Bár ma is nagyszerűen játszott a katari világbajnokságon történelmet író Marokkó, végül meg kellett hajolniuk a nagyobb tudás előtt: Franciaország győzött, így a négy évvel ezelőtti diadal után lehetőséget szereztek arra, hogy megvédjék címüket! Marokkó a mai veresége ellenére tovább írhatja a futballtörténelmet, mert ha a szombati bronzmeccsen legyőzi Horvátországot, azzal a vb-k történetének első afrikai érmét szerzik majd meg.
Két teljesen ellentétes előéletű csapat találkozott ma este a katari labdarúgó-világbajnokság második elődöntőjében. Franciaország címvédőként érkezett az idei seregszemlére és annak ellenére is az egyik legfőbb aranyvárományosnak számítanak, hogy alapembereik közül többen vagy el sem tudtak utazni Katarba, vagy a torna közben kényszerültek elhagyni a csapatot. A franciák hozták is mindazt, amit előzetesen várhattunk tőlük, hiányzóik ellenére a döntőbe jutásért léphettek pályára ma este.
Ezzel szemben Marokkó klasszikus „sötét ló” volt a vébé előtt, mert bár előzetesen sokatmondó lehetett, hogy keretükben több mint egy tucat topligás játékos van, mégis kijelenthető: aligha várta őket bárki is a négy közé. Mégis itt vannak és minden képzeletet felülmúló szereplést produkáltak már eddig is, hiszen legyőzték Belgiumot, Spanyolországot, majd Portugáliát is, így teljesen jogosan és megérdemelten érték el minden idők legjobb afrikai eredményét.
A mai mérkőzésre további játékosok estek ki a franciáknál, hiszen Upamecano és Rabiot egyaránt lebetegedett, így nem számíthatott rájuk Didier Deschamps szövetségi kapitány. Helyükön Konaté és Fofana jutott szóhoz. Nem járt sokkal jobban Marokkó sem, mert a már hivatalosan megadott kezdőcsapaton kényszerült változtatni Valid Regragi az afrikai csapat trénere. A védelem tengelyébe jelölt Agerd ugyanis megsérült a bemelegítés közben és nem tudta vállalni a játékot. Helyére végül Dari került a csapatba.
Mindezek után Franciaország a Lloris – Koundé, Varane, Konaté, T. Hernandez – Fofana, Tchouaméni, Griezmann – O. Dembélé, Giroud, Mbappé felállásban, Marokkó pedig a Búnú – Hakimi, Dari, Szájsz, el-Jamik, Mazraui – Amrabat, Únáhi – Zíjes, el-Neszjrí, Búfál kezdővel vonult ki a mérkőzésre.
Első félidő
A mérkőzés kezdetén hamar vezetést szerzett Franciaország. Griezmann szerzett labdát a marokkói térfélen, Mbappé került lövőhelyzetbe, s bár mindkét próbálkozása levágódott a blokkról, a második lepattanót Theo Hernandez elvetődve, ballal a kapuba pattintotta (1–0). A marokkóiak becsületére legyen mondva, hogy a korán bekapott gól nem törte meg őket, mert a vb-n megszokott lendületes játékot láthattuk tőlük ezután is. Többször is megugrottak, veszélyeztettek, mi több, a 10. percben egyenlíthettek is volna, mert Únáhi ragyogóan bombázott a tizenhatos bal oldali sarkától, ám a bal sarokra tartó lapos lövését Lloris gyors vetődéssel szögletre ütötte.
Marokkó továbbra sem adta fel a támadásokat, Zíjes került kétszer is helyzetbe, ám sem szabadrúgásból nem talált kaput, sem akkor, amikor Búfál szöktetésével kiugrott. A franciák az első kontrájukból majdnem megduplázták előnyüket, Giroud lépett ki a bizonytalankodó marokkói védők között, és ballal, futtából bődületes kapufát rúgott. Mindenesetre ennél az esetnél is látszott, hogy a marokkói védelmet kissé elbizonytalanította a kezdő sípszó előtti kényszerű védőcsere.
Mégsem biztos, hogy ezért, hanem vélhetően egy újabb sérülés miatt, de a 21. percben máris cserélt Valid Regragi, lehozta a csapatkapitány Szájszt, akinek helyére Amallah állt be. Néhány marokkói támadás után – amelyekből az Únáhi lövéséhez hasonló veszélyes helyzet egyszer sem alakult ki – ismét a franciák szerezhettek volna gólt. A 35. percben Mbappé ugrott ki, hatalmas helyzetben lőtt, Búnú bravúrral védett, a kipattanó után pedig Giroud találhatott volna be, de kissé elkapkodta és mellé bombázott. Öt perccel később Griezmannt szerelték az utolsó pillanatban, már a marokkói büntetőterületen belül.
A félidő utolsó néhány perce ismét a marokkói csapaté volt, sőt, a 44. percben kis híján egyenlítettek egy szöglet után, amikor Zíjes beívelése után el-Jamik ollózott gyönyörű mozdulattal, ám lövése a kapufa és Lloris együttes közreműködése eredményeként kifelé pattant. Pedig micsoda gól lett volna! Még két szabadrúgás és egy remek Lloris-mentés fért bele az első félidőbe, amelynek lefújásakor ugyan Franciaország vezetett, de egyértelműen benne volt a levegőben a marokkói egyenlítés.
Második félidő
Marokkónál újabb sérülés történt az első játékrészben, ami ismét cserével járt: Mazraui számára ért véget a világbajnoki elődöntő, Attijat Allah érkezett a helyére. És a kényszerű csere akár egyenlíthetett is volna, mert az 53. percben Zíjes sokadik kitűnő beadása után ordító helyzetbe került, de rosszul találta el. Egy perccel később annál jobban lőtte be középre a labdát, ám felszabadítottak a francia védők. Az 57. percben „brazilos” passzolgatással kerültek helyzetbe a marokkóiak, de a végén még lövés sem lett a dologból.
A 66. percben változtatott először Didier Deschamps, Giroud jött le, helyére Thuram állt be, és ugyanebben a percben cserélt Marokkó is, el-Neszjrí és Búfál jött le, akiket Hamdállah és Abuhlal váltott. A cseréket követő percek inkább a franciák fölényét hozták, és ez a fölény rövidesen góllá is érett, mert a 83. percben Thuram és Mbappé cselezgetése után utóbbi passzából az éppen frissen pályára lépett Kolo Muani elé került a labda, aki pár lépésről a marokkói kapuba továbbított (2–0). Ezzel eldőlt a mérkőzés, mert annak ellenére, hogy voltak Marokkónak nagyszerű periódusai a meccsen, nem látszott annak lehetősége, hogy innen még ki tudnak egyenlíteni.
A hátralévő percek – beleértve a játékvezető által elrendelt hatperces hosszabbítást is – újabb gól nélkül teltek el, amellyel eldőlt, hogy a címvédő ismét eljutott a világbajnokság döntőjéig. Hogy sikerül-e neki a régen látott bravúr, és hatvan év után lesz-e újra címvédés, vasárnap derül ki. Mindenesetre Marokkó már most is történelmet írt azzal, hogy a négy közé került, amelyre felteheti a koronát azzal, ha Horvátország ellen győz és megnyeri Afrika első világbajnoki érmét.
Vezető kép: a FIFA hivatalos, világbajnoki Twitter-fiókja
Facebook
Twitter
YouTube
RSS