Az egyre jobban széttartó európai uniós értékrendben szükség van azokra az értékekre, amelyek a történelmi lengyel–magyar barátságban találhatók – jelentette ki Przemyslaw Czarnek lengyel oktatás- és tudományügyi miniszter szerdán, Varsóban.
A varsói oktatási minisztériumban kihirdették a Lengyelország–Magyarország – egy barátság története című, idén második alkalommal megrendezett országos tanulmányi verseny eredményeit. Przemyslaw Czarnek beszédében aláhúzta: a jövő miatt is fontos megtalálni a közös történelemben azokat az elemeket, amelyek összekötötték és jelenleg is összekötik a két nemzetet.
A jövő pedig nem könnyű, tudjuk, milyen történelmi pillanatban vagyunk, milyen problémák kísérik ezt
– folytatta a miniszter, utalva az Európai Unión (EU) belüli viszonyokra, az “egyre jobban széttartó értékrendre”.
Ma Nyugat- és Kelet-Közép-Európa “teljesen eltérő értékvilágot képvisel”
– szögezte le Czarnek, hozzáfűzve: ezek a “nehéz viszonyok” azért is lesznek érezhetőek, mert Lengyelország és Magyarország “az EU-hoz tartozott, tartozik, és a jövőben is oda akar tartozni”.
Emiatt is szükség van arra az értékrendre, amelyet a közös történelemben, a lengyel–magyar barátság sok évszázados történetében, a kétoldalú kapcsolatainkban találunk
– hangsúlyozta Czarnek. Megjegyezte: nehézségek merülnek fel az ukrajnai háború kapcsán is, amiatt is, mert “bizonyos tekintetben kapcsolataink a hétköznapokban különféle, bár áthidalható akadályokba ütköznek”.
A jövőben viszont mindent megtehetünk, ha értjük a múltat, azt, hogy Lengyelország és Magyarország baráti országok
– hangsúlyozta Czarnek. Felszólította a jelenlévőket e barátság megőrzésére, ápolására és építésére.
Kovács Orsolya Zsuzsanna magyar nagykövet beszédében közölte: idén Magyarországon is elindult a lengyelországihoz hasonló vetélkedő, amely a lengyel történelmet népszerűsíti.
Maciej Szymanowski, a lengyelországi versenyt szervező varsói Waclaw Felczak Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet igazgatója elmondta: a háromfordulós vetélkedőn idén 320 iskolából – minden lengyel vajdaságból – több mint kétezer diák vett részt. Az idei verseny témája a közös történelem három jelképes személyisége volt: Árpád-házi Szent Kinga, Báthory István lengyel király, erdélyi fejedelem, valamint Józef Bem (Bem József), az 1848–49-as magyar szabadságharc lengyel tábornoka, az erdélyi hadsereg parancsnoka – mondta el Szymanowski.
A díjkiosztón három, országos szintű győztes – a kelet-lengyelországi Lublin, a közép-lengyelországi Łódz, valamint a délkelet-lengyelországi Jarosław városokból származó gimnazisták –, valamint mintegy ötven további jutalmazott tanuló ösztöndíjakat és tárgyi ajándékokat kapott. A fődíj 3500 zloty (290 850 forint) volt. Értékes díjakkal jutalmazták a diákokat a versenyre előkészítő tanárokat is. A versenyt a lengyel oktatási miniszter, valamint a magyar nagykövet tiszteletbeli védnökségével rendezték meg. Az ünnepségen részt vett Andrzej Klarkowski, a lengyel kormányfői hivatal helyettes vezetője is, valamint Tomasz Zielinski, a kormányzó Jog és Igazságosság párt alsóházi képviselője, a parlament lengyel–magyar baráti tagozatának alelnöke, a verseny ötletadója.
Forrás: MTI; Fotó: Przemyslaw Czarnek Facebook-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS