Különös sajtópert vesztett a HVG.hu munkatársa a közelmúltban, akit rágalmazásért marasztalt el első fokon a fővárosi II. és III. kerületi bíróság. “Saját kollégáikat fogták el egy Pest Megyei rendőri akció során a Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársai. Az elitegység tagjai információink szerint egy vállalkozót védtek szabadidejükben, “másodállásban”. Igencsak csodálkozhattak a terrorelhárítás bevetési emberei, akik egy, még február elején elkövetett gyilkosság gyanúsítottjainak elfogására szervezett akcióban kollégáikkal találták magukat szembe.” – írta a Hvg.hu tavaly márciusban.
A TEK már a cikk megjelenése előtt cáfolta ezeket az állításokat, ennek ellenére az újságíró kitartott a sztori mellett. Ezután került sor a rágalmazási perre, amelyben a kolléganő végig állította, hogy a szakma szabályai szerint járt el, ugyanakkor a “biztos forrásnak számító” informátorát nem kívánta megnevezni. A vádlott a bíróság előtt kifejtette álláspontját, miszerint a büntetőeljárást újságírókkal szemben csak mint végső jogi eszközt kellene alkalmazni (evvel a PestiSrácok.hu munkatársai is maximálisan egyetértenek.)
Ám azt azért le kell szögezni, hogy a szakmában is ritkaságszámba megy egy sztori olyan mértékű “benézése”, ami a nemrég a bajai hamis videóval is megdőlt Hvg.hu-nál megtörtént. A TEK által a bíróságon bemutatott dokumentumokból kiderült, hogy a tavalyi rajtaütés során valóban a gyanúsított autójában találták a Terrorelhárítási Központ két munkatársát, ám ők nem mint másodállású testőrök, hanem a gyanúsítottra ráállított, “beütött” kopók voltak jelen, azaz a TEK Felderítési Igazgatóságának megbízását teljesítették. A sikeres rajtaütés kulcsfigurái voltak tehát, nem pedig egy bűnöző lekötelezettjei. A bíróság a terrorelhárítás dokumentumait döntő bizonyítékként értékelte.
“Az újságírónak az a feladata, hogy a közvéleményt hitelesen tájékoztassa. A TEK és más rendőri testületek kiemelkedő szerepet töltenek be az állam biztonságának fenntartásában, a bűncselekmények felderítésében, a bűnelkövetők üldözésében. (…) E testületek törvényes működését cáfoló bármilyen híresztelés az egész államberendezkedés törvényes működésébe vetett társadalmi bizalmat megingathatja, ebből kifolyólag kiemelkedően fontos, hogy ilyen szervek vonatkozásában valótlan hírek ne lássanak napvilágot” – mondta ki a bíróság, kifejtve: “E szempontból nyomós társadalmi érdek fűződik ahhoz, hogy a TEK társadalmi megbecsültségét a vádlott által írt cikkben szereplő valótlan tényállítások ne csorbítsák”. A bíróság indoklása szerint az ilyen újságírói magatartás veszélyes a társadalomra, ezért a bűnüldözés eszközeivel is fel kell lépni ellene, ezért Hvg.hu munkatársnőjét rágalmazás vétségében elmarasztalták és egy év próbára bocsátották.
PestiSrácok.hu
Fotó: Napravaló.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS