Marokkó újabb nagy skalpot begyűjtve, a büntetőpárbajban Spanyolországot lenullázva bejutott a legjobb nyolc közé a katari labdarúgó-világbajnokságon. Spanyolország pedig képtelen túllépni saját árnyékán, mert hasonlóan a négy évvel ezelőtti, oroszországi vb-hez, ezúttal is elvérzett a nyolcaddöntőben! Marokkó a Portugália–Svájc nyolcaddöntő győztesével mérkőzik majd a negyeddöntőben.
Nem lehetett kézlegyintéssel elintézni Marokkót a mai, Spanyolország elleni nyolcaddöntő előtt, mert az afrikai csapat minden várakozást felülmúlóan szerepelt csoportjában. A nyitómeccsen elért, horvátok elleni gól nélküli döntetlent követően Kanadát és Belgiumot is legyőzték, ráadásul játékuk alapján megérdemelten, így nem volt okuk arra, hogy feltartott kézzel lépjenek pályára ma Luis Enrique válogatottja ellen.
Spanyolország korántsem nyújtott ugyanis lehengerlő futballt, mert bár brutális, 7–0-s győzelemmel kezdtek Costa Rica ellen, a folytatásban csak döntetlenre futotta a szájbefogásra összpontosító és végül kipottyanó Németország ellen, majd kapitulálni kényszerültek Japán ellen. Így össze kellett szedniük magukat ahhoz, hogy a jó formát mutató Marokkót legyőzzék és bejussanak a negyeddöntőbe.
Első félidő
A játék a szokottnál is óvatosabban indult, az első tíz percben nem sikerült támadást vezetnie egyik csapatnak sem. Mindez persze dicsérheti a szervezettséget és a hatékony védekezést is, de inkább arról volt szó, hogy kivárásra játszott Marokkó és Spanyolország is. A későbbiek sem a huszáros rohamokról szóltak, de legalább olykor-olykor már történt valami érdemi, igaz, jelentős veszélyt jelentő gólhelyzet – a marokkói Hakimi szabadrúgásán kívül – a 27. percben alakult csupán ki, amikor Asensio az oldalhálóba durrantott. Jordi Alba kiugratása nagyon szép volt. A félidő utolsó negyedórájában az afrikai csapat kezdeményezett többet, sőt, a 43. percben Búfál jó beadása után Agerd fejelhetett úgy hét méterről, ám nem tudta jól kivitelezni a fejest, így a labda sokkal fölé ment. Mindent egybevetve, igencsak felejthető negyvenöt percet produkált a két válogatott…
Második félidő
A második játékrészben az alaphelyzetben nem történt változás: Spanyolország lényegesen többet birtokolta a labdát, ez azonban nem volt túl hatékony tiki-taka, mert igazán nagy gólhelyzetet ezután sem tudtak kidolgozni az ibériaiak. Luis Enrique a 60. percben szánta el magát, hogy elöl frissítsen csapatán. Pályára küldte azt az Álvaro Moratát, akinek már a csapatból való kihagyása is érthetetlen volt, tekintve, hogy eddig mindhárom katari vb-meccsén eredményes volt.
A mérkőzés ezen szakaszában a meddőre sikerült fölénye ellenére is inkább a spanyol csapat volt dicsérhető, mert a marokkóiak szinte kizárólag a védekezéssel voltak elfoglalva. Becsületükre legyen mondva, azt valóban magas szinten megszervezték. Mintaszerűen leszűkítették a területeket és lezárták a lehetséges passzsávokat, így nemhogy komoly gólhelyzetig, de átlövésig sem igen engedték a spanyol támadókat. Mindez nagyon hatékony volt marokkói szemszögből, ám számunkra, semleges szemlélők számára meglehetősen unalmas meccset eredményezett.
A rendes játékidő utolsó tíz-tizenöt percére megélénkült a játék, mintha a marokkóiak szerették volna döntésre vinni a dolgot, próbáltak támadni. Ugyanakkor az így adódó területeket a spanyolok is ügyesen kihasználták, adódtak lehetőségeik, igaz, jellemző módon a legnagyobb spanyol helyzet végül mégis egy rögzített játékhelyzetből adódott, amikor a 94. percben Dani Olmo szabadrúgásába ketten is bemozdultak, de nem értek bele, ám a marokkói hálóőr, Búnú eszén nem tudtak így sem túljárni, így következhetett a hosszabbítás.
Hosszabbítás
A látottak alapján úgy tűnt, hogy Spanyolország nem akarta az orosz rulettre, vagyis a büntetőpárbajra hagyni a döntést, mert rátettek egy lapáttal a támadásokat illetően. Igaz, a továbbra is roppant fegyelmezett és hatékony marokkói védekezés mellett ez sem eredményezett gólt, sőt, egy kontrából Marokkó szerezhetett volna vezetést, ám Keddira képes volt kihagyni a mérkőzés legnagyobb helyzetét. Mintegy tíz méterről képtelen volt ellőni a labdát a jól kimozduló Unai Simón lába mellett. Keddira ügyetlenkedése persze semmit nem von le a spanyol kapuvédő érdemeiből: biztos góltól mentette meg csapatát.
A hosszabbítás második félidejére csak annyi változott, hogy térfelet cseréltek a csapatok, a játék képe maradt a régi: Spanyolország birtokolta a labdát, passzolgattak, de a kapuja elé betömörülő marokkói védelem reteszét képtelenek voltak feltörni. Izgalmakat okozott ugyanakkor, hogy Szaissz egy felszabadító rúgás után a combjához kapott, majd lebicegett az oldalvonal mellé. Bár Benún már készülődött, hogy beálljon sérült társa helyére, végül Szaissz combját bekötözte a marokkói orvosi stáb és visszament folytatni a játékot.
A 115. percben ismét Keddira lépett ki egy nagyszerű indítással, ám ezúttal is sikerült elügyetlenkednie a helyzetet, könnyűszerrel utolérték, majd szerelték az ibériai védők. A 117. percben szürreális jelenet tanúi lehettünk, egy ígéretes marokkói támadásnál a bal szélen két marokkói egymásnak futott, így a spanyolokhoz került a labda, amelyből meg is iramodtak, Morata azonban elönzőzte a helyzetet, így semmi nem lett ebből sem. A hosszabbítás hosszabbításának három percébe még két spanyol szöglet és egy Sarabia-helyzet fért bele, de gól nem született, így a Horvátország–Japán nyolcaddöntő után itt is tizenegyesek döntötték el, hogy ki jut ne a legjobb nyolc közé.
A tizenegyesek
A pénzfeldobás után Marokkó kezdte a büntetőket.
Első kör: Szabiri magabiztosan belőtte, a csereként beállt, a büntetőrúgások miatt beküldött Sarabia viszont kapufára rúgta (1–0).
Második kör: Zíjes sem hibázott, Soler viszont igen, így Marokkó a továbbjutás küszöbére került (2–0).
Harmadik kör: Benún kihagyta, Unai Simón meccsben tartotta a spanyolokat, Busquets viszont nem élt a lehetőséggel, Búnú újabb bravúrja után még mindig nincs spanyol gól (2–0)!
Negyedik kör: Hakimi elképesztő magabiztossággal lemásolta Antonin Panenkát (3–0), így Marokkó – lenullázva Spanyolországot – bejutott a legjobb nyolc közé!
Marokkó a ma esti, Portugália–Svájc mérkőzés győztesével mérkőzik a négy közé kerülésért, és ezzel a fegyelmezett, kompakt játékkal, amit ma mutatott, azon a meccsen is lesz esélye!
Vezető kép: a FIFA hivatalos, világbajnoki Twitter-fiókja
Facebook
Twitter
YouTube
RSS