Lassan mindenkinek elege van a brüsszeli szankciós politikából. Az unió vezetőinek népszerűtlenségével kapcsolatban sokat elárul, hogy még a csehek is egyre gyakrabban utcára vonulnak, hogy kifejezzék elégedetlenségüket. A Verisk Maplecroft kockázati tanácsadó és hírszerző cég arra figyelmeztetett, hogy az ukrajnai háború következményei jelentősen megnövelték a polgári zavargások kockázatát Európában.
Feldühödött cseh tiltakozók az unióból és a NATO-ból való kilépést követelték. Az egyik demonstráló a Reutersnek azt nyilatkozta, felháborító, hogy a cseh kormány nem törődik a csehek szenvedéseivel, inkább támogatja Ukrajnát. A tiltakozók azt szorgalmazták, hogy Prága folytasson közvetlen tárgyalásokat Moszkvával a gázellátásról. A tüntetők azt skandálták, hogy nemet mondanak az áremelkedésre és elítélték a prágai vezetést ukránbarát politikája miatt. A demonstrálók szerint az Európai Unió és a NATO a legsötétebb hatalmak – írja a Magyar Hírlap.
Olaszországban is egymást érik a tüntetések. Veronában is utcára vonultak a helyiek. A tiltakozók ellenezték az oroszellenes szankciókat és azt követelték, hogy Itália lépjen ki a NATO-ból. Az egyik tüntető azt mondta, hogy lassan a számlákat sem tudja kifizetni, miközben Ukrajna folyamatosan kapja a külföldi segélyeket. Hozzátette: nem tehet a háborúról, mégis ő fizeti meg az árát. Genovában is hangot adtak elégedetlenségüknek. A lakosok az emelkedő megélhetési költségek és az elhibázott szankciók ellen tiltakoztak. A demonstrálók az összes büntetőintézkedés eltörlését, az elszálló árak csökkentését követelték. Több tüntető azt skandálta, hogy elég volt az uniós és az amerikai uralomból.
Németországban is a rohamosan növekvő élelmiszer- és rezsiárak miatt emelték fel hangjukat a lakosok. Berlin szívében háromezren gyűltek össze. Az AFP hírügynökségnek egy német fiatal azt mondta: a jelenlegi infláció mellett nincs jövőjük, már egy kebabot sem tudnak megvenni, sőt, azt sem tudják, miből fognak ételt vásárolni. Az unió egyik legerősebb gazdaságában hetvenéves rekordszintre emelkedett októberben az infláció. Szakértők szerint pedig még a neheze hátravan.
Európát súlyos válság sújtja. Miközben az Európai Unió országai küszködnek, hogy megoldást találjanak energiaválságra, az Egyesült Államok dörzsöli a tenyerét, hiszen a nagyhatalom a háború egyik legnagyobb nyertesének számít. Egyre több vállalat helyezi át a székhelyét a tengerentúlra. Az Egyesült Államoktól vásárolt LNG mennyisége júniusban először haladta meg az Oroszországból származó vezetékes gáz mennyiségét, ami azt jelenti, hogy az Egyesült Államok arra törekszik, hogy kifúrja Oroszországot és Európa legnagyobb energiaszolgáltatójává váljon.
Forrás: Magyar Hírlap; Fotó: MTI/AP/Petr David Josek
Facebook
Twitter
YouTube
RSS