„A Jobbik ideológiája felé nyitottságot nevezi a Momentum elnöke sokszínűségnek” címmel jelent meg cikk az Amerikai Népszavában. A lap arra reagált, hogy kedden Stummer János, a Jobbik volt országgyűlési képviselője bejelentette: csatlakozik a Momentum Mozgalomhoz. A baloldali lap nem kímélte az új elnököt, hiszen nyilas, hungarista vezetőhöz hasonlította, aki szélsőjobboldali pártot épít.
A cikkben azt írták,
teljes erővel halad a Momentum „harmadik utas” kódolt fasizálódása Gelencsér Ferenc pártelnök vezetésével.
Ezután a Momentum elnökének előéletét hánytorgatták fel, miszerint
Gelencsér a csurkista MDF-et támogató családból származik, aki Orbán Viktor egyik lelkes híve volt, akit saját elmondása szerint a 2006-os puccskísérlet indított a politika felé, méghozzá a puccsisták oldalán.
Majd a sokaknak szemet szúrt „kitartást” jelszavára hívták fel a figyelmet:
Mint ismert, Gelencsér saját ars poeticáját leginkább kifejező szónak a „Kitartást”, a nyilasok jelszavát választotta, mert szerinte nem helyes ezt a kifejezést „egy letűnt kor eszméjével” összekeverni. Ő csak „kitartásra” buzdítja a „vészterhes időkben” az embereket.
Gelencsér „úgy néz ki, mint egy nyilas, hungarista pártvezető”
Az Amerikai Népszava arra is kitért, hogy 1956 évfordulóján
Gelencsér néhány hozzá hűséges momentumos janicsárral Novák Előd nyomdokaiba lépett, amikor a Szabadság téri volt szovjet hősi emlékművet támadta meg, amely azoknak a volt szovjet katonáknak állít emléket, akik a zsidókat Dunába lövő, egymást „Kitartás” jelszóval köszöntő nyilasok rémuralma alól szabadították fel Budapestet, és megmentettek több ezer zsidót a biztos haláltól. Ezért az emlékmű támadása mindig antiszemita tartalmat hordozott, ennek megfelelően ezeket a támadásokat nyilasok, hungaristák és nácik indították, most pedig a Momentum.
A lap arra is felhívta a figyelmet, hogy Gelencsér minden nyilvános megnyilvánulásán a személye köré szerveződő új emberek társaságában jelenik meg, és minden képen úgy néz ki, mint egy nyilas, hungarista pártvezető. A lap több aspektusból vizsgálta Gelencsért, például szemet szúrt nekik, hogy
a párt elnökét még nem láttuk a Momentum liberális demokrata, szociáldemokrata érzelmű vezetőivel közös képen, mintha azok már nem is léteznének vagy nem lennének a párt tagjai. Donáth Anna, Berg Dániel, Cseh Katalin és mások eltűntek. Mindez arra utal, hogy Gelencsér elfoglalta a pártot, s nem egy elnök a sok közül: szisztematikusan épít alig burkoltan szélsőjobboldali pártot.
„A Momentumba megérkezett az új Orbán Viktor”
Hozzátették:
a Momentumba megérkezett az új Orbán Viktor, aki ugyanazt a pályát futja be, mint az elődje, és a „nemzeti liberalizmustól” minden bizonnyal eljut a nyílt nácizmushoz, akárcsak a fajkeveredést elutasító Orbán.
Ezután arra irányították az olvasók figyelmét, hogy a Momentumot egykor fiatal liberális demokraták alapították, gyökerei pedig a magyar liberális hagyományokba nyúltak vissza.
Az egykori Momentumba egy Stummer be sem lépne, de nem is lenne benne helye egy jobbikosnak. A Gelencsér vezette Momentum már nem azonos azzal a Momentummal, amelyet még Fekete-Győr András és társai alapítottak, amely magán viselte a fiatalok által alapított pártok gyerekbetegségeit, de világosan elhatárolta magát a szélsőjobboldaltól, a nyilasoktól, hungaristáktól, náciktól és antiszemitáktól. Nem csupán kódolva, mint Gelencsér
– írta az Amerikai Népszava.
Forrás: Mandiner; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS