Új fejlemény a banki kartellügyben: a Gazdasági Versenyhivatal állítja, néhány nagybank vezetője személyesen egyeztetett a végtörlesztésről és annak hatásairól – derül ki a Heti Válaszból.
A CIB Banknál folytatott helyszíni vizsgálatok során lefoglalt iratokból, belső banki előterjesztésekből, e-mailekből azt olvasta ki a versenyhivatal, hogy a CIB akkori vezérigazgatója az Erste, a Budapest Bank, a K&H és az OTP vezetőivel folytatott kétoldalú egyeztetéseket. A GVH birtokában lévő előterjesztés szövege szerint a bankvezérek arról adtak tájékoztatást, hogy fontolóra veszik a végtörlesztéshez kapcsolódó forinthitelnyújtás terén a korlátozott hozzáállást. Az OTP-s bankvezér ezen kívül azt is elmondta, hogy nem várható bankjától aktív piacszerzés, habár a pénzintézet jól pozícionált ahhoz, hogy profitáljon a helyzetből.
A GVH által Cs. S. monogrammal jelölt OTP-s vezérigazgató azt is elmondta a CIB Bank T. S. monogrammal jelölt vezérigazgatójának, hogy az OTP ideális esetben nem fogja finanszírozni más bankok ügyfeleinek végtörlesztését, ám ha egy versenytárs elindítja a harcot az ügyfelekért, akkor az OTP agresszívan fog a piacra lépni. A GVH által használt Cs. S., T. S. illetve Z. Gy. monogramokat a bankszakma Csányi Sándor (OTP), Thomas Spurny (CIB), valamint Zolnai György (Budapest Bank) vezérigazgatók nevével véli feloldani. A kartellügyben 280 millió forintra büntetett Budapest és a közel négymilliárd forintra megbírságolt OTP Bank a GVH-nak tett ügyfélnyilatkozatában „az egyeztetés megtörténtét nem tagadta, pusztán eltérő tartalmat tulajdonított neki”. A bankkartellnek megközelítőleg hatezer károsultja van. Ennyien vannak ugyanis azok, akik a bankoktól nem kaptak forinthitelt devizaadósságuk végtörlesztéséhez.
A kartellügy teljes háttere a Heti Válasz november 28-i számában olvasható
Facebook
Twitter
YouTube
RSS