Együttműködési megállapodást írt alá a minap a Veszprémi Törvényszék és a körforgásos gazdaság megteremtésében kulcsszerepet betöltő Pannon Egyetem annak érdekében, hogy a törvényszék épületeiben egy optimálisabb gazdálkodásra térjenek át a jövőben. Az ünnepélyes aláíráson a Pannon Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke, Navracsics Tibor miniszter is részt vett. A veszprémi Pannon Egyetem vállalt küldetése, hogy a fenntarthatósághoz kötődő, több tudományterületet felölelő, nemzetközileg jegyzett képzési és kutatás-fejlesztési tevékenységei által aktív részese legyen az élhető jövő formálásának. Ebben a szellemben működnek együtt a Veszprémi Törvényszékkel is. A most aláírt megállapodás értelmében fenntarthatósági szempontból felmérik a Veszprémi Törvényszéket, majd közösen fejlesztési javaslatokat dolgoznak ki a hulladékgazdálkodás, vízgazdálkodás és az energetika területén a törvényszék működésének optimalizálására. A cél az, hogy megteremtsék a gazdaságos és környezetkímélő működés alapfeltételeit.
A Pannon Egyetem az elmúlt években célul tűzte ki, hogy a körforgásos gazdaság területén Magyarország és később Közép- és Kelet Európa meghatározó felsőoktatási intézménye legyen. Fenntarthatóság területén több évtizede aktív kutatás-fejlesztési és képzési tevékenységet folytatnak, amiben számos nemzetközileg és gazdaságilag is kiemelkedő szakmai eredményt értek már el – emlékeztetett a Pannon Egyetem rektora, Gelencsér András. Hozzátette, hogy az egyetem stratégiájában a fókuszt az anyag- és energiafelhasználást enyhítő körforgásos gazdaság elvei mentén határozza meg, különös tekintettel a tudományosan megalapozott gyakorlatok intézmények és a lakosság felé történő hatékony közvetítésére. Elhangzott, hogy az évek óta folytatott stratégiai tevékenység része a Veszprémi Törvényszékkel kötött megállapodás is.
Némethné dr. Szent-Gály Edit, a Veszprémi Törvényszék elnöke elmondta, hogy összesen hét állami tulajdonban lévő ingatlan vagyonkezeléséről gondoskodnak; az ítélkezési feladatokhoz közvetlenül kapcsolódóan több mint 11 ezer négyzetméternyi alapterület gazdaságos működését kell biztosítaniuk. A környezettudatos működés a Veszprémi Törvényszéken 2019-ig nyúlik vissza, amikor zöld munkacsoportot hoztak létre. Némethné dr. Szent-Gály Edit hangsúlyozta, hogy nemcsak intézményi kötelezettségről, hanem esetében személyes elkötelezettség is a fenntarthatóságra való törekvés. Mint mondta, kisebb lépéseket már eddig is tettek, de további terveik vannak.
A bírósági tárgyalótermek autonóm világán és a bírói munkavégzés optimális feltételeinek biztosításán túl a felelős és fenntartható intézményi működtetésnek számos olyan területe van még, melyek számunkra jövőbemutató kihívásokkal járnak
– fogalmazott a Veszprémi Törvényszék elnöke.
Csillag Zsolt, a Pannon Egyetem kancellárja arra hívta fel a figyelmet, hogy a Covid-járvány következtében „összecsukló” globális ellátási láncok, a klímaváltozás egyik negatív hatásaként jelentkező aszályos nyarak, vagy éppen az orosz–ukrán háború következtében kialakult energiaválság mind arra hívják fel a figyelmünket, hogy rossz úton járunk. Mint mondta, téves az a képzet, hogy az emberiség számára a Földön korlátlan mennyiségben és korlátlanul elérhető módon állnak rendelkezésre a modern társadalom működtetéséhez szükséges erőforrások.
A globális fogyasztás csökkentése, és a felhasznált nyersanyagok lehető legnagyobb mértékű újrafeldolgozása az egyik, ha nem a legfontosabb feladat, amire meg kell találnunk a megoldást
– jelentette ki a kancellár.
Vezető kép: Szabó László/Pannon Egyetem
Facebook
Twitter
YouTube
RSS