November 8-án tartják az amerikai félidős választásokat. Az eredménytől függetlenül Joe Biden marad az Amerikai Egyesült Államok elnöke, viszont az elnöki mandátum felénél az amerikai törvényhozás alsóházának teljes, illetve a szenátus egyharmadának összetételéről döntnek az amerikaiak. A képviselőházi választás során mind a 435 mandátum sorsa kérdéses; a szenátus, azaz a felsőház nem cserélődik ki teljesen, itt a százból csak 35 helyről kell szavazniuk az arra jogosultaknak. Nekünk, magyaroknak azért fontos ez az esemény, mert az amerikai választások nemcsak az USA életét befolyásolják, hanem az egész világét is. Európai szemszögből persze az ukrajnai háború a legfontosabb kihívás. Persze Kijev sem lehet teljesen nyugodt a választás lehetséges kimenetelével kapcsolatban, hiszen ahogy azt megírtuk: ha a republikánusok többséget kapnak a törvényhozásban, akkor kemény küzdelem várható a két tábor között Ukrajna további támogatását illetően, ugyanis, ahogy szokták mondani, a képviselőháznál van a pénztárca, vagyis a képviselők terjesztik elő a költségvetési tervezeteket, pénzügyi kérdésekben nekik van a legjelentősebb szerepük. A jelen állás szerint úgy tűnik, hogy nem buknak akkorát a demokraták, mint amekkorát az elemzők jósoltak, de az már biztos, hogy a republikánusok megszorongatják a kormányzó pártot. Georgia és Arizona lehet a döntő.
Szijjártó: Magyarország barátai győztek
Magyarország barátai mind győztek az amerikai félidős választásokon
– értékelte a képviselőházi és szenátusi választások eredményét szerdán Facebook-bejegyzésben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter név szerint említi Mike Crapo idahói szenátort, Adrian Smith nebraskai, Mike Kelly pennsylvaniai és Mike Waltz floridai kongresszusi képviselőt, akik mandátumot szereztek a választások alkalmával.
Határozottan kiálltak Magyarország mellett, amikor a Biden-adminisztráció, válaszul arra, hogy a magyar kormány nem akart adókat emelni, felmondta a kétoldalú adóügyi megállapodást
– írta a miniszter.
Barátaink biztosítottak arról, hogyha visszatér a republikánus többség, akkor helyreállítják a két ország közötti adóügyi együttműködést is. Gratulálunk!
– fogalmazott bejegyzésében Szijjártó Péter.
Az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese kommentálta a Telegram-csatornáján az amerikai félidős választások első/várható eredményeit
Az első amerikai választási eredmények és az ukrán zöldmellényes zöld vezető tegnapi hisztérikus »ultimátuma« megerősíti, hogy Biden papa megszokott világa elszállt, az USA világpolitikai kurzusának támogatottsága csökken, és nagy hiba volt egy makacs hadúrra fogadni
– fogalmazott Dmitrij Medvegyev.
Bármennyire is meglepő, Soros György adta a legtöbb támogatást a demokratáknak a félidős választásra
Az OpenSecrets nevű szervezet kimutatása szerint az idei félidős választások tíz legbőkezűbb adományozója összesen 540 millió dollárt utalt át a kampányszámlákra. A Newsweek szerint a legtöbb pénzügyi segítséget Soros György adta, aki 128 millió dollárt (átszámítva 51 milliárd forintot) utalt a Demokrata Párt kampányára. Soros a legtöbb pénzt a PAC Democracy II nevű politikai akcióbizottságnak adta, amely demokrata és liberális ügyeket támogat.
Optimista véleményt mondott a republikánusok szövetségi képviselőházi vezetője
Kevin McCarthy, a republikánusok szövetségi képviselőházi vezetője szerint pártja többséget szerez a törvényhozás alsóházában, és ezzel ő veheti át Nancy Pelosi házelnöki helyét is. Kevin McCarthy egyébként nemrég győzelmet hirdetett – írja a Fox News.
Ha hiszel a szabadságban, a kemény munkában és az amerikai álomban, ezek azt mutatják, hogy helyed van a Republikánus Pártban
– üzente McCarthy, aki leszögezte, hogy bővíteni kívánják a pártot.
Ron DeSantis: Florida nem fog behódolni a „woke tömegnek”
A szabadság győzelmeként és a woke ideológia vereségeként értékelte győzelmét az amerikai választásokon Ron DeSantis, Florida nagy fölénnyel újraválasztott republikánus kormányzója. A konzervatív politikus kedd éjszakai győzelmi beszédében támogatói előtt kijelentette, hogy átírta Florida politikai térképét, amivel arra utalt, hogy az állam hagyományosan demokrata többségű megyéiben – mint Miami-Dade és Palm Beach – is fölényesen győzni tudott. Ahogy fogalmazott, szembenézett a feladatokkal, nem hátrált meg; a meggyőződései vezérelték, és vette a bátorságot ahhoz, hogy vezesse az államot. Négy évi kormányzása után az emberek ítéletet mondtak és a szabadság itt marad – jelentette ki Ron DeSantis. Hozzátette, hogy harcolni fognak a „woke” ellen a törvényhozásban, az iskolákban, a vállalatokban, és soha nem hódolnak be a „woke csőcseléknek”.
Florida államban a szavazatok 59 százalékával győzött DeSantis demokrata párti kihívójával, Charlie Cristtel szemben, aki 39 százalékot ért el. Négy évvel ezelőtt Ron DeSantis alig 1 százalékpontos fölénnyel lett első alkalommal kormányzó.
Republikánus szenátor: New Hampshire és Colorado lett volna a „hullám”, de még így is lehet siker
Lindsey Graham szenátor csalódottságának adott hangot amiatt, hogy a republikánusok nem győztek a félidős választásokon.
Határozottan nem republikánus hullám, az egészen biztos
– mondta Graham az NBC News-nak adott interjújában.
Úgy gondolom, hogy 51, 52-nél fogunk járni, amikor a szenátusban minden elhangzik és megtörtént
– tette hozzá.
Az NBC műsorvezetője, Lester Holt azt kérdezte, vajon a Republikánus Párt közepes teljesítménye a „Donald Trump-hatás” eredménye-e, illetve, hogy a volt elnökkel való kapcsolat árthatott-e a republikánus jelölteknek. Graham azt válaszolta, hogy „nem igazán”. Továbbra is azt sugallta, hogy a félidős választás egy „népszavazás Bidenről”, hozzátéve:
Ha visszavesszük a képviselőházat, és megszerezzük a szenátus többségét, az már egyébként egy jó jel.
A magyar ellenzéknek végre van egy kis sikerélménye az amerikai választásokon
A magyar ellenzék természetesen nagyon örül annak, hogy szoros a verseny az Egyesült Államokban és nem érkezett meg az elemzők által jósolt nagy „vörös hullám”. Jámbor András majdnem orgazmusközeli állapotban írt a Facebookon arról, hogy ők bizony nagyon sokat tanultak 2016-ban az amerikai választások megjósolhatatlanságáról. Emiatt természetesen nem haragudhatunk rájuk, hiszen itthon nem tudnak semmilyen politikai sikert elérni, ezért nekik egy amerikai demokrata siker jelenti a világot.
Ezek az államok dönthetik el a szenátusi többséget
Az egyik pártnak 51 mandátumot kell elnyernie ahhoz, hogy megszerezze a többséget a 100 fős Szenátusban, az amerikai törvényhozás felsőházában. Egy esetleges döntetlen, vagyis 50–50 arányú megoszlás esetén a Szenátus a demokraták kezében marad, mivel szavazategyenlőség esetén Kamala Harris alelnök voksa dönt.
- New Hampshire
Maggie Hassan demokrata szenátor kedd este megtartotta mandátumát New Hampshire-ben. - Pennsylvania
A pennsylvaniai választók a demokrata párti John Fetterman mellett döntöttek az eddigi adatok szerint a republikánus Mehmet Ozzal szemben. A választás legnagyobb kérdése az volt, hogy Fetterman egészségi állapota elég jó-e ahhoz, hogy hatékonyan képviselje az államot, miután Fetterman néhány nappal a májusi demokrata előválasztás előtt majdnem halálos agyvérzést szenvedett. A beszédkészsége azóta se tért vissza teljesen. - Wisconsin
Ron Johnson hivatalban lévő republikánus szenátor abban reménykedhet, hogy képes megőrizni hivatalát Mandela Barnes demokrata kormányzó-helyettessel szemben. A kampány során mindkét fél nagy hangsúlyt fektet a rendfenntartásra és a bűnözésre. - Georgia
A republikánus Herschel Walker a hivatalban lévő demokrata szenátort, Raphael Warnockot szeretné leváltani a választási ciklus egyik legnagyobb érdeklődéssel övezett körzetében. Ha egyik jelölt sem szerzi meg a szavazatok 50%-át, akkor a két jelölt újabb fordulóban mérettetheti meg magát. - Nevada
A republikánus Adam Laxalt azt reméli, hogy leválthatja Catherine Cortez Masto demokrata szenátort, aki második ciklusára készülne. A közvélemény-kutatások holtversenyt jeleztek előre, azonban előzetesen Laxalt tartották esélyesebbnek. - Arizona
Mark Kelly hivatalban lévő demokrata szenátor a republikánus Blake Masters személyében talált kihívóra. A nemzetbiztonság mindkét kampány számára fontos kérdés volt, és mindkét fél élesen bírálta a Biden-kormányzatot a határválság kezelése miatt.
Nem túl jó a hangulat a republikánus körökben
Az Associated Press előrejelzése szerint Mayra Flores képviselőt, az első mexikói születésű kongresszusi képviselőt leváltja demokrata ellenfele, Vicente Gonzalez képviselő Texasban. Flores teljesen jogosan egy csalódott posztot rakott ki nemrég a Twitterre. A képviselő a következőt írja:
A VÖRÖS HULLÁM nem történt meg. A republikánusok és a függetlenek otthon maradtak. HA NEM ÉLTÉL A LEHETŐSÉGGEL, NE PANASZKODJ AZ EREDMÉNYEKRE!
The RED WAVE did not happen. Republicans and Independents stayed home. DO NOT COMPLAIN ABOUT THE RESULTS IF YOU DID NOT DO YOUR PART!
— Mayra Flores (@MayraFlores2022) November 9, 2022
Szó sem volt „vörös hullámról”
A Fox News munkatársaként és republikánus stratégaként is tevékenykedő Karl Rove szerint a republikánusok valószínűleg a vártnál kevesebb mandátummal fognak végezni a félidős választásokon, azonban hozzátette, hogy így is olyan sikert aratnak, ami az „ésszerű” forgatókönyvek szerint előrelépést jelent. Rove azzal érvelt, hogy „soha nem lesz, és szó sem volt vörös hullámról” (a republikánus párt várt előretörését nevezték így a párt színei miatt – a szerk.) a republikánusok a korábbi választásokon elért térnyerése, valamint a párt által korábban megszerzett mandátumok „természetes plafonja” miatt.
Még 44 hely kiadó a képviselőházban!
A képviselőházban jelenleg 184 hely van a demokratáknál és 207 helyett nyertek eddig a republikánusok, tehát lassan haladnak a számok a többségi határ felé. Még 44 szabad hely maradt.
Boldogok a haladók, úgy néz ki, nem buknak akkorát a demokraták
Egyetlen mandátum kellene a republikánusoknak, hogy átvegyék az irányítást a szenátus felett, de nem úgy néz ki, hogy ez összejön. Ez abból is érezhető, hogy a CNN-en nem aggódnak már; arról beszélnek, hogy Amerika megkönnyebbült, mert végül mégsem lett olyan szörnyű ez a félidei választás.
Az összképet tekintve egyértelmű, hogy a republikánusoknak nem lesz olyan a 2022-es félidős választás, amit szerettek volna. A szenátusban a demokraták vezetnek Pennsylvaniában, Georgiában pedig úgy tűnik, hogy újabb forduló lesz. A Házban a demokraták meglepő győzelmeket arattak Ohióban és Észak-Karolinában. Természetesen még mindig sok mindent nem tudunk olyan helyeken, mint Nevada és Arizona, és a demokratáknak továbbra is vezetniük kellene a tabellát, hogy megtartsák a Házat. De úgy tűnik, hogy az eredmények a republikánusoknak legfeljebb a remélt eredmények alját súrolják majd
– írja a FiveThirtyEight szakportál. Pennsylvaniában és Georgiában, a két nagy billegő államban egyébként továbbra is elképesztően szoros a verseny, a republikánusoknak mindkettőre nagy szükségük lenne, bár Pennsylvaniában necces lesz.
Amíg mi aludtunk, rengeteg minden történt
Magyar idő szerint 3 óra környékén (21 óra a keleti parti idő szerint) egy csomó újabb államban zártak az urnák. Ezek: Arizona, Colorado, Iowa, Kansas, Louisiana, Michigan, Minnesota, Észak-Dakota, Nebraska, Új-Mexikó, New York, Dél-Dakota, Texas, Wisconsin, Wyoming. Ezt követően hazai idő szerint 4 órakor Montanában, Nevadában és Utahban zártak be a szavazóhelyek, 5-kor pedig Kaliforniában, Idahóban, Oregonban és Washington államban.
De kezdjük talán a legfontosabb hírrel: leszbikus kormányzója lesz Massachusettsnek. Szóval nagyon boldogok lehetnek a demokraták, bármi is lesz a végeredmény, hiszen Maura Healey, a keleti parton fekvő Massachusetts egykori államügyésze mostantól kormányzóként folytathatja a munkát. A vállaltan leszbikus Healey az apró állam első női kormányzója lesz, így ez természetesen történelmi pillanatnak számít. Kinek mi a legfontosabb, ugyebár. Ja, és ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a marylandiek rögtön két pozícióba is fekete politikusokat választottak meg: a demokrata Wes Moore az állam kormányzója lett, Anthony Brown pedig államügyészként kapott szerepet. Ami már szintén biztos, hogy Texasban, Iowában, Wyomingban és Nebraskában republikánus siker lett: mindhárom államban ők adhatják majd a kormányzót a következő ciklusban. Közben a demokraták is átlépték a százmandátumos lélektani határt a képviselőházi választáson, és úgy tűnik, a republikánusok bukják New Hampshire-t.
Érkeznek az első (rész)eredmények
Úgy néz ki, a republikánusok megtartották Floridát. A szavazatok 80 százalékos feldolgozottságánál Marco Rubio magabiztosan, a szavazatok több mint 56 százalékával vezet a szenátusi választáson. Az eddigi kormányzó, Ron DeSantis még erre is rátett másfél-két százalékot. Egyre magasabb a feldolgozottság Amerika-szerte. Az elemzők már eredményeket is megkockáztatnak.
- Vermont következő szenátora a demokrata Peter Welch lesz, aki Bernie Sanders mellett fogja képviselni az államot.
- John Boozman republikánus szenátort újraválasztották Arkansasban. Ugyanitt Sarah Huckabee Sanders, Donald Trump volt elnök egykori sajtótitkára és kommunikációs igazgatója nyeri várhatóan a kormányzóságért folyó versenyt.
- Úgy néz ki, Kansasban Jerry Moran republikánus szenátor győzött.
- Kristi Noem republikánus kormányzó megnyeri az választást Dél-Dakotában.
Mikor lesz végleges eredmény?
A válasz sajnos az, hogy erre még várni kell, bár a győztes pártot azért viszonylag korán sejteni fogjuk, de a hivatalos végeredmény még egy darabig nem lesz kikiáltva. Ennek oka, hogy – bár a legtöbb szavazóhelyiség a keleti parton helyi idő szerint 18 órakor bezár, ami azt jelenti, hogy az eredményeknek röviddel ezután be kell érkezniük – az egyes államok azonban eltérő szabályokat alkalmaznak a szavazólapok számlálására és az eredmények bejelentésére vonatkozóan.
Valószínűleg egyes megmérettetések eredményei nem lesznek ismertek a választás éjszakáján az államonként eltérő szabályok, valamint a levélben szavazók magas száma miatt. Alaszkában a rangsorolt szavazás bevezetése például azt jelenti, hogy az eredmények csak november végén lesznek ismertek, míg egyes államokban, például Kaliforniában a választást követő egész héten elfogadják a levélben leadott szavazólapokat.
Nacsa Lőrinc KDNP-s országgyűlési képviselő is a republikánusoknak szurkol
Ma az amerikaiak a félidős választásokon fognak szavazni! Sok minden forog kockán. Támogatjuk testvérpártunkat, a GOP-t, a republikánusokat!
– írta a politikus.
Today, Americans will vote on midterm elections! There is a lot at stake. We are supporting our sister party @GOP the Republicans! ?????
— Lorinc Nacsa MP (@LorincNacsa) November 8, 2022
Az arizonai republikánus kormányzójelölt azt ígérte, megválasztása esetén újra újságírókat csinál a liberális propagandistákból
Nemcsak Arizona kormányzója leszek négy évig. Két ciklust fogok teljesíteni. Nyolc évig én leszek az Önök legrosszabb rémálma, mert megreformáljuk a médiát is. Újra újságírókat fogunk csinálni Önökből
– mondta Kari Lake.
Szóval készüljenek fel. Ez egy szórakoztató nyolc év lesz
– nyomatékosította a politikus.
Félelem érezhető demokrata körökben egy lehetséges republikánus győzelem miatt
Ezt abból következtetjük, hogy Al Franken komikus, médiaszemélyiség a CNN-en panaszkodott a lehetséges republikánus győzelemmel kapcsolatban.
Ami miatt aggódom… ha a republikánusok átveszik az irányítást… nem fogunk tudni elfogadni semmilyen javaslatot… Lesznek meghallgatások… nyomozni fognak Hunter Biden után… ezek az emberek azt akarják majd, vonják felelősségre Bident… aggódom amiatt, hogy ez nagyon-nagyon csúnya lesz
– mondta.
Al Franken on CNN:
"What I worry about…if the Republicans take over…we're not gonna be able to pass anything…There will be hearings…they'll investigate Hunter Biden…those people will want to impeach Biden…I worry about it just being very, very ugly." pic.twitter.com/UkhJlmSRMO
— Townhall.com (@townhallcom) November 8, 2022
Erre egyébként minden esély megvan, hiszen a képviselőházi többség lehetőséget ad különböző vizsgálóbizottságok felállítására is.
Tucker Carlson szerint a demokraták csalásra készülnek, Kaliforniában pedig gyanúsak a levélszavazatok
Természetesen a Tucker Carlson Tonight keddi adásában is az amerikai félidős választás volt a téma. A műsorvezető szerint idén már teljesen biztosak abban az amerikaiak, hogy ugyanazok a módszerek, amikkel két évvel ezelőtt zajlott a választás, mára már nem biztonságosak, hiszen például a szavazógépeket is meghekkelik.
A demokraták abszolút nem képesek veszíteni a félidős választásokon. És ezt szem előtt tartva máris felkészítenek minket arra, hogy választási csalást fognak elkövetni, és ha nem akarsz polgárháborút, akkor passzívan el kell fogadnod ezt
– írja a Twitteren a műsorvezető.
Democrats absolutely cannot lose the midterm elections. And with that in mind, they’re already preparing us for election theft, which if you don’t want a civil war, you must passively accept. pic.twitter.com/xMLoBXXfBZ
— Tucker Carlson (@TuckerCarlson) November 8, 2022
Érdekes egyébként, hogy Kaliforniában a két évvel ezelőtt a Covid miatt „bevetett” levélszavazatok dominálnak, ami szintén rengeteg lehetőséget ad a csalásra. A Fox News információi szerint, mivel több kaliforniai vesz részt a választásokon levélszavazattal, ezért a Los Angeles-i körzetben zajló nagy horderejű versenyek eredményeit csak a választás napja után napokkal vagy hetekkel teszik közzé.
Nincs többé választási éjszakánk. Ez választási szezon
– mondta a Timesnak Mindy Romero politikai szociológus, az USC Center for Inclusive Democracy igazgatója.
Arizonában arról próbálják meggyőzni a választókat, hogy nem működnek a szavazógépek
– állítja a helyi republikánus jelölt. Kari Lake úgy fogalmazott Twitter-oldalán: „elárasztanak a hívások és SMS-ek olyan emberektől, akiknek problémái akadnak a szavazással Maricopa megyében”.
A szavazók döntését jelentősen befolyásolhatja a brutális infláció
A 2022-es félidős választáson az infláció a választók legfőbb aggodalma a Fox News elemzése szerint. A lap úgy véli, a választási ciklus során folyamatosan a legfontosabb helyen áll a választók prioritási listáján az elszabaduló árak kérdése. Ellentétben a legtöbb politikai témával, az infláció minden egyes választót érint, ami különösen fontossá teszi ezt a szavazófülkék magányában. A munkaügyi minisztérium legfrissebb jelentése szerint, amióta júniusban 40 éves csúcsot ért el, az infláció makacsul magas maradt, az árak pedig szeptemberben évente 8,2%-kal emelkedtek.
Annak ellenére, hogy a Fehér Ház igyekezett kezelni az árak emelkedését, Joe Biden elnök továbbra is rosszul menedzseli a gazdaság kezelését, ami viszont rontja a szavazók demokratákról alkotott véleményét gazdasági kérdésekben.
A katasztrofális közbiztonság a republikánusok malmára hajthatja a vizet?
Az amerikaiak kezdik saját kezükbe venni a személyes biztonságot, és a választások napján az országos bűnözési hullám miatti aggodalmukat az urnákhoz hozzák
– erről Ross Osias, az FSS Armory nevű fegyverüzlet tulajdonosa beszélt a Fox News-nak. De nemcsak ő gondolja így. Glenn Vile, egy nemrég meggyilkolt Goldman Sachs-alkalmazott sógora arról beszélt, hogy a „progresszívek mindannyiunkra rászabadították a káoszt”. Hozzátette:
Régen rendben volt az is, amikor a ’90-es években durva volt a bűnözés… 8 óra után volt, hogy kirabolták az embert. Most viszont, ha egy nő kocog reggel 11-kor, eltörik a nyakát.
Donald Trump már szavazott
Donald Trump volt elnök elárulta, hogy kedden Ron DeSantis floridai kormányzóra szavazott, és hozzátette: a választás napja „nagyon izgalmas nap” a republikánusok számára.
Trump a floridai Palm Beach-ben adta le voksát felesége, Melania kíséretében. Azt mondta, reméli, hogy a republikánusok megnyerhetik a Kongresszust, és megkezdik hamarosan a bűnözés elleni küzdelmet országszerte, és „alacsonyan tartják az adókat”.
Így állnak a dolgok a voksolás első óráiban
Az utolsó előrejelzések szerint a keddi amerikai félidős választások hajrájára visszaerősödtek a republikánusok
– írja a FiveThirtyEight amerikai választási szakportál. A portál szerint, amikor június 30-án elindították a középtávú előrejelzésüket, a republikánusoknak 53 százalék esélyük volt, hogy a szenátust elveszik a demokratáktól, és 87 százalék az esélye annak, hogy átvegyék a képviselőház irányítását. Úgy vélik, ma a ciklus utolsó előrejelzésében a republikánusoknak 59 százalék esélyük van a szenátus megnyerésére és 84 százalék a képviselőház megnyerésére. A portál arról is ír, hogy az előrejelzésük szerint majdnem 25 százalék az esélye annak, hogy a republikánusok 53 vagy több mandátummal zárnak a Szenátusban.
A tények azt mutatják egyébként, hogy a mindenkori amerikai elnök pártja a második világháború vége óta átlagosan 26 képviselőházi helyet veszített a félidős választásokon, most viszont annyiban más a helyzet, hogy az országos közhangulat valamelyest a demokraták irányába kezdett változni, miután a „Roe kontra Wade” ítélet hatályon kívül helyezését követően 13 államban betiltották az abortuszt, további államokban pedig szigorították a szabályait. Ezután újabb fordulat következett: októberben a közhangulat az elnök pártja ellen fordult, ahogy általában egy félidős kampány utolsó hónapjában, amire a válság az infláció is nyilvánvaló hatással van.
A FiveThirtyEight előrejelzése azt is előrevetíti, hogy a republikánusok átlagosan 230 mandátumot szereznek az alsóházban, a demokraták pedig 205-öt. Ez 17 mandátumszerzést jelentene a republikánusok számára, ami a félidős választások átlaga alatt lenne.
Vezető kép: MTI/EPA/Will Oliver
Facebook
Twitter
YouTube
RSS