A napokban egy kvázi bagatell ügyből kifolyólag Thaiföldön a rendőrök elfogták a Duna Profit volt elnök-vezérigazgatóját, akit több ezer ember megkárosításával, súlyos gazdasági bűncselekmények elkövetésével vádolnak, sőt el is ítéltek első fokon – tudta meg bangkoki forrásból a PestiSrácok.hu. N. Andrást és két társát még 2007 szeptemberében különösen nagy kárt okozó, bűnszövetségben elkövetett csalás, illetve annak kísérlete, valamint számviteli fegyelem megsértése miatt mondta ki bűnösnek a Vas Megyei Bíróság. N.-t hét év nyolc hónap börtönbüntetésre ítélte a bíróság első fokon. Az ítélet ugyan nem jogerős, de az eljárást folytatni sem tudták, N. ugyanis azóta is szökésben van. A PestiSrácok.hu birtokába került anyagok alapján vízum nélkül, hamis iratokkal, magát bolgár állampolgárnak kiadva él több mint egy évtizede Thaiföldön.
Néhány nappal ezelőtt fogták egy thaiföldi városban N. Andrást, az első hazai ingatlanszövetkezetes pilótajáték fejét, a Duna Profit volt első számú vezetőjét – tájékoztatta lapunkat bangkoki forrásunk. Informátorunk szerint N. 13-14 éve érkezett Thaiföldre, hamis bolgár papírokkal. Azóta álnéven, hamis papírokkal éli az életét. Pikáns, hogy több különböző névre kiállított okmánya is van. Ezeket szerkesztőségünknek is elküldte forrásunk. Bangkoki informátorunk azt mondta, a sors fintora, hogy milliárdos csalás után egy kvázi bagatell, 400 ezer forint értékű elszámolási vita lett N. végzete.
Állítása szerint egy hajón tört ki a vita a magyar elítélt üzletember, egy holland és egy thai férfi között. A hollandnak egy hajóalkatrészt kellett volna vásárolnia neki, amire előre odaadta a pénzt, 40 ezer bátot – ez forintra átszámolva nagyjából 400-450 ezer forintnak felel meg. Miután az ismerős nem jó alkatrészt vitt, állítólag N. azzal fenyegette, hogy megöli, a holland pedig nem volt rest és azonnal rendőrségre ment. Nem csak feljelentette, hanem azt is megmutatta, hol lakik.
Az tudott volt, hogy valamilyen gazdasági ügye van otthon, de hogy pontosan mi, az nem. A holland sértett nemcsak a rendőrséget, hanem éppen ezért a magyar nagykövetséget is megkereste, akkor tudta meg, hogy 2012 óta, szóval egy évtizede elfogatóparancs van érvényben a férfi ellen, akinek nem is az a neve, mint, ahogy itt Thaiföldön ismerik
-mondta forrásunk.
Arról is beszámolt, hogy a thai rendőrök az otthonában fogták el N.-t és Bangkokba szállítják. Mivel kiderült, hogy érvényes vízum nélkül tartózkodik az országban, és hamis okiratokat használt, letartóztatták és büntetőeljárást indítottak ellene.
10 milliárd köddé vált forint – 3000 károsult
A Duna Profit ügye a kétezres évek elején tartotta lázban a hazai sajtót és a közvéleményt. Az ingatlanbefektetésre és hasznosításra létrehozott szövetkezet több ezer embert károsított meg. A szövetkezet vezetőit mintegy tízmilliárd forint elcsalásával vádolták meg. Közben polgári úton durván háromezer ember fut a pénze után.
A Duna Profit Ingatlanbefektetési és Hasznosító Szövetkezetet 2001-ben alapították. Befektetéseket kínáltak kimagaslóan magas, a banki kamatokhoz képest kétszeres, háromszoros profittal. Az akkori tudósítások szerint az emberek a nagy nyereség reményében csatlakoztak a szövetkezethez. Úgynevezett célrészjegyeket vásároltak. Ebből a szövetkezet bevétele havonta több százmillió forintot tett ki. A pénzből a cégvezetők ingatlanokat, illetve ingatlanvagyonnal rendelkező cégekben tulajdonrészt vásároltak és saját céget alapítottak.
Ingatlanokat vettek az általuk alapított, felvásárolt cégek és többszörös áron adták el a szövetkezetnek
A vád szerint a recept az volt, hogy az így érdekeltségi körbe került cégek ingatlanvagyonának értékét mesterségesen felsrófolták, majd a kisbefektetők pénzével működő Duna Profitnak adták el több száz százalékos haszonnal. Szintén a vád szerint szövetkezet és az ingatlanokat annak eladó cégek vezetői összejátszottak a hatalmas profit elérésének érdekében.
A vádirat kitér egy dunafalvai esetre, amely jól jellemzi az üzletemberek taktikáját: az egyik cég egy árterületen lévő, legfeljebb négymillió forintot érő területet vásárolt meg értékén, majd azt először 80 millió, aztán 224 millió forintra becsültették, így adták tovább a szövetkezetnek.
A befektetők pénze becsődölt szállodákban, bedőlt ingatlan – beruházásokban és a sajóvelezdi ablakgyár bizniszben úszott el. Ez utóbbiban egyébként kivitelezők és azok alvállalkozói is károsultak és bennragadtak a kifizetetlen számláikkal.
Összegezve a Duna Profit minden olyan beruházása zátonyra futott, amelyekbe a tagoktól beszedett pénzt elvileg fektette. A befektetők így nemcsak hogy a hozamtól búcsúztak el, hanem befizetett millióiknak is búcsút inthettek. A szép reményekkel induló Duna Profitot gyakorlatilag 3 év alatt becsődöltették, kipucolták.
Három büntetőeljárás – 30 év kiosztott börtönbüntetés – felszívódott fővádlott
Három büntetőeljárás is indult a károsultak feljelentéseire, Borsod-Abaúj-Zemplén, Bács-Kiskun és Vas megyében. A vizsgálatok megállapították, hogy hogy a szövetkezet volt elnöke, N. András nem tett eleget a Csődtörvényben előírt kötelezettségeinek: egyes partnercégeknek százmillió forintot meghaladó összeget fizettek ki, nagy részben előlegként. Egyes alkalmazottak bére kiemelkedően magas volt – a 2000-es évek elején 600-800 ezer forint – hat dolgozónak összesen 8 szolgálati autót és 37 mobiltelefont is biztosítottak. Közben másoknak egyáltalán nem fizettek.
A szövetkezet elnöke a csődeljárás során az ilyenkor kötelező iratanyagot, mint zárómérleg, adóbevallások sem adta át.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság végül csődbűncselekmény miatt pénzbüntetésre ítélte N. Andrást, a szövetkezet elnökét. A Bács-Kiskun megyében indult büntetőeljárás 2008-ban a Szegedi Ítélőtáblán ért véget. Itt a Duna Profit egyik cége, a Bács-Immobilien Ingatlanforgalmazó és Kereskedelmi Kft. ingatlanügyletei és 1,8 milliárd forintos károkozás miatt zajlott az eljárás. Cégvezetőket és társaikat ítélték végül jogerősen 9 illetve 5 év börtönre, másokat felfüggesztettre. A Vas Megyei Bíróságon is folyt a Duna Profit vezetőivel – N. Andrással és társaival – szemben eljárás. különösen nagy kárt okozó, bűnszövetségben elkövetett csalás, illetve annak kísérlete, valamint számviteli fegyelem megsértésének vádjával. Itt csak első fokú ítélet született még 2007-ben. Tíz vádlottat, s különböző időtartamú, összesen 30 évnyi, börtönben letöltendő szabadságvesztésre ítéltek. N. András hét év nyolc hónap börtönt kapott.
A szövetkezetnek az ítélet szerint 2003 végére 5003 tagja volt, akik mintegy nyolcmilliárd forintot fizettek be, a mostani bírósági döntés szerint közülük több mint háromezren nem kapták vissza pénzüket.
A Stekszblog 2010-ben írta meg, hogy az ingatlanszövetkezet biznisz valójában pilótajáték volt és mire a hatóságok észbe kaptak, addigra több szövetkezet sok ezer embert károsított meg. A blog tucatnyi céget sorol, amelyek gyakorlatilag ugyan ezt játszották végig a kétezres évek elején. A Duna Profit mellett ilyen volt a Vertical Invest, a Baumag, a Fundamentum XXI, vagy a Pannon Unió 2003.
A Stekszblog a Duna Profit ügyről azt írja, itt voltak a leglelkesebbek a tagok, támogatták a reorganizációt és zárt szövetezetté alakultak és még plusz pénzt is betoltak.
Az utolsó napok rohamai során 700 milliót vettek ki a cégtől. A rendőrség látókörébe 15 gyanúsított került
-fogalmaz a blog.
A mai napig él az elfogatóparancs N. ellen, amit a Szombathelyi BV adott ki
A Police.hu körözési listáján N. András a mai napig szerepel azok között, akiket elfogató parancs alapján keresnek.
Adatlapja szerint a körözést utoljára most november 11-én rendelte el a Szombathelyi Törvényszék BV csoportja.
E-mailben megkerestük a Külgazdasági és Külügyminisztériumot és megkérdeztük, van-e tudomásuk N. András elfogásáról, helytállóak-e információink és kezdeményezték-e már a kiadatását? Arra is kíváncsiak voltunk, milyenek a kiadatási szabályok Thaiföldön, milyen eljárás várható a férfi hazahozataláig.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS