A magyarok egyik meghatározó feladata, hogy ezt a szellemi jelenséget és lelki örökséget átadják a következő nemzedékeknek, nem csupán Magyarországon, hanem Európában is, ezzel pedig megalapozzák a következő nemzedékek önrendelkezését és cselekvőképességét – mondta Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter a veszprémi Pannon Egyetemen, a Himnusz születésének kétszázadik évfordulója alkalmából tartott rendezvényen.
Veszprémben a múlt hétvégén ünnepélyesen is megkezdődött a Európa Kulturális Fővárosa Program egész éven át tartó eseménysora. Nemcsak Veszprém városában, hanem az egész régióban kultúránkat, értékeinket felmutató rendezvények várják a helyi és messziről ide érkező közönséget. Az EKF programok egyik fontos helyszíne a Pannon Egyetem, mint a térség meghatározó tudásközpontja. Veszprémben Nyáry Krisztián és Bősze Ádám A nagy Himnusz sztori című népszerű előadásával emlékeztek meg nemzeti himnuszunk születésének kétszázadik évfordulójára.
A rendezvényt Csák János kulturális és innovációs miniszter köszöntőjével nyitották meg, aki a magyar szellem és lelki örökség fontosságát hangsúlyozta. A miniszter emlékeztetett, milyen rendkívüli év is az idei, amikor amellett, hogy nemzeti himnuszunk kétszáz éves, a magyar irodalom két meghatározó alakja születésének jubileumát is ünnepeljük: kétszáz éve született Petőfi Sándor és Madách Imre is. Csák János Babits Mihály szavait idézve azt mondta, a “magyar szellemi jelenség” és a “lelki örökség” az, ami összeköti a magyar irodalom géniuszait, Kölcseyt, Petőfit és Madáchot; az ő életművük testesíti meg mindezt.
A magyarok egyik meghatározó feladata, hogy ezt a szellemi jelenséget és lelki örökséget átadják a következő nemzedékeknek, nem csupán Magyarországon, hanem Európában is, ezzel pedig megalapozzák a következő nemzedékek önrendelkezését és cselekvőképességét
– jelentette ki a miniszter, majd arról beszélt, hogy a spirituálisan és szellemileg megalapozott magyar államiság megőrzésének a Kárpát-medencében mi volt a kulcsa az elmúlt 1100 évben.
Európa is akkor boldog, és akkor sikeres, amikor hű ahhoz a szellemi jelenséghez, amely kialakította, és ahhoz a lelki örökséghez, amelyet őseinktől örököltünk. A magyarok azt mondják, ez az Isten, család, haza egysége, ami a magyar nemzetet már 1100 éve – harminchárom nemzedék óta – képessé tette arra, hogy kialakítson, alakítson, és megőrizzen a Kárpát-medencében egy anyagilag, spirituálisan és szellemileg megalapozott államiságot
– jelentette ki a miniszter. Kifejtette, hogy család nélkül nincs nemzet, család nélkül nem tudnak kialakulni a kötődések.
A nemzet, a haza azt jelenti, hogy közösen meg tudjuk teremteni az alkotó élethez szükséges békét és biztonságot. Isten pedig értelmet, távlatot és reményt ad ahhoz, hogy el tudjuk viselni a sok jót, amit kapunk és túléljük a szenvedéseket is
– jelentette ki Csák János.
Vezető kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS