Az Index cikkezik arról, hogy az Arkansasi Egyetem kutatói jelenleg azzal vannak elfoglalva, hogy megfelelő rizst találjanak, amit majd a Marson el lehet vetni. Az élelmezési problémát ugyanis jelentősen hátráltatja, hogy alig található tápanyag a marsi földben, ellenben tele van perklorátokkal, amelyek viszont mérgezőek.
Az Arkansasi Egyetem kutatója, Abhilash Ramachandran égető kérdésre keresi a választ, jelesül, hogy milyen rizsát egyenek majd a marsi emberek. Mert ha már visznek oda vetőmagot, aztán felszántják a marsi traktorral a földet, mégsem vethetnek akármit bele a földbe, mert egyszerűen szólva szar a marsi föld minősége. És mérgező is. Tele van ugyanis perklorátokkal, amelyeket rakéta-üzemanyagként, tűzijátékokban és más pirotechnikában használnak a Földön. A kutatók megállapították, hogy azok a növények, amelyek nem pusztultak ki azonnal a szimulált mérgezett talajban, az OsSnRK1a és OsTOR nevű géneknek köszönhetik a túlélésüket, úgyhogy a tudósok most nekiállnak génszerkesztgetni, hogy legyen végre marsi rizs is. Csak érdekességként a cikk megemlíti, hogy az Amazonas mentén őshonos közönséges vízijácint tolerálja és perklorátmentesíti a talajt úgy, hogy közben a növényben halmozódik fel az anyag, csak hát a csóri vízijácint életszükségletei sem adottak a Marson, így ez egy teljesen felesleges információ volt.
A lényeg, hogy a kemény körülményeknek ellenálló rizzsel meglehet a kirakós egyik legnagyobb darabja: az oxigén, az élelmiszer, és ha rizskeményítőből készíthető betont is tudunk készíteni, akkor lesz hol lakni is
– összegzi a marsi rizstermesztésről szóló érdekfeszítő cikkét az Index, amelyből a rizskeményítőből készíthető betont, mint reális megoldást külön is kiemelnénk.
Forrás: index.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS