Az Európai Unió 27 tagállamának képviselői szerdán találkoznak, hogy megvitassák az Oroszország elleni újabb szankciókat, amelyek várhatóan politikusokat, katonai vezetőket és további négy orosz bankot érintenek majd – írja a Reuters. Továbbá az EU új pénzügyi szankciókkal és kereskedelmi korlátozásokkal sújtaná Moszkvát, és megtiltaná, hogy orosz állampolgárok olyan európai vállalatok igazgatótanácsában üljenek, mint például az elektromos energiaszolgáltató cégek.
Számos politikus és katonai vezető ellen fogunk szankciókat bevezetni
– mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője múlt héten, a Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tartott csúcstalálkozó után. A politikus hozzátette:
Putyin elnök propagandistáit is célba vesszük, mert hazugságaikkal megmérgezik a közteret Oroszországban és külföldön egyaránt. A szankciós csomag több mint 10 milliárd euró értékű további exporttilalmakat fog tartalmazni.
Az Európai Bizottság a hétvégén tájékoztatta az uniós nagyköveteket a tervezett intézkedésekről. Lássuk, mit tartalmazhat a csomag:
- Négy orosz bank kizárása a SWIFT-rendszerből, köztük az ország legnagyobb magánbankja, a Mihail Fridman orosz-izraeli milliárdos által alapított Alfa-Bank is.
- 130 személy kerülne tiltólistára; ezek közé tartoznak az orosz katonai vezetők, az Oroszország által a megszállt ukrajnai területekre telepített tisztviselők, valamint az orosz állami médiának, például a Russia Todaynek dolgozó újságírók.
- Tiltaná, hogy orosz állampolgárok az EU kritikus infrastruktúrával foglalkozó vállalatainak, például az elektromos hálózatoknak vagy a gázszolgáltatóknak az igazgatótanácsában tevékenykedjenek.
- Az Ukrajnában használt iráni drónok gyártásában részt vevők feketelistára kerülnének.
- Felkerülne az importtilalmi listára az Oroszországból származó gumi és aszfalt.
- Tiltaná az uniós áruk, köztük teherautók, egyéb nehézgépjárművek, építőipari gépek, szivattyúk és más, az építőiparban használt berendezések Oroszországba történő kivitelét.
- Exporttilalmakat tartalmazna olyan elektronikai alkatrészekre vonatkozóan, amelyeket Oroszország fegyverek gyártásához használhat.
A szankciók kijátszása ellen Brüsszel azt is tervezi, hogy jegyzékbe vesz egy dubaji székhelyű hajózási társaságot, amelyet azzal gyanúsítanak, hogy segített Oroszországnak kijátszani az olajexportra vonatkozó szankciókat – írja a Politico. A cég vélhetően több orosz olajszállító tankhajót vásárolt, amelyek az orosz tulajdonú vállalatokkal szembeni uniós és nemzetközi szankciók miatt már nem szállíthattak olajat. Ezen kívül Alexander De Croo belga miniszterelnök nyomására belevehetik a 10. szankciócsomagba az orosz gyémántok tilalmát is. Az uniós nagykövetek szerdai találkozójukon tárgyalnak a csomag elfogadásáról.
Forrás: Reuters, Politico; Kiemelt kép: MTI/EPA/Olivier Hoslet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS