Bár az EU a demokrácia őreként tekint saját magára, most mégsem hatja meg őket, hogy Magyarország az unióban egyedüliként kérte ki a polgárai véleményét arról, hogy mit gondolnak az Oroszország elleni szankciókról. Arra emlékeztették inkább a magyar kormányt, hogy a másik 26 tagállamot kell meggyőzniük a szankciók eltörléséről. Ugyanakkor feltűnt a bizottságnak, hogy “csak” 1,4 millió ember foglalt állást a konzultáció keretein belül, ami úgy tűnik számukra nem mérvadó.
A magyar kormányszóvivő, Szentkirályi Alexandra szombaton, a Facebookra feltöltött videóban számolt be arról, hogy a megkérdezettek 97 százaléka elutasítja az unió Oroszország elleni szankcióit, amelyek a kormány szerint súlyos károkat okoznak. A felmérésben, aminek semmilyen jogi vonzata nincs, 1,4 millió ember vett részt.
Az Euronews tudosítója arról érdeklődött az Európai Bizottság sajtótájékoztatóján, hogy hajlandó-e az EU teljesíteni a felmérésben résztvevők akaratát, és visszavonni az Oroszország elleni szankciókat. Peter Stano szóvivő közölte, hogy a Bizottság értesült a nemzeti konzultáció eredményéről, és a résztvevők alacsony számáról is. Majd emlékeztetett arra, hogy az összes szankciós döntést a tagállamok hozzák egyhangúlag.
Peter Stano felidézte, hogy eddig kilenc szankciós csomagot fogadtak el a tagállamok, ők döntenek arról, milyen gazdasági büntetőintézkedések legyenek, és hogy mikor és milyen körben legyenek azok alkalmazva. Majd kiemelte:
Ezek azt tükrözik, hogy az unió Ukrajna mellett áll gazdaságilag, pénzügyileg és abban is, hogy nyomás alatt tartjuk Putyin rezsimjét a szankciók és a nemzetközi elszigeteltség által.
Majd hozzátette: a szankciók felülvizsgálata, módosítása, illetve az esetleges újabb szankciók elfogadása is a tagállamok kezében van.
Peter Stano emlékeztetett arra, hogy ha a magyar kormány módosítani szeretné a szankciókat vagy esetleg eltörölni azokat, akkor erről a 27 tagállamnak kell döntenie egyhangúlag.
Ha lesz döntés a szankciók következő köréről, vagy a meglévő szankciók módosításáról, az a 27 tagállam közös döntése lesz, amit egyhangúlag kell meghozni.
Jelenleg Magyarország az egyetlen uniós tagállam, amely a büntetőintézkedések eltörléséért kampányol, mivel láthatóan mély nyomokat hagy a szankciók által kialakult energiaválság a kontinensen.
Forrás: Euronews, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS