Döntött Novák Katalin köztársasági elnök a Hunnia-ügy jogerősen elítélt terheltjeinek kegyelmi kérvényéről. A végrehajtási kegyelmi határozatot már az igazságügyi miniszter is ellenjegyezte. A PestiSrácok.hu előre megírta: információink szerint már csütörtök este kinyílnak a börtönkapuk, és a másodfokú ítélet kihirdetését követően büntetése letöltésére bv-intézetbe szállított Budaházy György és öt társa kiszabadul. A PestiSrácok.hu elérte Budaházy Györgyöt telefonon. Azt mondta, hálásan köszöni az államfőnek, a miniszter asszonynak és mindazoknak, akik kiálltak mellette, bármit is tettek ügyükben az igazságtétel érdekében, kiálltak, aláírták a petíciót, vagy támogatták a családokat – enélkül nem sikerült volna. “Remélem, lesz alkalmam a haza szolgálatában meghálálni ezt a kegyelmet” – fogalmazott a gyurcsányi éra nemzeti ellenállásának vezetője, aki közel 15 éve tartó meghurcoltatás után szabadult ma, miközben a másik oldalt, a gyurcsányi hatalom képviselőit, a brutális rendőrterror kiagyalóit és kivitelezőit semmiféle érdemi retorzió nem érte. A PestiSrácok.hu stábja a váci börtön bejárata előtt várta a szabadulókat – nézze vissza Gulyás Áron kollégánk élő bejelentkezését Budaházy György és Nagy Zoltán első szabad perceiről, akikkel villáminterjút is készítettünk! (A másik három, terrorváddal elítélt, másfél évtizeden át meghurcolt társuk más börtönökből szabadult.)
A pápalátogatás hete különleges alkalom arra, hogy az államfő kegyelmezési jogkörével éljen. Ezért a köztársasági elnök arról döntött, hogy ebből az alkalomból széles körben ad kegyelmet. A köztársasági elnök mások mellett kegyelmet adott a Hunnia-perként ismertté vált ügyben jogerősen elítélteknek is, akik esetében a szabadságvesztés felfüggesztéséről döntött
– írta honlapján a Köztársasági Elnöki Hivatal a 17 órakor kiadott közleményben.
Április elején a több mint 50 közéleti szereplőből és művészekből tavaly ősszel megalakult Budaházy Bizottság az Igazságtételért Kondor Katalin, dr. Morvai Krisztina, dr. Gaudi-Nagy Tamás, ifj. Hegedűs Lóránt aláírásával és több mint 30 ezer támogató aláírással nyílt levélben kérte a köztársasági elnököt, hogy az eljárásban érintett további tíz személynek és családjaiknak is tegyék lehetővé a közel másfél évtizedes szenvedések, megpróbáltatások befejezését, az eljárás, illetve a jogerősen kiszabott büntetések végrehajtásának mielőbbi megszüntetését, továbbá a bűnügyi költségek alóli és a büntetett előélet következményei alóli mentesítést.
Tisztelt Köztársasági Elnök Asszonynak, mint a kegyelmi jogkör gyakorlójának és Tisztelt Igazságügyi Miniszter Asszonynak, mint az előterjesztésre és ellenjegyzésre jogosultnak most tíz család életéről kell dönteniük. Az érintett gyermekek közül a legkisebbek még csecsemők, a legnagyobbak egyetemisták, de az utóbbiaknak is nagy szükségük lenne Édesapjuk közelségére, különös tekintettel arra, hogy életük nagy részében nélkülözniük kellett őt, s komoly lelki fájdalmak között, bizonytalanságok közepette nőttek fel. A több mint 14 éve tartó eljárás életkilátásokat fenyegető hatásai miatt a gyermekvállalással kiváró egy elítélt, és két vádlott esetében pedig az általuk eltartott, a büntetőeljárás miatt megromlott egészségi állapotú, szépkorú felmenőikre is elviselhetetlen terheket jelent gyermekeik hányattatása
– állt a nyílt levélben, amelyhez azóta óráról órára csatlakoznak az újabb és újabb támogatók, pártállástól függetlenül, köztük közéleti szereplők, művészek, előadók, újságírók, műsorvezetők és politikusok, polgármesterek is.
Mint ismert, a Hunnia-ügy összesen 17 terheltje közül heten már korábban kegyelemben részesültek. Tíz vádlott esetében Novák Katalin akkor úgy határozott, a döntést a jogerős ítéletet követően hozza meg. Mivel négy vádlottnak lehetősége volt fellebbezni, az ő ítéletük még nem jogerős. Őket nem is tartóztatták le az ítélethirdetést követően. A többiek, akik már megkezdték büntetésük letöltését, úgynevezett végrehajtási kegyelemben részesültek most. Azok, akik jelen pillanatban is szabadlábon várják a harmadfokú eljárást, dönthetnek úgy, hogy visszavonják a fellebbezésüket. Ez esetben az ő másodfokú ítéletük is napokon belül jogerőre emelkedhet, a vádhatóság ugyanis annak ellenére nem fellebbezett, hogy még az első fokon kiszabott háromszoros, kétszeres büntetési tételeket is kevésnek tartották és súlyosítást kértek.
A Sándor-palota közleménye szerint az államfő büntetésük felfüggesztéséről döntött, ami azt jelenti, hogy az eljárás súlya a következő években még rajtuk marad, azaz nem mentesülnek teljesen. A kegyelem megadása és az azt követő szabadulás rendje a következő. A köztársasági elnök után a kegyelmi döntést az igazságügyi miniszternek kell ellenjegyeznie, majd a bíróság rendeli el az elítéltek szabadon bocsátását és küldi meg határozatát a BVOP-nek. Úgy tudjuk, hogy ez esetben rendkívül gyorsan lezajlott a folyamat. Novák Katalin délután írta alá a kegyelemről szóló döntést, amit 18 óra előtt már Varga Judit is ellenjegyzett.
Megkerestük Gaudi-Nagy Tamást, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat vezetőjét, Budaházy György egyik jogi képviselőjét, aki azt mondta: hatalmas jelentőségű, örömteli döntés, hogy végre véget érhet a gyurcsányi koncepció szerinti meghurcolt hazafiak kálváriája.
Az időzítés is kiváló, mivel ismert, hogy a Szentatya különösen szívügyének tekinti a meghurcoltak sorsát. Fontos emlékeztetni arra, hogy több mint 14 év eljárás után került sor erre az elnöki mentesítésre, miután az igazságszolgáltatás ebben az ügyben csődöt mondott
– fogalmazott az NJSZ vezetője. Gaudi-Nagy Tamás hozzátette: köszönetet mond minden érintett meghurcolt és hozzátartozóik nevében és mindazok nevében, akik hosszú évek óta küzdöttek velük, vagy akár mostanában csatlakoztak a szabadságért folytatott küzdelemhez.
Szeretnénk köszönetet nyilvánítani Novák Katalin elnök asszonynak és Varga Judit miniszter asszonynak, hogy ezt a bátor, igazságos és méltányos döntést meghozták
– hangsúlyozta a nemzeti jogvédő. Mint mondta, végre kinyílhat a tömlöcajtó a rabok számára, visszatérhetnek családjaikhoz és folytathatják a bíróság szerint is társadalmilag hasznos tevékenységüket, szeretteik és hazánk boldogulása érdekében.
Mivel Budaházy György éppen az engedélyezett telefonbeszélgetésre hívta a váci börtönből jogi képviselőjét, Gaudi-Nagy Tamást, közvetlenül őt is meg tudtuk kérdezni, mit szól a régóta várt elnöki döntéshez.
Nagyon köszönöm elnök asszonynak, miniszter asszonynak, hogy végre megszabadítottak ettől a tehertől. Döntésüket nem lehet elválasztani attól, hogy milyen sok ember állt ki mellettünk. A köszönet jár a Budaházy Bizottság az Igazságtételért tagjainak, minden közéleti szereplőnek, mindenkinek, akik kiálltak mellettünk, miden magyarnak, akik bármit is tettek értünk, támogatást adtak, imádkoztak, aláírták a szabadulásunkért indított petíciót. Enélkül nem sikerült volna
– emelte ki Budaházy. Hozzátette: köszönet illeti Ferenc pápát is, aki a látogatásával alkalmat teremtett ennek a kegyelmi eljárásnak.
Remélem, hogy a haza szolgálatában meg tudom még hálálni
– jegyezte meg végül.
Telefonon elértük Fábián Róbert védőjét, Enzsöl Pétert is. Az erdélyi gyógytornász, bioméhészt és családját a PestiSrácok.hu a Hunnia-portrék sorozatban is bemutatta. Enzsöl Péter azt mondta, már tájékoztatta is ügyfelét a kegyelmi döntésről, aki rendkívül megkönnyebbült, felesége pedig már el is indult Tiszalökre a börtön elé, hogy ott várja a férjét.
Ügyfelem mindvégig bízott ebben a kegyelemben, de az utóbbi időben éreztem rajta, hogy egyre nehezebben viseli a fogvatartást. Talán azt mondhatom, hogy a jelentős enyhítés ellenére a jogerős ítélethirdetés óta eltelt idő nehezebb volt számára, mint korábban, az elmúlt csaknem 15 évi alatti megannyi jogi megpróbáltatás
– mondta a védő. A kegyelemről úgy fogalmazott: ez egy ritka megoldás, nem mindennapi döntés, de a Hunnia-ügy sem mindennapi. Mindvégig azt mondták, és a védőbeszédében is azt hangsúlyozta, hogy ez lenne a legjobb feloldása a másfél évtizede húzódó eljárásnak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS