Alámerült a nyúlüregben a teljes ellenzék és egy súlyosan pszichedelikus tükörvilágban találta magát, ahol minden éppen a mindenki más által érzékelt valósággal ellentétesen történik. Egyvalami maradt csak hasonlatos az igazi valósághoz: az ideiglenesen hazánkban állomásozó baloldal mindkét világban annak örvendezik, hogy Magyarország nem kap uniós forrásokat. Csakhogy ez így nem igaz, még akkor sem, ha Dobrev Klára vagy Cseh Katalin nagyon szeretné.
Ahogy arról a PestiSrácok.hu is beszámolt, létrejött a nagy brüsszeli megállapodás az EU-s pénzekről. A csomagban minden szerepelt, döntöttek az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós hitelfelvételről, a 15 százalékos globális minimumadóról, a magyar helyreállítási programról és a magyar EU-s pénzek felfüggesztéséről is. Ez konkrétan azt jelenti, hogy a tagállamok nagyköveti ülésén megszületett az erről szóló döntés, ám még hátravan a pénzügyminiszterek keddi tanácskozása, illetve a hét közepén az állam- és kormányfők tanácskozása. Bár a teljes jóváhagyáshoz az Európai Parlament is szükséges, ez a fejlemények tükrében aligha kérdéses.
A témában már részletesen nyilatkozott az uniós források megszerzéséért felelős miniszter, Navracsics Tibor és Gulyás Gergely is, akik ismertették: nem tudnak olyan körülményről, ami miatt ne érkezhetnének források Magyarországra már január elsejétől. Ebből a pénzből pedig az egyik első tétel a tanárok bérrendezése lesz.
Kevésbé részletesen, de az ellenzéki pártok egyes képviselői is megnyilvánultak a kérdésben: Ujhelyi István például győzelemről számolt be, az azonban nem derült ki egyértelműen, hogy milyen előjellel érti ez az ex-szocialista politikus, ugyanis a következő mondatban már arról ír, hogy „Orbánék meghajoltak”. A felvetés több ponton is problémás, hiszen a kiszivárgott információk szerint semmilyen elmozdulás sem történt az álláspontok terén, ugyanakkor szintén érdekes, hogy vajon miért élné meg sikerként a baloldali politikus, ha a magyar kormányzat „meghajolna” egy szupranacionális szervezetnek, amely ideológiavezérelt és súlyos központosítási hadjáratba kezdett. A kérdés persze költői.
Legalább annyira, mint Cseh Katalin írása, amelyben (ismét) arról értekezik, hogy az uniós forrásokat nem a kormányhoz, hanem „az emberekhez” kell eljuttatni. Ha a kedves Olvasóban felmerülne, mégis milyen „emberekre” gondolt a Momentum politikusa, egészen terjedelmes olvasmányokkal szolgál a közelmúlt irodalma. Ja, és persze a területi támogatások, vagy a vállalkozások (árnyékos) támogatásáról is olvashatnak a kicsit lila, kicsit vörös, de saját Eva Kailinkkel összefüggésben.
Különösen érdekes egyébként az is, hogy a megállapodást követően Cseh Katalinnak már csak „aprópénz” a több ezer milliárd forint, ami megnyílhat hazánk előtt, míg korábban arról szóltak a momentumos gyászjelentések, hogy a pénzek nélkül most már aztán tényleg vége lesz idehaza mindennek is.
A valósághoz kötődő utolsó szálat azonban Dobrev Klára, aki szerint Orbán „megalázó vereséget szenvedett”, az EU pedig nem fizeti ki a forrásokat. Árnyékgondolatainak kifejtésében egészen odáig eljut, hogy kifejti: valójában az unió „megvédte” a Magyarországnak járó forrásokat azzal, hogy nem fizette ki. Csakhogy a Dobrev Klárán kívül mindenki által érzékelt valóságban megszületett a megállapodás, a korrupcióról és a „trükkök százairól” pedig inkább a kalapost kellene kérdezni, ha egyszer véget ér az utazás a szemlőhegyi nyúlüregben.
Fotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS