Ilyen információkat csak belsős forrásból tudhat az említett uniós tisztségviselő, amennyiben pedig ilyenekhez hozzáfér, az a tiltott tevékenység folytatását is felveti– fogalmazott a PestiSrácok.hu-nak Földi László, titkosszolgálati szakértő, miután a balliberális sajtó arról kezdett cikkezni, hogy a Magyarországot lejáratni próbáló legutóbbi jogállamisági jelentést jegyző Gwendoline Delbos-Corfield szerint a magyar szolgálatok Oroszországnak szivárogtatnak. Horváth József biztonságpolitikai szakértő szerint pedig az ilyen vádaskodások súlyos biztonsági és bizalmi kockázatot jelentenek Magyarország számára. Csütörtök délutánra kisebb diploamáciai és média botrány kerekedett Delbos-Corfield kijelentéséből, aki ennek nyomására visszakozott és elismerte, semmilyen bizonyítéka sincs, sőt már nem is úgy gondolta, amit mondott.
Gwendoline Delbos-Corfield, a Magyarországot természetesen ismét elítélő uniós jogállamisági jelentés összeállítója továbbra sem engedte el a gyötrő diktatúráról szóló nézeteit, sőt, emelte a tétet és kijelentette, hazánk biztonsági kockázatot jelent az EU számára, mivel a magyar szolgálatok Oroszországnak szivárogtatnak. Hogy ezt mire alapozza, nem derült ki, ezért a PestiSrácok.hu két hazai szakértő segítségével járt utána annak, hogy miképpen merülhet fel ilyen vád.
Horváth József: az ilyen kijelentések jelentenek biztonsági kockázatot
Úgy gondolom, akkor járunk el helyesen, ha a képviselő asszony kijelentését besoroljuk az eddigiek közé. Okkal, joggal merül fel a kérdés, hogy akkor vajon ő honnan értesült ezekről az információkról
– kommentálta a PestiSrácok.hu-nak Horváth József, biztonságpolitikai szakértő Gwendoline Delbos-Corfield Magyarországot támadó kijelentéseit. Hozzátette, a kijelentéssel egy újabb frontvonalat nyitottak meg, ezúttal a titkosszolgálatok mentén a Magyarország elleni politikai támadások sorában.
Aláhúzta továbbá, a szolgálatok minden kijelentést árgus szemekkel figyelnek, ezért egy magát “jól értesültnek” mutatni próbáló politikus kijelentései komoly, akár emberéletekben mérhető következményekkel járhat.
Földi László: Delbos-Corfieldet fel kell jelenteni
Földi László hírszerzési szakértő szerint a Delbos-Corfield által megfogalmazott vád csupán titkosszolgálati tevékenység mentén támasztható alá, ami felveti a lehetőségét, hogy az uniós tisztségviselő összeférhetetlen, tiltott tevékenységet folytat. A másik opció, hogy a képviselő kijelentése csupán egy blöffbe csomagolt politikai támadás. Bármelyik is a valóság, a szakértő szerint érdemes lenne megfontolni a feljelentés lehetőségét, hogy kiderüljön, honnan szerzi a politikus az információit.
A támadás egy Magyarország lejáratására tett kísérlet, ami minden alapot nélkülöz
– hangsúlyozta Földi, ugyanakkor megjegyezte,
helytelen lenne, ha nem lenne bizonyos szintű együttműködés.
Kifejtette, az egyes országok szolgálatainak diplomáciailag kiélezett időszakokban is kapcsolatot kell tartaniuk, ugyanis nem lehet csak formális szinten, a hivatalos kommunikációs csatornákon, esetleg a médián keresztül tájékozódni. Hozzátette, jelenleg nem biztos, hogy van a magyar és az orosz szolgálatok között bármiféle kapcsolattartás, de helyesnek tartaná a minimális érintkezést, ahogy a CIA és az orosz szolgálatok kapcsolattartását– ami közismerten folyamatos az ukrajnai háború ellenére is– szintén helyesnek tartja. Ennek hasznosságára példaként hozta fel a Lengyelországban még novemberben történt rakéta-incidenst, melynek kapcsán a CIA volt– orosz források alapján– az első, aki balesetről beszélt szándékos támadás helyett.
Magyarország az USA-nak sem adhat csak úgy, szövetségi alapon információt
–mutatta be az érme másik oldalát Földi kifejtve, az esetleges diplomáciai, politikai viták tükrében kockázatos, ha egy ország akár a legszorosabb szövetségeseinek is érzékeny információkat ad át. Éppen ezért szerinte teljesen kizárt, hogy éppen Oroszország kapna bármiféle információt Magyarországtól.
A jelentéstevő visszakozik
Gwendoline Delbos-Corfield szerdán a Népszavának nyilatkozva pontosította durva kijelentését és elismerte, semmiféle bizonyítéka sincs állításai alátámasztására.
Pontatlanul fogalmaztam, amikor az említett szivárogtatást említettem, amellyel kapcsolatban semmiféle bizonyítékom nincs, és remélem, hogy nem is ez a helyzet. A brüsszeli városházán tartott panelbeszélgetés résztvevőjeként arról beszéltem, hogy akad egy hely az Európai Unióban, ahol van tere az orosz beavatkozásnak. Van egy kormány, a magyar, amely nem megbízható partnere a többi tagállamnak az orosz-ukrán konfliktusban
–szól a visszakozás. Kíváncsian várjuk a hasonló nyilatkozatot az általa jegyzett, Magyarországot elítélő jogállamisági jegyzék kapcsán is.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS