A holland kormány 2024-től nem finanszírozza azon menedékkérők elhelyezését, akiknek menekültstátusz iránti igényét elutasították – jelentette be az igazságügyi államtitkár. A döntés miatt öt holland nagyváros önkormányzata támogatási források nélkül marad; ezek a NOS műsorszolgáltató keddi beszámolója szerint súlyos fenntartásokkal fogadták a bejelentést.
Eric van der Burg igazságügyi államtitkár szerint a migrációkezelés megnövekedett költségei miatt kellett meghozni azt a döntést, hogy az “ágy, fürdő és élelem” elnevezésű projektek finanszírozása a jövő évtől megszűnik. Az öt érintett nagyváros – Amszterdam, Rotterdam, Utrecht, Groningen és Eindhoven – önkormányzatai fenntartásokkal fogadták a bejelentést, mert attól tartanak, hogy tartózkodási engedély nélküli emberek százai fognak ismét az utcán élni.
Rutger Groot Wassink, az amszterdami városi tanács szociális ügyekért felelős vezetője a NOS-nak úgy nyilatkozott, hogy a döntés meglepő, mivel a Mark Rutte vezette kormány koalíciós megállapodásában még a program országos szintű kiterjesztése szerepelt. Rámutatott, hogy a kormány 8,7 milliárd eurót különített el az állami költségvetésből a menekültválság megoldására, és ebből a büdzséből csupán 30 millió euró jut a tartózkodási engedéllyel nem rendelkezők támogatására. Véleménye szerint a kormány megtakarításból származó haszna elenyésző.
Az illegális migránsok elhelyezését támogató programot 2015-ben vezették be. A Vluchtelingenwerk holland menekültügyi szervezet akkori becslései szerint évente mintegy ötezer migráns került az utcára, miután tartózkodási kérelmüket elutasították, és a hatóságok a befogadóközpontok elhagyására szólították fel őket. Körülbelül 40 százalékuk több alkalommal is folyamodott menekültstátuszért, és jelenleg menedékkérelmük elfogadására várnak az ország területén tartózkodva. Egy április végi kormányzati jelentésből kiderült, hogy Hollandiába idén mintegy 70 ezer menedékkérő érkezhet, 25 százalékkal több, mint amire a kormány számított tavaly.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Jeroen Jumelet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS