Az idei a legek éve a veszprémi Pannon Egyetemen, részben, mert összesen mintegy 15 milliárd forintból akkora fejlesztés van folyamatban az intézményben, amire fennállása óta még nem volt példa. Másrészt olyan unikális programokkal készülnek, amelyek a hallgatói szolgáltatások terén mérföldkőnek számítanak a magyar felsőoktatás átalakulásában – hangzott el az intézmény évértékelőjén. A Pannon Egyetemnek saját egyetemi fesztiválja is van, a VEN, ezen kívül az idén a királynék városának egyeteme lehet az EFOTT házigazdája is. A legnagyobb egyetemi fesztivál “gazdái” szerint a veszprémiek olyan pályázattal nyerték el az idei rendezési jogot, amely meghaladja a kor szellemét. “Ez pedig azt mutatja, hogy a Pannon Egyetem vezetése messzire lát a jövőben” – jegyezte meg az EFOTT fesztiváligazgatója.
A Pannon Egyetem különleges helyzetben van az idén, mivel ezúttal Veszprém Európa Kulturális Fővárosa, és ezáltal fókuszba kerül a város tudásközpontja, egyeteme is. Az EKF-nek köszönhetően fejlesztési forrás is több jutott az intézménynek, és olyan saját programelemekkel tud része lenni a programnak, amelyek nemzetközi figyelmet irányíthatnak az egyetemre. Ez is a céljuk; az egyre romló demográfiai adatokat és a növekvő munkaerőpiaci igényeket ugyanis külföldi hallgatókkal szeretnék megtölteni. Erre jók az esélyeik annak fényében, hogy az elmúlt években a Pannon Egyetem több, a világ legjobb egyetemeit jegyző táblára is felkerült.
Kiváló eredményeket tud felmutatni a Pannon Egyetem, oktatói minőségben és kutatásokban is. A nemzetközi rangsorokban évente sikerül újabb táblán megjelenni vagy feljebb lépni, ami nem sok egyetemnek sikerül
– mondta dr. Gelencsér András rektor. Hozzátette: a hazai rangsorban az oktatói kiválósági rangsorban másodikok az országban, hallgatói minőségben tizenegyedikek. Ugyanakkor a kibocsátott végzettek esetében, ahol elhelyezkedési és bérmutatók adják az összehasonlítási alapot, ismét a másodikok. Ez pedig azt mutatja, hogy itt a legnagyobb a hozzáadott érték, magas színvonalú a képzés.
Ezt a minőséget, működési modellt jó ideje tartjuk. A hallgatói létszám stabil. Hazai és nemzetközi felsőoktatási térben szeretnénk jobban pozicionálni az egyetemet. Azt várjuk, hogy egy kvantumugrás következzen be
– fogalmazott a rektor. Kitért rá, hogy a szakmai profil is egyre jobban körvonalazódik. Markánsan elmozdultak a fenntarthatóság és a körforgásos gazdaság irányába, amelynek a központja szeretnének lenni. Komoly eredményként említette e téren, hogy a Mollal közös technikai fejlesztésekbe kezdtek. Gelencsér András hangsúlyozta, hogy napjaink energiaválsága valósággá tette azt, ami eddig sokaknak csak lózung volt. A fenntarthatóság kérdése ma már mindenkinek a bőrére megy; ezt érzik a fiatalok is, akik egyre nyitottabbak.
Nekünk nem kell magunkat zöldre festeni
– jegyezte meg a rektor, hiszen, mint mondta, ez irányú tevékenységük már több évtizedes múltra tekint vissza. 1974-ben a Pannon Egyetem volt az első az országban, ahol környezetvédelmi képzés indult, és környezetmérnököket is itt képeztek először.
Angolszász mintára zöld tanulóparkot létesítenek, amely Veszprém új belvárosa lesz egyben
A Pannon Egyetemen éppen két nagy beruházás zajlik. Az egyik a Zöld Campus, amely egy óriási zöld parkot jelent majd az egyetemmel a központjában a város közepén. A másik egy energetikai beruházás, amelyben egységes külsőt kap az intézmény minden épülete szigetelés után; kicserélik az összes nyílászárót és a teljes fűtési rendszert. Mindezek eredményeként a jövőben akár nullára csökkentenék a most még rendkívül magas energiaköltséget. A beruházások részleteiről Csillag Zsolt kancellár beszélt.
A ’23-as év a legek időszaka lesz az egyetem életében. Végre sikerül megvalósítani hogy az egyetem megjelenésében is XXI. századi legyen
– fogalmazott. A két folyamatban lévő beruházás összértéke 15 milliárd forint. A Zöld Campus megtervezésekor az angolszász tanulóparkokat vették mintaként, és cél volt az is, hogy kinyissák az egyetemet, beolvasszák a város vérkeringésébe.
Minden létező vízszintes felületet, ahol most aszfalt van, azt felbontjuk; ezek helyére vagy igényes térkő, vagy zöld felület kerül. Összesen 16 ezer négyzetméter felület újul meg a campus területén, ebből 15 ezer négyzetméter zöldfelület
– mondta a kancellár. Épül egy 200 férőhelyes mélygarázs, sportpályák, és egy olyan belvárosi közpark születik Veszprém új zöld városrészeként, amely minden korosztály számára vonzó lesz.
Az országban elsőként a Pannon Egyetem szakít a földgázzal
Az energetikai beruházás célja a földgázfelhasználás teljes kivezetése, és hosszútávon megújuló energiaforrásokkal az energiaköltségek pozitív nullára redukálása. A Pannon Egyetem épületei megépülésük óta nem voltak felújítva. Most valamennyi épületet hőszigetelik, felújítják a homlokzatot és új fűtési rendszert építenek ki. Dupla szintű hőszivattyús megoldással kizárólag villamosenergiával való fűtésre állnak át, az ország egyetemei között elsőként nullára redukálják a földgázfogyasztást. Csillag Zsolt rámutatott, hogy napelemek már most vannak az épületek tetején, de a hosszabb távú cél egy önálló napelempark létesítése, vagy olyan elképzelésük is van, hogy más intézményekkel együtt energiaközösséggé állnának össze, hogy fedezzék a campus teljes energiaszükségletet. A Zöld Campus idén nyár végére, a teljes homlokzati és energetikai felújítás 2024 harmadik negyedévének végéig készül el, de a földgázkiváltás már az idei évben megtörténik.
Első magyar solar boat világkupa: Monaco és Amszterdam után Balatonalmádi
A Pannon Egyetem az EKF Programhoz is számtalan unikális attrakcióval járul hozzá. Nyár végén például megrendezik az első Magyar Solar Boat Kupát, azaz napelemes hajóversenyt. A Monacói Nagydíj és az Amszterdami Nagydíj után a Balatonalmádi Nagydíjra érkeznek majd a világ legjobb solar boat-versenyzői. A Pannon Egyetemnek lesz saját csapata és már a saját hajót is építik.
Az idén rendezik meg a 30. Veszprémi Egyetemi Napokat, amely önmagában is kuriózum, hiszen kevés egyetemnek van saját fesztiválja. Ezen kívül 2023-ban Veszprém és a Pannon Egyetem lesz az EFOTT házigazdája is. A HÖOK elnöke, Eszterhai Marcell a közösségekben rejlő lehetőségek kiaknázására hívta fel a figyelmet. Egy egyetem színvonala, mint mondta, nagyban függ attól, hogy miként alakulnak az egyetemen beül a közösségek. Ez határozza meg, hogy a kibocsátottak későbbi életükben hogyan tekintenek majd vissza az egyetemen töltött éveikre. Mint mondta, a Pannon Egyetem az EFOTT megrendezésére benyújtott pályázatából kitűnt, hogy nagy hangsúlyt fektet ezekre a mikroközösségekre. Az EFOTT szerepe is az – jegyezte meg –, hogy a hallgatóknak legyen egy találkozási pontjuk. Ugyanakkor az EFOTT nem egy esti bulisorozat; kiemelt szerepet kapnak a nappali programok, ami olyan, mint egy nagy utcabál, kiállítókkal.
Az Univerzum a hazai felsőoktatást mutatja be, a sport-, a kulturális és karrierlehetőségekkel.
A Pannon Egyetem vezetői messzire látnak a jövőben
Az új házigazdával mindig új érték adódik hozzá a fesztiválhoz. Veszprémben ez az érték a kultúra lesz. A magyar kultúra szépségeit, hagyományait, tradícióit fogják megjeleníteni, de úgy, hogy az a mai Z-generáció számára vonzó legyen. Lasztovicza Gábor, az EFOTT fesztiváligazgatója azt mondta, az EFOTT egy eszköz is, amellyel olyan módon lehet megjeleníteni a hazai felsőoktatást, mint semmi mással.
A Pannon Egyetem a korszelemet meghaladó pályázatot tett le az asztalra, ami azt mutatja, hogy az egyetem vezetése messzire lát a jövőben. Olyan értékeket, kérdéseket feszeget a pályázatuk, amire mi is azt gondoljuk, hogy nagy hangsúlyt kell fektetni
– jegyezte meg Lasztovicza Gábor. Mint mondta, a Pannon Egyetem vezetése nagyon jól látja, hogy a hallgatói szolgáltatások döntőek a felsőoktatási intézményeknél. Ezek alapján is választanak egyetemet a hallgatók, és a szolgáltatások segíthetnek a lemorzsolódás csökkentésében is.
Átalakulóban vannak a hazai felsőoktatási intézmények, és ha még nem, akkor rá fognak kényszerülni. A demográfiai mutatók csökkennek, a munkaerőpiaci igény nő. Nyílik az olló, amit le kell tudni követni. Változtatni kell a merev képzési struktúrán, lehetővé kell tenni az átjárást az intézmények között
– reflektált Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora. Hozzátette: az intézményközi mobilitás elősegítése is célja az idei veszprémi rendezésű EFOTT-nak.
Fotók: Pannon Egyetem
Facebook
Twitter
YouTube
RSS