Kozma Imre irgalmas rendi szerzetes, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapítója volt a rendhagyó, ünnepi Polbeat vendége, amelyben Ábrahám Róbert nemcsak Imre atyával, hanem a PestiSrácok.hu kollégáival is beszélgetett az ünnepi várakozást beárnyékoló súlyos kérdésekről, háborúról, Isten elhagyásáról, Európa meghasonlásáról, illetve – a máltai rend kiadójának egy új könyve apropóján – Joseph Ratzinger emeritus pápa megkérdőjelezhetetlen igazságáról. Kozma Imre atya bevezetőül elmondta: a legszebb része az évnek mégiscsak a karácsonyi készülődés; egy papnak a legfontosabb dolga, hogy ilyenkor még közelebb kerüljön a hívekhez és ki tudjon mondani olyan igazságot, amelynek révén a találkozás az emberek és Isten között létrejöhet. Majd a háborúról elmélkedve feltette a kérdést: “Imádkozzunk a békéért, és közben küldjük a fegyvereket, hogy öljék egymást? Ez hatalmas ellentmondás! Mi, magyarok a testvérnépek háborújában nem állhatunk egyik vagy másik oldalra. Már csak azét sem, mert Isten az oroszokat éppúgy szereti, mint az ukránokat. Nekünk nincs jogunk ítéletet mondani, de imádkoznunk kell a békéért és minden segítséget meg kell adni a bajba jutott embereknek.”
Az Istennel való találkozás azért olyan fontos, mert a legfontosabb üzenetet hozza el hozzánk, mégpedig azt, hogy “szeretlek!” Minden embert ez az egy kijelentés igazol: ez az emberlétünk hitelesítése. Hiszen akit szeretnek, azt megszabadították a magánytól, és ennek a folytatása az, hogy emberek egymásra találnak, majd még tovább lépve az emberek egymásért áldozatot is tudnak hozni
– érvelt Kozma Imre atya a Polbeatben. A diktatúrában a kommunisták által üldözött, majd a keresztény világ egyik legsikeresebb segélyszervezetét létrehozó Imre atya Ábrahám Róberttel és a PestiSrácok.hu munkatársaival, a Polbeat törzsnézőivel beszélgetve fejtette ki, hogy keresztény, magyar emberként hogyan állhatunk hozzá a háborúhoz:
Ezt a kérdést nem az egyház és a hívek rendezhetik el, mert ez egy politikai kérdés. Mi kialakíthatjuk a magunk állásfoglalását, de a keresztény válasz ebben a helyzetben sajnos egy nagyon halovány válasz, miszerint a “rosszat rosszal nem lehet gyógyítani”. Természetesen a keresztények békére vágynak, viszont ebbe a háborúba nem tudunk beleszólni. Mondják, hogy imádkozzunk, de ez önmagában nem segít, mert az Isten nem csodatevőként, hanem az imádkozó emberek tettei révén akar jelen lenni a világban. Általunk van csoda, ha az ember megteszi, amit megtehet, akkor az Isten hozzáteszi a magáét. Ebben a helyzetben csak azt mondhatjuk, amit a miniszterelnökünk is: ez két testvérnép háborúja, amibe nem bonyolódhatunk bele, felelőtlen döntés akármelyik oldalra odaállni. Legyünk őszinték: a kifejlethez semmit nem tudunk hozzátenni, de egyet igenis tudunk tenni, odaállni a bajba jutott emberek mellé. A hazai segélyszervezetek, köztük a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a kormány és nagyon sok segítő az ország eddig legnagyobb humanitárius misszióját hajtja végre. Ez nagyon fontos, de mást aligha tehetünk.
Kozma atya a Máltai Szeretetszolgálat alapítójaként a rendszerváltoztatás óta jelen van Kárpátalján, a segélyszervezet már a két évtizeddel ezelőtti tiszai árvízkor 100 házat épített újjá. Az atya a helyben szerzett tapasztalatokból is kiindulva egyetértett felvetésünkkel, hogy a háborúnak vannak túszai is, köztük a kárpátaljai magyarok és ruszinok, akikre most a korábbinál is több szenvedést és megaláztatást mér az ottani kormányzat:
Éppen ezért, és az ő védelmünkben sem szabad állást foglalni. Könnyű mondani, hogy agresszor meg szenvedők, de a helyzet, mint látjuk, ennél sokkal bonyolultabb.
Magyarország a keresztény Európa első jogállama
Kozma Imre atya arról is elmélkedett, miért rendkívüli ajándék, hogy Szent István király országa vagyunk:
Európában évszázadokon keresztül az egyetlen jogállam a Szent István-i Magyarország volt. A mi keresztény örökségünk alapvetően Szent Istvánból fakad, aki nemcsak apostoli király, hanem apostol volt, nem véletlenül küldött neki a pápa, mint a hit emberének, kettős kereszttel ékesített koronát. István király országa két alapon nyugszik: a magyar nemzettudaton és a kereszténységen. Legyünk büszkék arra, hogy az emberi élet helyes koordinátarendszere Európában elsőként Magyarországon jelent meg. Gondoljunk arra is, hogy Szent István Isten színe előtt vállalt felelősséget a nemzetért. Mert ki előtt is volnánk felelősek, ha nincs Istenünk? Hogy fogja megtanulni az Isten nélkül élő ember, hogy a szabadság arra való, hogy jót tegyünk? A mai európai vezetők sajnos épp ezt a szellemi örökséget tagadják meg.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS