Szijjártó Péter külügyminiszter most először vett részt a Világgazdasági Fórumon Svájcban, ahol a Kelet és Nyugat közötti együttműködést hangsúlyozta. Szerinte ez Magyarországnak gazdasági és nemzetbiztonsági érdeke is. Szavait döbbenten hallgatták, főként, amikor arról beszélt, hogy amíg a politikai kommunikációban erőteljes szétválasztódásról beszélnek, addig a valóság az, hogy nagyon is erős összekapcsolódás van közöttük. A beszélgetés rögtön pengeváltással kezdődött, amikor arról kérdezték, hogy azzal akarja-e elfogadtatni a szabadságjogok állítólagos csorbulását, a magyar politikai modellt a kormány, hogy Magyarország megkerülhetetlenné válik az európai autóiparban. A magyar tárcavezető a CNBC-nek is nyilatkozott.
Davos kicsit olyan, mint az ENSZ Közgyűlés, több megbeszélést is le lehet bonyolítani viszonylag rövidebb idő alatt, úgyhogy az interjúk mellett jutott idő hat vállalatvezetőre és három külügyminiszter kollégára is
– írta Szijjártó Péter közösségi oldalán a davosi világgazdasági fórummal kapcsolatban. Hozzátette: Ignazio Cassis svájci és Ilja Darcsiasvili georgiai kollégával alapvetően az országaik Európai Unióval történő együttműködéséről tárgyaltak. Szavai szerint:
Mi, magyarok rendkívül rossz döntésnek tartottuk, hogy Ukrajnával és Moldovával ellentétben Georgia nem kapta meg a tagjelölti státuszt. Azt próbáljuk elérni, hogy ezt a hibát az Európai Unió még idén kijavítsa, annál is inkább, hogy Georgia számos stratégiailag fontos kérdésben partnere az Uniónak. Így van ez a kritikus fontosságú energiaellátás területén, hiszen nemrégiben írtuk alá az azeri-georgiai-román-magyar-EU megállapodást a Kaszpi-tengeri zöld villamosenergia Európába szállításáról.
Majd arról írt:
Mindezek mellett a mostani kihívásokkal teli helyzetben az EU javára válna a Svájccal való együttműködés is, de sajnos Brüsszel ezen a területen sem lépked gyorsan előre. Ignazio barátomnak elmondtam, hogy a migrációs nyomás továbbra is növekszik és súlyos problémát jelent, de biztosítottam arról, hogy Magyarország nem engedi tovább Európa belseje felé az illegális bevándorlókat.
Pengeváltással kezdődött a fórum
A geopolitikai blokkok közötti konfrontáció mindig rossz azoknak, akik két tömb között helyezkednek el földrajzilag
– mondta Szijjártó Péter a Deglobalizáció vagy reglobalizáció? című panelbeszélgetésen, és a hidegháborút hozta fel példának. Szerinte kulcsfontosságú, hogy fennmaradjon a kommunikáció a felek között, mert a közép-európai régió szempontjából a következő időszak sokkal rosszabb lehet, mint a hidegháború volt.
Értem én, hogy több száz vagy ezer kilométerről ez máshogy néz ki, de Oroszország része a realitásnak, és minél közelebb van hozzá egy szereplő földrajzilag, annál inkább az
– mondta.
A kelet-nyugati együttműködés elnehezülése a lehető legrosszabb hír Közép-Európának, a geopolitikai blokkok közötti konfrontációnak ugyanis mindig a két tömb határán fekvő államok a vesztesei
– közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden a davosi Világgazdasági Fórumon. Az amerikai–kínai konfliktusról elmondta, hogy a politika részéről határozott erőfeszítések vannak arra, hogy a nyugati gazdaságot leválasszák Kínáról, azonban a fizikai valóságban, a magánszektorban ennek nincsen semmi jele, sőt, épp ellenkező folyamat látható. Példaként hozta fel Magyarországot, amely a nyugati és keleti cégek találkozási pontjaként rendkívül lényeges szereplőjévé vált mára az elektromos autóiparnak. Majd kiemelte, hogy a világ tíz legnagyobb elektromos akkumulátorgyártója közül hét kínai, termékeikre pedig a nyugati autómárkáknak is nagy szükségük van.
Mi vagyunk az egyetlen kapcsolódási pont Németország és Kína mellett, ahol a három top német autógyárnak van vagy lesz gyára. A nyugat-európai gyárak engem hívnak, hogy minél több kínai beszállítót, elektromos akkumulátorgyártót és alkatrészgyártót hozzanak Magyarországra, hogy minél közelebb legyenek hozzájuk, mert ez a siker titka és kulcsa. Tehát míg fizikai, politikai szinten erős szétválasztódást látok, addig az a valóságban nagyon is erős összekapcsolódás van
– húzta alá Szijjártó Péter.
Azt gondolom, hogy három olyan ügy van, amely gyökeres változást hozhatna. Az első, hogy visszatér-e a kölcsönös tisztelet a nemzetközi politikai kapcsolatokba vagy sem, mert sajnos az utóbbi időszakban a kölcsönös tisztelet teljes hiányát tapasztaltuk. A második, hogy mindenki megérti-e, hogy nem írhatja felül a fizikai realitásokat az ideológiai vagy politikai megközelítés. A harmadik, hogy nyitva maradnak-e a kommunikációs csatornák azok között, akik nem szívesen beszélnek egymással
– jelentette ki. Szijjártó Pétertől a közönség soraiból megkérdezték, hogy azzal akarja-e elfogadtatni a szabadságjogok állítólagos csorbulását, a magyar politikai modellt a kormány, hogy Magyarország megkerülhetetlenné válik az európai autóiparban.
Ez a politikai vita 2010 óta tart. Kormányunk egyértelműen nem a liberális mainstreamet képviseli, hanem jobboldali, patrióta és kereszténydemokrata, ami nem szokványos jelenség Európában
– közölte, mondván, hogy a liberális fősodor ezért mindig is bírálni fogja a vezetést, de azt tiszteletben kell tartani, hogy az utóbbi négy választást a kormánypártok toronymagasan megnyerték.
A hétfő óta zajló eseményen több mint száz ország képviselői, köztük 50 állam- és kormányfő és 110 milliárdos vesz részt, hogy megvitassák a világot sújtó élelmiszer-, energia- és egyéb válságok megoldásának módjait. Oroszország idén nem kapott meghívást a háborús agressziója miatt. A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Deglobalizáció vagy reglobalizáció? című panelbeszélgetésen hangsúlyozta, hogy hazánknak és a közép-európai térség egészének alapvető nemzetbiztonsági és gazdasági érdeke lenne a pragmatikus, kölcsönös tiszteletre és előnyökre alapuló együttműködés Kelet és Nyugat között. Rámutatott, hogy ez 2021 végéig jórészt reális forgatókönyv volt, de a tavalyi év elejére egyre inkább nyilvánvalóvá vált, hogy törés lesz a kapcsolatrendszerben, ami a régió számára a lehető legrosszabb hír. Szijjártó Péter aláhúzta, hogy az eurázsiai együttműködés jó alapja volt a gazdasági fejlődésnek, de ez mára távoli álommá vált.
Szijjártó Péter a CNBC-nek is nyilatkozott:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS