Milliárdos értéket meghaladó vagyont foglalt le a közelmúltban a nyomozó hatóság a Cseh Katalinék botrányában meggyanúsított személy érdekeltségeinél – tudta meg a Magyar Nemzet. A férfit még tavaly ősszel gyanúsította meg a NAV költségvetési csalással azt követően, hogy nyilvánosságra került: a momentumos politikus családi vállalkozása és az azzal összejátszó cégek gyanús körülmények között jutottak több milliárd forintnyi uniós pénzhez. Eközben Cseh Katalin Brüsszelben továbbra is az átláthatóság bajnokaként ünnepelteti magát, éppen tegnap jelent meg a legújabb Cseh-jelentés.
Már több mint félmilliárdos adócsalással gyanúsítja a Cseh Katalinékhoz köthető uniós botrány érintettjét a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) – derült ki az eljárást felügyelő Fővárosi Főügyészség a lapnak adott válaszából.
Mint ismert, a NAV munkatársai Cseh Katalin ügyében egy gyanúsítottat már kihallgattak, aki a Magyar Nemzet információi szerint a Cseh család cégéhez kapcsolható egyik vállalkozás tisztségviselője. A főügyészség a lap megkeresésére válaszolva most közölte:
A nyomozó hatóság az ügy gyanúsítottjával közölt tényállást kiegészítette, és ez alapján őt különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntette helyett már különösen jelentős (ötszázmillió forintot meghaladó – a szerk.) vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettével gyanúsítja. A gyanúsított a gyanúsítás változása ellen panaszt jelentett be, amit a Fővárosi Főügyészség elutasított.
A vádhatóság a Magyar Nemzetet arról is tájékoztatta, hogy a gyanúsítás kiegészítésének közlésével egyidejűleg a nyomozó hatóság az esetleges vagyonelkobzás biztosítása érdekében – milliárdos összeget meghaladó értékben – vagyontárgyak lefoglalásáról is határozott.
Mint arról a PestiSrácok.hu korábban beszámolt, a Cseh Katalinékhoz köthető cégháló ügyeivel 2021 nyarán, az Anonymus-álarcos alak közlései nyomán kezdett foglalkozni a magyar sajtó. A hivatalos és más nyilvános adatok alapján arra lehetett következtetni, hogy a cégháló tagjai működésüket összehangolva, szisztematikus módon pályáztak uniós pénzekre és nyertek el gyanús körülmények között 4,8 milliárd forintot. Cseh Katalin érdemi magyarázatot nem adott a történtekre, ellenben sajtóperekkel fenyegette az őt kérdező riportereket. Helyreigazítási eljárások nem indultak, több hatóság ugyanakkor vizsgálni kezdte a figyelmet kapó ügyeket. Költségvetési csalás gyanúja miatt nyomozást indított a Nemzeti Adó- és Vámhivatal; a hatóság tavaly házkutatást is tartott. Az adónyomozók ez év elején azt valószínűsítették, hogy az érintett vállalkozások tíz pályázaton teljesen vagy legalább részben ugyanazzal a holografikus fejlesztéssel vettek részt. A NAV-osok egyebek mellett körbeszámlázás nyomaira is bukkantak.
Mivel az ügyekben egy cseh vállalat neve is felbukkant, ezért a NAV kezdeményezte, hogy – banki adatok, adóbevallások és szerződések beszerzéséért – az ügyészség forduljon jogsegélykérelemmel a cseh vádhatósághoz. Januárban helyszíni kutatással egybekötött vizsgálatot indított a Gazdasági Versenyhivatal. A több uniós pályázatot is áttekintő GVH szerint a cégháló működése kapcsán felmerülhet a költségvetési csalás gyanúja, emellett pedig az, hogy az ügy szereplői bűnszervezetként működhettek: a résztvevők speciális munkamegosztással, folyamatosan, üzletszerű módon, rendszeres haszonszerzés céljából követhették el bűncselekményeiket. Cseh Katalinék céges ügyei nemcsak a magyar hatóságoknak adnak munkát: Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő az uniós közpénzeket érintő csalás alapos gyanúja miatt még tavaly megkereste az Európai Csalás Elleni Hivatalt, az OLAF pedig meg is kezdte a vizsgálódást.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS