Faludy György Kossuth-díjas magyar költő, műfordító és író hagyatékából értékes, különleges dokumentumok kerültek a veszprémi Pannon Egyetem Sziveri Intézetébe, ahol a verstöredékek, levelek, kéziratok megismerhetők a nagyobb közönség és kutatók számára is. Az intézet a Csáth-Kosztolányi hagyatékhoz hasonlóan Faludy György gazdag hagyatéki anyagához kapcsolódóan is programokat, rendezvényeket szerveznek.
A közelmúltban a Villon-átköltések és a Pokolbéli víg napjaim legendás, s egyben vitatott megítélésű alkotója, Faludy György (1910–2006) Kossuth-díjas magyar költő, műfordító és író izgalmas örökségéből kerültek a Pannon Egyetem MFTK Sziveri Intézetének szakmai felügyelete alá dokumentumok. A gazdag hagyatéki anyagban találhatók többek között verskéziratok, a költő idegen nyelvű könyveinek jegyzéke, politikai és történelmi tárgyú feljegyzések, valamint Faludy sokáig titkolt férfiszerelmének, Eric Johnsonnak címzett költemények, illetve 20. századi politikusokról és kulturális eseményekről készült fényképfelvételek – adta közre honlapján a Pannon Egyetemhez tartozó Sziveri János Intézet.
A dokumentumokat a Pannon Egyetem Könyvtár és Tudásközpont Különgyűjteményi Kutatótermében helyezték el. Az intézet azt írja, hogy a muzeális értékű könyvtári dokumentumokra vonatkozó jogszabályok betartásával és a vonatkozó irányelvekre figyelemmel jártak el.
Míg a Csáth–Kosztolányi irodalmi hagyaték tételes feltérképezését AranyZsuzsanna, a Sziveri Intézet vezetője, a Faludyval kapcsolatba hozható dokumentumok lajstromba vételét Fekete Richárd, a Pannon Egyetem MFTK oktatója végzi. Az irodalomtörténészi-filológiai munkával párhuzamosan az Egyetemi Könyvtárban zajlik az anyag könyvtári katalogizálása is, Sagmeisterné Patakfalvi Andrea szakmai irányításával.
A Sziveri Intézet közölte, hogy több olyan eseményt is szerveznek, melyek egyrészt a Csáth–Kosztolányi irodalmi hagyatékban rejlő kéziratokhoz és fényképekhez kapcsolódnak, másrészt a most érkezett Faludy-dokumentumegyütteshez köthetők. Az érdeklődők számíthatnak kerekasztal-beszélgetésekre az irodalomtörténész szakma legjobbjaival, társművészeti kitekintésekre neves alkotók segítségével, valamint konferenciára és kiállításokra.
Célunk mindezzel az egykori alkotók szellemének átörökítése, valamint az irodalom(tudomány) kulisszatitkainak alaposabb megismertetése a nagyközönséggel. Programjaink élőben és online egyaránt „látogathatók” lesznek
-írja honlapján az intézet.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS