Hisszük, hogy Szentatya érkezése éppen most, éppen ide, Magyarországra nem véletlen, nem is világpolitikai összefüggések következménye csupán, több, mint a magyar katolikus egyház és a magyar állam meghívásának elfogadása. Őszentsége budapesti látogatása Kairosz. Az éppen alkalmas pillanat és hely a találkozásra, a harangok megkondítására, az igazságos béke meghirdetésére – fogalmazott Novák Katalin köztársasági elnök Ferenc pápával közös sajtótájékoztatóján a Sándor-palotában.
A köztársasági elnök kiemelte: hazánk azt szeretné, ha a Szentatya magyarországi látogatása „elrugaszkodás lehetne”, egy olyan magaslat, ahonnan rálátunk a szellemi, lelki megújuláshoz és békéhez vezető útra. Felidézte: Szent II. János Pál akkor látogatott a hazánkba, amikor erre a legnagyobb szükség volt a kommunizmus bukása utáni újrakezdéskor. Úgy vélte, Ferenc pápa is akkor érkezett Magyarországra, amikor a legnagyobb szükség van rá hazánknak és Európának.
Szentséged megerősít minket abban, hogy a keresztény értékeken nyugvó életnek van alapja, értelme és jövője a XXI. században is
– hangsúlyozta, megjegyezve: hazánk is ebben erősíti meg a katolikus egyházfőt, „ezt adjuk kölcsönösen egymásnak”.
Az emberi élet, a család védelmét, a keresztény hit megtartó erejét. Szövetségesek vagyunk, együtt védjük az emberi életet, a nőt és a férfit, külön-külön és egymással összekapaszkodva az üldözött keresztény testvéreinket, de a másként gondolkodók és másként élők szabadságát is
– jelentette ki Novák Katalin. A köztársasági elnök kiemelte: ennek a szövetségnek tragikus időszerűséget ad a háború. A magyarok látják a szétszakított családok fájdalmát, hallják a fiaikat sirató anyák jajkiáltását, köztük kárpátaljai magyar anyákét is.
Látjuk az igazságtalanságot, meg akarjuk védeni értékeinket és közös jövőnket. De mi, édesanyák elsősorban a békét akarjuk megnyerni, nem a háborút. Nem akarjuk a fiainkat, férjeinket a frontra küldeni. Hol vagyunk még a békéhez vezető úttól? Hol a valódi szándék a fegyvernyugvásra? Hol a felismerés, hogy a háborút, az indulatokat nem fűteni, hanem hűteni kell?
– tette fel a kérdést Novák Katalin. Kiemelte: hazánk azt reméli, hogy Ferenc a béke embereként beszélni tud Kijevvel és Moszkvával, Washingtonnal, Brüsszellel és Budapesttel, és mindenkivel, aki nélkül nem lehet béke. Novák Katalin megköszönte a Szentatya támogatását, amellyel bátorítja és megerősíti a nőket a családalapításban, a gyermeknevelésben és a közösségek élén betöltött vezető szerepekben is. Szent Erzsébettel példálózva kiemelte, a szent élete igazolja, hogy a nők különös felelőssége rámutatni: a jó kormányzás irgalmasság, a kiszolgáltatottak iránti szolidaritás nélkül nem lehetséges. Hozzátette: hazánk egyik ajándéka éppen ezért a Szent Erzsébetről nevezett rózsa, amely a katolikus egyházfőt is emlékeztetheti a szent életének példájára.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS