Az Orvosmisszió munkája nemzetpolitikai kérdés, hiszen a gyermekek egészséges felnövekedése a nemzet megmaradásának záloga – összegezhető a Katolikus Karitász orvosmissziójának küldetése. A segíteni akarás közös céljában az elmúlt öt év alatt hatékony csapattá formálódó önkéntes orvosok és segítőik november 4–6. között immáron második alkalommal látogattak az erdélyi szórványvidékre, pontosabban Válaszútra, ahová ezúttal portálunk is ellátogatott.
Az Orvosmisszió öt évvel ezelőtt, 2017-ben azzal a céllal jött létre, hogy elsősorban Kárpátalján, majd később az elszakított területeken, ahol a legrosszabb helyzetben van a magyarság, az egészségügyi ellátást részben pótolja, részben a gyermekek számára biztosítsa azt a lehetőséget, hogy egészséges felnőtté váljanak – fogalmazott portálunknak Kecskés László, a Katolikus Karitász orvosmissziójának főszervezője. Mint kiemelte,
ebből a szempontból ez nemzetpolitikai kérdés, hiszen a gyermekek egészséges felnőtté nevelése a nemzet megmaradásának kérdése.
Kecskés László felidézte: egy kárpátaljai településen lakó néni arról beszélt, „tudom, hogy beteg vagyok, de ha elmegyek a kórházba, még nagyobb baj lesz”, amely azt jelenti, nincs meg a bizalom a helyi egészségügy iránt. A misszió ezt a problémát is igyekszik orvosolni. Kitért arra: az Orvosmisszió tagjai mindenkit megvizsgálnak, ukrán vagy szerb gyermekeket éppen úgy, mint a magyarokat, sőt, időközben a tevékenységük a felnőtt lakosság szűrésével is kiegészült. A főszervező hangsúlyozta: a Covid-járvány és az orosz–ukrán háború újabb kihívások elé állította a missziót, amelynek igazodnia kellett az újabb nehézségekhez, támogatva a legrászorultabb családokat és segítve a magyar intézmények működőképességének megőrzését. Kitért arra, hogy az orvosmisszió nemcsak szakmailag, de emberileg is hatékony csapattá kovácsolódott: oxfordi professzortól a medikusokon át az önkéntes segítőkig bezárólag mindenki önzetlenül, a szabadidejét feláldozva vesz részt a missziós munkában, a segíteni akarás formálta jó közösséggé a résztvevőket.
Mentálhigiánés fitnesz
Fehérné Szekszárdi Márta, a Pető Intézet nyugdíjas konduktora portálunknak úgy fogalmazott:
amikor belecsöppentem és csináltam, rájöttem arra, mennyit ad nekem ez a munka. A gyerekek mosolya, a szülők hálája, mind olyan pozitív visszajelzés az embernek, amelyre nagyon szüksége van.
Mint megjegyezte, még mindig nagyon sokat tud kollégáitól is tanulni.
Andrásfalvy András Ders háziorvos, aki most először vett részt a missziós munkában, arról beszélt: nagyon pozitív tapasztalatok érték mind a kollégák, mind a szűrésre érkező gyermekek és felnőttek részéről. Kiemelte: a katolikus vallás is azt tanítja, segíteni kell embertársainkon,
és ez nemcsak szép feladat, de lelkileg is megerősíti az embert.
Malkovits Márta fogorvos arról beszélt: valóságos „mentálhigiénés fitnesszel érnek fel a missziós utak”, a Misszió tagjai rengeteget tudnak táplálkozni a páciensek visszajelzéseiből. Kitért arra, hogy tapasztalataik szerint Kárpátalján a legelhanyagoltabbak az emberek egészségügyi szempontból, és ott a legfejletlenebb az egészségtudatosság is; Erdélyben és a Vajdaságban lényegesen jobb a helyzet.
A videót László Petra és Susánszky Mátyás készítette
Facebook
Twitter
YouTube
RSS