Napjaink morális- és értékválságában kiemelten fontos a családok, a mikroközösségek megerősítése, valamint az, hogy a fiatalok elé példaképeket lehessen állítani. A honvédség, a haza védelme, becsület, bátorság, kitartás értékeivel példaként szolgálhat a leendő családapáknak, a fiatal férfiaknak – egyebek mellett erről beszélt Maróth Gáspár a HM Katolikus Tábori Püspökség állománygyűlésén. Az államtitkár szerint a lelki fejlődéshez azonban ez nem elég; kellenek a papok, akik kimennek az emberek közé és evangelizálnak, utat mutatnak a jövő nemzedékének. Ebben kiemelt szerepe van a tábori lelkészi szolgálatnak, hiszen a hon védelme nem „munkavállalás”, hanem hivatás – hangsúlyozta Maróth Gáspár. A honvédelmi miniszter pedig egy konferencián tartott előadásában kiemelte, hogy Magyarország XXI. századi, modern haderőt fejleszt.
A Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkára is részt vett a HM Katolikus Tábori Püspökség állománygyűlésén, ahol egyebek mellett a tábori lelkészi szolgálat fontosságát hangsúlyozta.
Ez azért fontos, mert a hivatás hitvallás is egyben. Hit nélkül nem lesz meg az a moralitása a Magyar Honvédségnek, mely az elmúlt korokban erőt adott a katonáknak a harctéren
– mondta Maróth Gáspár, hozzátéve: a Katolikus Tábori Püspökség lelkészei utat tudnak mutatni a keresőknek, meg tudják erősíteni hitükben a katonákat, és mindig, mindenhol ott vannak velük, akár a felsőfokú tanulmányaik alatt, akár a szolgálati helyükön, az alakulatoknál, a Honvédkórházban, de a külszolgálatokon is. Szavai szerint végigkísérik a katonacsaládokat az esketésől a keresztelőig, majd a végső úton, tanúságot téve Krisztusról, Isten megváltó tervéről és a hitről, amely minden nehézségen és küzdelmen átsegíti a katonákat.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: XXI. századi, modern haderőt fejlesztünk
A magyar haderő és a magyar védelmi ipar összefogva egymással, illetve kinyújtva kezét a gazdaság egyéb szereplői és a digitalizációs bajnokok felé, el akar jutni – el is fog jutni – egy XXI. századi modern haderőhöz
– fogalmazott a honvédelmi miniszter egy keddi konferencián. A tárcavezető ismertette a kormány szándékát, miszerint amennyiben lehetséges, a fejlesztéseknek az európai védelmi iparra támaszkodva kell megvalósulniuk. A honvédelmi miniszter a haderőfejlesztés legmarkánsabb lépéseként az eszközbeszerzést, a védelmi ipar összeszerelési és gyártási kapacitásának megteremtését, valamint a digitális eszközök egységes rendszerbe történő összefogását határozta meg. Előadásában kitért az új innovációs technikaként jellemzett dróntechnológia nélkülözhetetlennek bizonyuló fejlesztésére, valamint a kommunikáció fontosságára, amelyet az integrációs munka alapjának tekint. Az űrtechnológia jelentőségéről szólva arról beszélt, hogy az a földmegfigyelés lehetőségét teremti meg.
A világ egyik legkorszerűbbnek tartott gyalogsági harcjárművével erősödik a Magyar Honvédség. A KF41 Lynx valóban a XXI. századot hozza el az egyenruhás felhasználóihoz: ráadásul fejlesztése a hazai igényeket maximálisan figyelembe véve, főleg Magyarországon történik majd. A Lynx egyik fő erőssége a moduláris felépítés, így a kilenc, felszerelt lövészkatona szállítására alkalmas alapjárműből a feladatnak megfelelően lehet kialakítani különböző „lánctalpas célszerszámot”; például sebesültkihordó, felderítő, légvédelmi vagy éppen műszaki harcjárművet. Szükség is lesz erre a sokoldalúságra, hiszen a 2020 szeptemberében aláírt, 218 jármű beszerzéséről szóló szerződés is azt jelzi: a Rheinmetall saját forrásaiból kifejlesztett Lynx hosszú évizedekig a Magyar Honvédség alapjárműve lesz. A magyar Hiúzok meglehetősen nagyra nőttek: hosszuk 8,49 méter, szélességük 3,8 méter magasságuk 3,73 méter – de ez utóbbi függhet a járműtestre szerelt toronytól vagy más felépítménytől. A méret mellé tömeg is jár: a XXI. században már elvárt védelem miatt 45 tonnát nyomnak a harckész járművek. A mozgásról egy automata váltóval összekapcsolt, 6 hengeres, 1463 lóerős Liebherr D9612 turbodiesel motor gondoskodik – írja a honvédelem.hu.
A Lynx kialakításánál a védelem volt az egyik alapvető szempont. A homlokpáncélzat ellenáll a széles körben elterjedt 30 milliméteres gépágyú lövedékeinek is, míg oldalról a 14,5 milliméteres nehézgéppuska páncéltörő lövedékeinek, illetve a legalább 25 méterre robbanó 155 milliméteres tüzérségi lőszerek hatásainak. Az ukrajnai háború is megmutatta, mekkora veszély fenyegeti a harcjárműveket az irányított páncéltörő rakétákat és a rakéta póthajtású gránátokat (RPG-vetőket) használó gyalogsági alegységek tevékenysége miatt. Ennek megfelelően a magyar Hiúzokat már a StrikeShield aktív védelmi rendszerrel is felszerelik, amely képes a Lynx ellen indított rakétákat, gránátokat észlelni, majd megfelelő távolságból saját rombolótöltetet indítva megsemmisíteni. A szakértők tudják: kilőhetetlen harcjármű nincs, de a modern passzív páncélzattal és a StrikeShield-del felszerelt Lynx-ek olyan védelmi képességeket jelentenek majd mind a szállított lövészkatonáknak, mind a háromfős (vezető, irányzó, parancsnok) személyzetének, amelyre nem csupán Magyarországon nem volt még példa, de világszinten is kiemelkedő. Említsük meg a ROSY, gyorsan alkalmazható álcázórendszert is: a 40 milliméteres gránátokat kilövő eszköz 1–2 másodperc alatt sűrű, átláthatatlan álcázófüstöt biztosít még a mozgó jármű számára is. Nem árt, ha a védelem mellett azért megfelelő támadóképességgel is rendelkezik egy gyalogsági harcjármű, hiszen a szállítás mellett legalább ilyen fontos feladat számára a saját lövészkatonák támogatása is. A Lance 2.0 torony az irányzó és a parancsnok mellett egy MK 30-2/ABM 30 milliméteres gépágyú kerül, ami alkalmas a kilövés közben programozható, előre meghatározott ponton felrobbanó repeszromboló lőszer használatára is. Ez jelentősen növeli az alacsonyan repülő légi célok vagy a fedezék mögött megbújó élőerő elleni pusztító képességet. Ezt egy RMG 7,62 géppuska egészíti ki: a háromcsövű fegyver a NATO-ban szabványosított 7,62 milliméteres lőszerrel működik. A parancsnok pedig belülről, védett pozíciójából képes működtetni a tetőre szerelhető MSSA távirányítású toronyba szerelt közepes vagy nehézgéppuskát.
Az eddigi információk szerint a magyar Lynx-ek páncélozott célok elleni támadóképességét a modern, izraeli Rafael cég Spike LR2 megnövelt hatótávolságú, irányított páncéltörő rakéták növelik. A torony két oldalára elméletileg 2–2 ilyen fegyver helyezhető el: a tárolóegység ráadásul csak az indítás előtt emelkedik ki a védett pozícióból, így az értékes és sérülékeny fegyverek védettségét is garantálják. Látni is kell azt, amire tüzet nyitunk: a Lynx itt is tudja, amit a XXI. században elvárhatunk egy gyalogsági harcjárműtől. Ez vonatkozik természetesen a vezetőre is: munkáját nappali és infravörös kamerarendszerek segítik, így „begombolkozva”, a páncélzat védelmében is jól látja, mi van a jármű körül. Az egymás mellett ülő irányzó és parancsnok a második generációs SEOSS-2 stabilizált elektrooptikai felderítőrendszerek különböző változatait használhatják bevetés közben. A járműparancsnok „szeme” a páncélozott burkolatban elhelyezett, körben 360 fokos szögben, függőlegesen -13° és +70° szögtartományban mozgatható SEOSS-2P, ami egyben a már említett MSSA fegyvertornyot is irányítja. Az irányzó munkáját a SEOSS-2S figyelőrendszer segíti, amely a gépágyú mellett elhelyezve, a toronnyal együtt mozog – szükség esetén azonban +/–7,5° szögtartományban vízszintesen, míg –13° és +70° szögtartományban a függőleges tengely mentén elmozdítható. Mindkét rendszerben egy nagyfelbontású nappali és egy infravörös kamera, továbbá egy legfeljebb 10 kilométeres távolságig használható lézeres távolságmérő kapott helyet. A parancsnoki SEOSS-2P-t ezen kívül egy kisebb, szélesebb látószöget nyújtó kamerával is felszerelték.
Ezt egészíti ki a Lynx-be integrált SAS (Situational Awareness System) rendszer, amely nevéhez híven a jármű személyzete számára egy integrált, minden adatot feldolgozó és azt egy egységes harcászati képpé formáló képesség. Munkáját segítik majd a járműre szerelt, nappali és infrakamerával is felszerelt SCM 60 kameramodulok, amelyek megfelelő elhelyezés esetén teljes lefedést biztosítanak a Lynx körül. A védelmet erősíti a szintén integrált lézeres besugárzásjelző, amely a jármű ellen indított, lézervezérlésű félaktív páncéltörő rakétarendszerek támadására figyelmeztet.
Forrás: Honvédelem
Facebook
Twitter
YouTube
RSS