsák el a munkácsi vár palánkbástyájáról a Turul-emlékművet, és cseréljék azt a ki az ukrán címeren látható “trizubra” (három ágú szigony). A döntést október 13-án hozták és már ki is írták a pályázatot, az új szobor elkészítésére.
Sokat elárul a kárpátaljai város ukrán urairól, hogy a szobor történelméről semmit nem tudnak, hiszen indoklásukban azt írták, hogy a Turulnak azért kell mennie, mert az a XX. század elején emelték “szélsőjobboldali” csoportok. Ami, úgy ahogy van hazugság. A jelenlegi emlékmű ugyanis a második Turul a vár tornyában: az elsőt 1896-ban emelték a millennium alkalmából, majd a csehszlovák megszállás idején, 1924-ben lebontatták. A várat később a Szovjetunió alatt raktárként, és traktorista képzőként használták, majd csak az ezredfordulón lett ismét visszaállítva történelmi szerepének megfelelő állapotba. A Turul-szobrot pedig csak évekkel később, 2009-ben a munkácsi származású Pákh család állíttatta vissza, méghozzá éppen a városi család engedélyével.
Ilyen gyorsan dolgoznak az ukrán döntéshozók: október 13-án délelőtt rendeletet hoznak, délutánra pedig végre is hajtják. A munkácsi vár szobrának lebontásáról sem a nemzetiségi képviselőkkel nem egyeztettek, és nem kínáltak vitalehetőséget sem. Estére már el is tüntették a vár ékét.
A kárpátaljai magyar értelmiség több prominens alakja is rövid választ adott a magyarellenes lépésre, méghozzá igazi végváriak módján felháborodott üzengetések helyett egyszerű üzenettel:
Visszajövök
– üzenték a szoborról készült képpel. Az ügyben Potápi Árpád János is közleményt adott ki. A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára megdöbbentőnek és felháborítónak nevezte a Munkácsi Városi Tanács Végrehajtó Bizottságának csütörtöki döntését, amellyel a munkácsi várból eltávolították a város jelképének számító, 2008-ban eredeti formájában helyreállított millecentenáriumi turulszobrot.
Potápi Árpád János közleményében sajnálatosnak nevezte, hogy egy háború kellős közepén Munkács város vezetése számára az a legfontosabb, hogy lebontsa a helyi, valamint a kárpátaljai magyarság egyik kiemelt jelképének számító műemléket, miközben Magyarország története legnagyobb humanitárius segélyakcióját hajtja végre az ukrajnai háborús menekültek megsegítésére. Mint fogalmazott: egy európai értékeket valló országban alapvető fontosságú a történelmi emlékművek és emlékhelyek kölcsönös tisztelete és megőrzése. A nemzeti kisebbségek vonatkozásában ez az egyik fokmérője az adott ország kisebbségpolitikájának. Potápi Árpád János szerint ez a lépés az Ukrajnában dúló fegyveres agresszió idején rendkívül átgondolatlan és időszerűtlen, és a soknemzetiségű Kárpátalja stabilitása ellen hathat. Felidézte, hogy Magyarország az orosz-ukrán háború kirobbanásától kezdve jó szomszédként segítette és segíti Ukrajnát és csaknem egymillió ukrán menekültet fogadott.
Tiltakoznak a kárpátaljai magyar érdekvédelmi szervezetek
A KMKSZ megdöbbenéssel értesült a Munkácsi Városi Tanács Végrehajtó Bizottságának
állítólagos határozatáról, mely alapján eltávolították a munkácsi vár bástyáján felállított Turul-emlékművet
– áll a szervezet MTI-hez eljuttatott nyilatkozatában. A döntést azért is furcsának tartja a szövetség, mert a Munkács egyik jelképének számító turulszobor a város vezetésének kezdeményezésére került vissza eredeti helyére még 2008-ban, “a közös történelmi múlt és a nemzetiségek békés egymás mellett élésének jegyében” – emlékeztet a KMKSZ nyilatkozata.
Az UMDSZ elnöksége nyilatkozatában rámutat, hogy a független Ukrajna évtizedei alatt először fordul elő, hogy
egy kárpátaljai önkormányzat nem arról dönt, hogy a magyarság kultúrájával, történelmével kapcsolatos emlékmű felállítását, netán helyreállítását engedélyezi,
hanem éppen ellenkezőleg, elrendeli annak lerombolását. A szövetség
határozott tiltakozását fejezi ki a döntéssel kapcsolatban,
és a határozat visszavonására szólította fel a Munkácsi Városi Tanács Végrehajtó Bizottságának tagjait.
A közösségi oldalakon fotókkal alátámasztva többen is jelezték, hogy csütörtökön az emlékművet már el is távolították a munkácsi vár bástyájáról, ahová a tervek szerint az ukrán állam kiscímere, az úgynevezett trizub kerül majd.
Forrás: Ukrainszka Pravda; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS