Negyedik alkalommal adták át a Lovas István-sajtódíjat, amelyet idén volt kollégánk, Mező Gábor kutató-újságíró, A Hálózat nevű portál létrehozója vehetett át. A díjazottat Borvendég Zsuzsanna történész, a Magyarságkutató Intézet tudományos munkatársa méltatta, aki szerint nagy szükség van Mező leleplező írásaira, aki elől egy kollaboráns sem menekülhet.
A Veritas Történelemkutató Intézet és Levéltár adott otthont a Lovas István-sajtódíj átadó ünnepségének. Kondor Katalin, a Lovas István Társaság elnöke nyítóbeszédében elmondta: lényeges kritériuma a kiválasztásnak, hogy akinek a díjat odaítélik, az fiatal legyen.
Borvendég Zsuzsanna laudációjában Márai Sándor szavait idézve elmondta, hogy ha egy írót támadás ér, akkor őt semmi és senki más nem védheti meg, csak az írásai.
Gábor az igazat írja és nem riad vissza az életveszélyes helyzetektől sem
– jegyezte meg, hozzátéve:
Még a tévémaci sem tudta átverni, aki kiszolgálta az akkori kor hatalmát.
Kiemelte, hogy Mező hálózatokkal foglalkozó munkái a tényeket rögzítik. Borvendég Zsuzsanna emlékeztetett a kommunista hatalom alatt történt körömtépésekre, a csengőfrászra, a kegygazdálkodásra, amelynek mindenki részese volt, aki ebben a korban élt, ki így, ki úgy.
A legveszélyesebb az volt, amikor sokan azt hitték, ez normális, a kor jellegzetessége
– emelte ki.
A sejtjeinkbe égették, hogy az abszurd a normális
– jegyezte meg, hangsúlyozva, hogy a bűnösök nevét ugyan kimondták, de a számonkérés elmaradt. Majd hozzátette:
Gábor az igazat írja, nemcsak a valódit, és ezt leleplező éllel teszi. Mindenkit kész pellengérre állítani, egyik kollaboráns sem menekülhet kifinomult tollhegyétől.
Írásaival Mező Gábor Pandóra szelencéjét nyitogatja, annak érdekében, hogy a bent rekedt reményt kiengedje. A történész végezetül megjegyezte:
Gábor egy olyan útra lépett, amire kevesen mertek lépni, akik pedig mertek, azok nem sokkal később feladták. Szükség van Gábor tollára, leleplezéseire. A jelenükről szól minden egyes írás A Hálózat oldalán.
Mező Gábor pályafutását sportújságíróként kezdte, hosszú évek óta viszont a történészek világában érzi otthon magát. Korábban dolgozott a Magyar Hírlapnak és a Hamvas Intézetnek is, később pedig portálunk, A Hálózat című rovata tartozott a keze alá, amely a Pesti TV-ben egy külön műsorrá nőtte ki magát. Több dokumentumfilmnek is az írója, mint például a Külkeres maffiának, amely az impexek működését mutatja be, vagy a Szétszakadt Magyarországnak, amelyet a Lakiteleki Filmszemlén különdíjjal jutalmaztak és ami arra keresi a választ, hogy miért élünk még mindig ilyen frusztrált, polgárháborús országban, és miért esett egymásnak az urbánus és a népi ellenzék a rendszerváltás idején. Mező Gábor nevéhez kötődnek továbbá az Ellopni a lelket, megtörni a testet, valamint A média lenyúlásának titkos története című könyvek.
A PestiSrácok.hu mindig engedett szabadon írni
Mező Gábor megköszönte a díjat, majd arról beszélt, hogy a kilencvenes években nagyon könnyű volt lejáratni egy újságírót, politikust. Kádár Jánost idézve a kommunista kor szellemét elevenítette fel, miszerint „aki nincs ellenünk, az velünk van”. Ez azt jelentette, hogy vagy „befogod a pofád, vagy velünk vagy”.
Így is, úgy is mi nyerünk
– magyarázta Mező Gábor a kádári módszer lényegét. Lovas Istvánra és az akkori ellenállókra visszaemlékezve megjegyezte, hogy ők hatalmas ellenszélben dolgoztak, voltak, akik szinte ingyen, voltak, akik kis, szinte ismeretlen lapokba írtak, de olyanok is, akik feladták. Közös alapvetésnek nevezte viszont a hazaszeretetet, a nyitottságot, a tanulni vágyást és régi értékeink megbecsülését. Majd arról beszélt, hogy a kommunista elit a magyar nemzetet tette felelőssé mindenért, ami akkor történt.
Kikérjük magunkat, hogy mindenkit mindenkivel összemossanak. Legyenek felelősök, legyen tisztázott múlt, megbékélés a holtaknak
– hangsúlyozta. Végezetül köszönetet mondott családjának a támogatásért, megjegyezve, hogy a PestiSrácok.hu-nál lett belőle valaki, amit testvérének, Huth Gergelynek, portálunk főszerkesztőjének köszönhet, aki engedte szabadon írni még akkor is, amikor cikkei inkább vittek, mint hoztak.
A Lovas István Társaság 2019-ben alakult azzal a szándékkal, hogy megőrizze és továbbadja mindazon értékeket, amelyeket az ország egyik legnépszerűbb újságírója képviselt. Az alapítók elsődleges célja Lovas szellemi örökségét ápolni, gondozni, illetve bemutatni, milyen szakmai és erkölcsi mércét képviselt ő. A társaság tagjai szeretnék előmozdítani a nemzet sorskérdéseivel, politikai életével kapcsolatos, nemzeti értékeket védő, tisztességes sajtómunka nagyobb megbecsülését is, valamint az ezt a szellemet képviselő alkotók együttműködését és érdekeinek védelmét. Céljuk az is, hogy a határon túli magyar nemzeti közösségek megmaradását segítsék. A társaság díjat alapított, amelyet minden évben olyan újságírónak ítélnek meg, aki azt az értéket képviseli munkájában, mint a 2018-ban elhunyt Lovas István.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS